Особливості вірусних інфекцій
Патогенез вірусних інфекцій - сукупність процесів, що приводять до захворювання, визначають його розвиток і закінчення захворювання. Патогенез вірусних інфекцій зумовлюють наступні чинники:
1) тропізм вірусу, тобто його здатність заражати певні клітини;
2) швидкість репродукції вірусу, яка варіює від декількох годин до декількох діб;
3) кількість вірусних часток в інфекційному потомстві;
4) вірулентність інфікуючого вірусу, що частіше за все визначається взаємодією його генів;
5) цитопатична активність вірусу (здатність вірусу викликати поразки в чутливих до нього клітинах);
6) реакція клітини на інфекцію;
7) реакція організму на зміни клітин і тканин, викликані інфекцією.
Ці та інші чинники впливають на тривалість інкубаційного періоду. Між зараженням вірусом і появою перших клінічних ознак захворювання звичайно минає деякий час (інкубаційний період). Короткий (1 - 3 дні) інкубаційний період буває звичайно в тих випадках, коли вірус розмножується в клітинах, близьких до вхідних воріт інфекції (респіраторні захворювання, кон'юнктивіт та ін.). Більш тривалий інкубаційний період спостерігається при генералізованих інфекціях, оскільки при цьому вірус послідовно, в декілька стадій розповсюджується по організму, перш ніж досягне органу-мішені, поразка якого веде до розвитку клінічної картини.
До особливостей вірусних інфекцій також відносяться:
1. Здатність багатьох РНК- і ДНК-вмісних вірусів викликати інтегративну інфекцію (вірогенію), яка відбувається при вбудовуванні нуклеїнової кислоти в хромосому клітини-господаря (гепатит В, аденовірусна і герпетична інфекції, СНІД та ін.). При інтегративній інфекції вірусний геном може не транскрибуватися або транскрибуватися частково. У випадку вищеплення вірусного геному з клітинної ДНК відбувається його транскрипція і автономна реплікація, яка закінчується виходом вірусного потомства так само, як при продуктивній інфекції.
2. У багатьох випадках вірус може надходити з лімфатичної системи, переноситися лейкоцитами, проникати до кровоносних капілярів з первинно інфікованих клітин і циркулювати в крові (явище вірусемії). Виняток - віруси, що розповсюджуються нейрогенним шляхом (сказу, простого герпесу та ін.).
3. Віруси здатні вражати клітини імунної системи - лімфоцити. Лімфотропність переважної більшості вірусів людини і тварин істотно впливає на патогенез, що виявляється у виникненні імунодефіцитних та інших імунопатологічних станів.
Найбільш спеціалізованими лімфотропними вірусами є віруси, що вражають Т- і В-лімфоцити людини. Посилений поділ (проліферацію) Т-лімфоцитів, наслідком чого є лейкоз, викликають віруси HTLV-1 і HTLV-11 (від англ. human T-cell limphotropic virus). Проліферація В-лімфоцитів під впливом вірусу Эпштейна-Барр призводить до інфекційного мононуклеозу. Вірус ВІЛ (HTLV-111), що є збудником СНІДу, спричиняє руйнування Т-лімфоцитів.
4. За деяких вірусних інфекцій (віспа, сказ, герпес, кір та ін.) утворююються внутрішньоядерні або внутрішньоцитоплазматичні включення, що мають різну форму і величину. Присутність включень в клітині має діагностичне значення.
Таблиця 3
Тіпи вірусних інфекцій
При нетривалому перебуванні вірусу в організмі можливібезсимптомні (інапарантні) інфекції, що протікають без виражених клінічних проявів, завершуються придбанням імунітету і звільненням від збудника.
При тривалому перебуванні вірусів в організмі:
Латентні інфекції | Хроничні інфекції | Повільні інфекції |
Протікають безсимптомно, характеризуються репродукцією вірусу в зовні здоровому організмі і виділенні його в навколишнє середовище. Цей тип інфекцій супроводжується тривалим вірусоносійством | Відрізняються періо-дичними станами одужання і рецидивів захворювання, що повторюються, при зовнішньо і внутрішньоклітинній локалізації вірусу, виведенню вірусу з організму | Характеризуються тривалим (іноді на протязі декількох років) інкубаційним періодом, тривалим прогресуючим перебігом хвороби при відсутності виділення вірусу, що закінчується важкими розладами або, частіше, смертю |
Дата добавления: 2015-05-03; просмотров: 2287;