ГОЛОВНИЙ ФРИКЦІОН
ГФ призначений для:
відключення двигуна від коробки передач під час перемикання передач;
забезпечення плавного рушання машини з місця і зупинки;
запобігання деталей двигуна та силової передачі від поломок при різкому збільшенні навантаження на ведучі колеса.
ГФ розміщений у загальному картері з коробкою передач і відокремлений від неї внутрішньою перегородкою.
Технічна характеристика ГФ:
Тип – двохдисковий, сухого тертя (сталь по фрикційному матеріалу), постійно включений, з гідроприводом керування та дублюючим пневмоприводом вимкнення.
Кількість ведучих дисків – 1;
Кількість ведених дисків – 2.
До складу ГФ входять (див.рис. 119):
ведучі частини ( з’єднані з маховиком двигуна):
опорний диск 19;
ведучий барабан 16;
кожух 14;
стальний ведучий диск 20;
нажимний диск 22;
стакани пружин (9 од.);
нажимні пружини 15 (18 од.);
деталі кріплення.
ведені частини ( з’єднані з ведучим валом коробки передач):
ведені диски 21 з наклепаними фрикційними накладками (2 од.);
ведений барабан 23;
механізм виключення:
бустер вимкнення;
поршень 11;
корпус (обойма вижимного підшипника) 12;
відтяжні пружини 8 (3 од.);
двоплечі важелі (3 од.);
регулювальні гвинти-упори (3 од.)
привід управління( рис. 120):
педаль ГФ у зборі 45;
валик мостика з важелем 33;
тяга вертикальна 32;
верхній мостик;
тяга поперечна 13;
важіль приводу золотника ГФ 17;
золотник ГФ;
зворотний клапан;
клапан плавності.
Робота головного фрикціону та приводу керування:
У вихідному положенніпід дією нажимних пружин 15 (рис. 119) ГФ постійно включений, його ведучі та ведені частини обертаються як одне ціле і передають обертовий момент на ведучий вал коробки передач, а під дією 3-х відтяжних пружин 8 поршень 11 разом з вижимним підшипником 12 відтягнутий у бік коробки передач.
Для вимкнення ГФ при нажатті на педаль головного фрикціону важіль 33 (рис. 120) педального мостика через тягу 32 та важелі 29 і 13 перехідного мостика повертає важіль 17 золотника ГФ, який, переміщуючись, відкриває канал доступу масла в бустер механізму вимкнення ГФ. Під тиском масла поршень через обойму вижимного підшипника нажимає на двохплечі важелі 4. Важелі, обертаючись навкруг своїх вісей, відтягують нажимний диск, стискуючи пружини, внаслідок чого ведучі та ведені диски роз’єднуються і головний фрикціон вимикається.
Для плавного включення ГФ ( наприклад, при рушанні з місця) педаль ГФ необхідно відпустити на ½ її ходу і затримати у цьому положенні на короткий час ( до моменту початку зниження обертів двигуна та рушання машини), а потім швидко відпустити її до кінця. При цьому золотник ГФ, переміщуючись, відкриває канал зливу масла з приводу управління через клапан плавності. Масло з бустера ГФ поступає у полость в (рис. 120) клапана плавності, віджимає шариковий клапан 24 і зливається в картер КП через канал г. Тиск у полості швидко зменшується, шариковий клапан під дією пружини перекриває злив масла. Подальший злив масла проходить через невеликий отвір дросселя 20, що і забезпечує плавне включення головного фрикціона.
При перемиканні передач у подальшому на ходу машини педаль ГФ відпускають відразу на повний хід, так як тут немає потреби використовувати клапан плавності.
Для вимкнення ГФ при непрацюючому двигуні або при відмові у роботі гідроприводу (глушіння на передачі і т.д.) використовують дублюючий пневмопривід, у якому при відкриванні крану ГФ у полость а бустера поступає стиснуте до 14 кгс/см2 повітря з системи пневмообладнання.
Дата добавления: 2015-04-19; просмотров: 1845;