СВ/В→max
де СВ — споживча вартість об'єкта, який аналізують (є сукупністю його споживчих якостей); В — витрати на досягнення необхідних споживчих якостей.
Під час випробування дослідного зразка важливо порівняти його основні параметри із параметрами товару-аналога, який на час створення новації вважається кращим на ринку. Для цього розраховують співвідношення величин кожного із порівнюваних параметрів нового продукту і аналога. У разі, якщо за базу оцінки взяти зразок, розрахунок одиничного показника конкурентоспроможності здійснюють за формулами:
де qi, — одиничний показник конкурентоспроможності за і-тим технічним параметром; рі — величина i-того параметра для нової продукції; Різ — величина і-того параметра для виробу, прийнятого за зразок.
Із формул вибирають ту, за якою збільшенню одиничного показника відповідає підвищення конкурентоспроможності. Наприклад, для оцінювання продуктивності виробів вибирають формулу 1, а для питомих витрат енергії — формулу 2.
Розрахунок одиничних показників має доповнюватися розрахунком групового показника конкурентоспроможності, який враховує значущість кожного із порівнюваних параметрів для споживача. Розрахунок групового показника за технічними параметрами (включаючи нормативні) здійснюють за формулою:
Де It.n. - груповий показник конкурентоспроможності за технічними параметрами; qі — одиничний показник конкурентоспроможності за і-тим параметром; аі — значущість і-того параметра в сукупності технічних параметрів, що характеризують потребу; п — кількість параметрів, які оцінюють.
Отриманий показник характеризує міру відповідності товару існуючій потребі за всіма технічними параметрами. Чим він вищий, тим повніше задовольняються запити споживача.
5. Пробний маркетинг.Здійснюється перед початком повномасштабного виробництва та реалізації продукції. Має на меті вивчення реакції споживачів на новий товар. Для цього виготовляють пробну партію товарів, тестування якої в умовах ринку дає змогу виявити властивості нового товару в процесі дослідного споживання та оцінити комерційні перспективи його випуску. Якщо результати пробного маркетингу позитивні, приймають рішення про запуск нового товару у виробництво.
Ефективність пробного маркетингу залежить від правильного вибору часу і місця його проведення, особливостей нового товару, рівня конкуренції на відповідному сегменті ринку, загального стану економіки країни.
Однак пробний маркетинг має і недоліки, які дещо знижують його ефективність. Це витрати на нього, затримка масштабного впровадження, надання інформації конкурентам, неспроможність побачити результати в межах всієї країни на основі кількох міст, що використовують як пробні ринки тощо. Часто пробний маркетинг дає змогу конкурентам, які не проводили досліджень, наздогнати Інноваційну фірму, що може мати негативні наслідки для інноватора.
Дата добавления: 2015-03-03; просмотров: 804;