Конституція України 1996 р.: основні положення.
Конституція України була прийнята 28 червня 1996 року.
Вона складається преамбули та 15 розділів.
Загальні засади, Права і свободи та обов’язки людини і громадянина, Вибори. Референдум, Кабінет Міністрів України. Інші органи виконавчої влади, Верховна Рада України, Президент України, Прокуратура, Правосуддя, Територіальний устрій України, АРК Крим, Місцеве самоврядування, Конституційний суд України, Внесення змін до Конституції України, Прикінцеві положення, Перехідні положення.
Конституція проголошує, що Україна за формою правління є демократичною республікою, тобто державна влада здійснюється на підставі її поділу на законодавчу, виконавчу і судову, та виключно у межах повноважень, закріплених Конституцією і чинним законодавством.
Політична, економічна та ідеологічна різноманітність суспільного життя. Будь-яка ідеологія не може визнаватися державою обов’язковою. Держава гарантує свободу політичної діяльності. Заборона політичної діяльності можлива лише у тих випадках, коли ця діяльність загрожує національній безпеці, громадському порядку.
Україна є унітарною державою, територія якої є цілісною і недоторканою, встановлення єдиного громадянства.
Конституція визнає людину, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканість і безпеку вищою соціальною цінністю в Україні.
Стаття 8 Конституції проголошує принцип верховенства права.
Широкий спектр прав і свобод людини і громадянина, політичні права, економічні на соціальні права, право на судовий захист громадянам своїх прав і свобод.
Державною мовою в Україні є українська. Вільний розвиток російської та інших мов національних меншин.
Український народ визначається як суб’єкт права власності на землю, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси.
У Конституції наголошується, що основним національним багатством України є земля, що перебуває під особливою охороною держави.
Верховна Рада України налічує 450 народних депутатів і є єдиним законодавчим органом в Україні.
Президент України є главою держави і виступає від її імені. Він є гарантом державного суверенітету, територіальної цілісності України, дотримання Конституції, прав і свобод людини і громадянина.
Вищим органом у системі органів виконавчої влади є Кабінет Міністрів України. КМУ відповідальний перед Президентом і підконтрольний та підзвітний ВРУ.
Згідно з Конституцією України і Законом України «Про місцеві державні адміністрації», виконавчу владу в областях, районах, в АР Крим, у містах Києві та Севастополі здійснюють обласні, районні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації.
Місцеве самоврядування є правом територіальної громади – жителів села, селища та міста – самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції та законів України.
Конституція України виходить з того, що здійснення правосуддя належить лише до компетенції судів.
Дата добавления: 2015-03-09; просмотров: 1733;