Методика оцінки можливих санітарних та безповоротних втрат населення в епідемічному осередку та вогнищах ураження БА.

Під санітарними втратими розуміють число хворих людей в епідемічному вогнищі внаслідок поширення інфекції на етапі епідеміологічного процесу.

Для розрахунку приблизних безповоротних втрат серед санітарних втрат можна використати наступну формулу:

де NБВ – можливі безповоротні втрати, чол.;

NСВ – можливі санітарні втрати, чол.;

КСм – коефіцієнт смертності серед хворих (залежить від наявності чи відсутності лікування, стану хворого тощо для деяких хвороб наведен у таблиці 1 додатку 3).

Для оперативних розрахунків можливих санітарних втрат населення в епідемічному осередку та вогнищі ураження БА, можна використати наступну формулу:

де NСВ – можливі санітарні втрати, чол;

NЗН – імовірна чисельність зараженого населення, чол.;

КI – контагіозний індекс;

КНЗ – коефіцієнт неспецифічного захисту;

КСЗ – коефіцієнт специфічного захисту;

КЕП – коефіцієнт екстреної профілактики.

Вважається, що в зоні катастрофи чи стихійного лиха у разі контагіозних інфекцій 50 % населення, яке там опинилося підлягає зараженню. При малоконтагіозних інфекціях, зараження людей може скласти 10-20 % від загальної кількості постраждалого населення.

Контагіозний індекс показує ступінь імовірності захворювання людини після інфікування (наприклад контакту з хворим). Для контактних інфекційних захворювань, які не наведені нижче у таблиці його можна приймати 0,5-0,6.

Коефіцієнт неспецифічного захисту населення залежить від своєчасності проведення санітарно-гігієнічних і протиепідемічних заходів, захисту питної води і продуктів харчування від зараження збудниками, роз’єднання населення на дрібні групи при повітряно-крапельних інфекціях, наявності індивідуальних засобів захисту тощо.

Коефіцієнт специфічного захисту враховує ефектиність різних вакцин, які рекомендуються в даний час для специфічної профілактики інфекційних захворювнь.

Коефіцієнт екстреної профілактики відповідає частці зараженого населення, що піддається специфічному захисту протимікробними, противірусними чи протигрибковими препаратами від даного збудника хвороби.

Приблизні дані по наведеним вище коефіцієнтам зведені у таблицю 2.5 [7, 15].

Таблиця 2.5 Приблизні значення контагіозного індексу та коефіцієнтів неспецифічного, специфічного захисту і екстренної профілактики.
Вид збудника Контагіозний індекс, КI Коефіцієнт специфічного захисту, КСЗ Коефіцієнт екстреної профілактики, КЕП
Легенева форма чуми 0,8-1,0 0,5 0,5
Вірусні геморагічні лихоманки 0,7 0,75 0,2-0,3
Холера 0,6 0,5 0,1-0,2
Мелоїдоз 0,6 0,8 0,75
Туляремія 0,4-0,5 0,55 0,5
Сибірка (генералізована форма) 0,4 0,5 0,5
Сап 0,6 0,8 0,8
Орнітоз 0,6 0,8 0,9
Лихоманка Ку 0,5 0,55 0,5
Кліщовий енцефаліт 0,5 0,8 0,6
Висипний тиф 0,5 0,55 0,6
Вірусний гепатит А 0,4 0,55 0,4
Черевний тиф 0,4 0,5 0,4
Менінгококова інфекція 0,2 0,55 0,5
Бруцельоз 0,2 0,75 0,75
Якщо імунізація не проводилася - 0,5 -
Якщо екстренна профілактика не проводилася - - 1,0
Коефіцієнт неспецифічного захисту, КНЗ При відмінній сан.-епід. підготовці населення 0,9
При добрій сан.-епід. підготовці населення 0,8
При задовільній сан.-епід. підготовці населення 0,7
При незадовільній сан.-епід. підготовці населення 0,4
Зона аварії біологічно небезпечного об’єкта 0,1
         

 

Слід відмітити, що внаслідок серйозних порушень умов побуту та житя населення в районах стихійних лих раптово загострюється епідемічна ситуація по кишковим інфекціям (черевному тифу, паратифам, вірусним гепатитам, дизентирії, сальмонельозам, холері тощо), а скупченість людей в наметах, землянках буде сприяти розповсюдженню респіраторних інфекцій (менінгококовая інфекція, вірусна пневмонія, дифтерія, геморагічні лихоманки, грип, кір тощо) [39].

Після встановлення факту появи випадків особливо небезпечної хвороби (сибірки, чуми, туляремії, жовтої лихоманки тощо) на території вводиться режим карантину, а у прилеглих територіях обсервація. Обсервація також вводиться при захворюваннях, які не відносяться до особливо небезпечних. Більш докладно про карантин, обсервацію та міри які застосувують в осередку зараження (дезінфекції, дезінсекції та дератизації) описано у темі 5 спеціальному розділі (Основні способи та засоби захисту від біологічних агентів). Крім цього на території біологічного лиха, населення повинно дотримуватися суворих протиепідемічних правил: обов’язкове використання ЗІЗ органів дихання, дотримання особистої гігієни, робити дезинфекційну обробку квартир, проходити повну санітарну обробку, робити екстренну неспецифічну та специфічну профилактику, невживати воду та продукти харчування без їх попередньої термічної обробки, знизити контакт з іншими людьми тощо.

Суворе дотримання населенням, яке знаходиться в осередку біологічного лиха, установленого режиму карантину чи обсервації є одним із вирішальних факторів, які забезпечують локалізацію осередка й припинення розповсюдження інфекційних хвороб в осередку біологічного лиха.








Дата добавления: 2015-03-07; просмотров: 775;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.01 сек.