ЕПІЗООТИЧНИЙ ЛІМФАНГІТ
Епізоотичний лімфангіт (lymphangitis epizootiсa, африканський сап, бластомікоз, епізоотичне запалення лімфатичних судин) – хронічна хвороба однокопитих тварин, що характеризується гнійним запаленням лімфатичних судин шкіри й підшкірної клітковини та регіонарних лімфовузлів з утворенням гнійних фокусів та виразок.
Історична довідка. Історик часів монгольського завойовника Тимура повідомляє, що в 1399 р. Тимур повернувся в Самарканд з Індії з конем, хворим на бадам, – так називали епізоотичний лімфангіт у Середній Азії. Епізоотичний лімфангіт протягом тривалого часу ототожнювали із сапом. Збудник хвороби був виявлений у 1873 р. італійським ученим Рівольта в гної виразок від хворих коней, підозрюваних у захворюванні на сап. Хворобу вперше описали Рівольта й Міччелоне в 1883 р. У Росії у 1897 р. М.Г. Тарковський опублікував наукову роботу, в якій чітко провів диференціацію епізоотичного лімфангіту від сапу. У роки Першої світової війни захворювання набуло значного поширення на Балканах, під час Другої світової війни знову з’явилось у країнах Середньої Європи, спостерігалось також у колишньому Радянському Союзі до 1960 р. Нині хвороба у вигляді спорадичних випадків продовжує реєструватися в ряді країн Азії та Африки. В Україні не реєструється (Сосов Р.Ф., 1976; Каришева А.Ф., 2002).
Економічні збитки, яких завдає хвороба, визначаються значними втратами, пов’язаними з вимушеним забоєм інфікованих тварин, проведенням карантинно-ліквідаційних та профілактичних ветеринарно-санітарних заходів (Конопаткин А.А. та ін., 1984; Каришева А.Ф., 2002).
Характеристика збудника.Збудник хвороби – дріжджоподібний грибок Histoplasma farciminosum (Cryptocoсcus farciminosum) – в організмі тварин трапляється тільки у формі криптококів. У міцелярній формі грибок знаходиться в зовнішньому середовищі та під час вирощування його на спеціальних живильних середовищах. У мазках із гною виразок збудник хвороби має вигляд овальних клітин – криптококів розміром 2,5–4 мкм, із чітко вираженою двоконтурною оболонкою та цитоплазматичними включеннями. Криптококи часто розміщуються всередині лейкоцитів або купками чи поодинці поза клітинами. Забарвлюються усіма аніліновими фарбами (краще фарбуються за методами Романовського-Гімза і Новикова), за Грамом – позитивно. Двоконтурна оболонка криптокока і мертві клітини не зафарбовуються.
Раніше вважалось, що для лабораторних тварин грибок не є патогенним. А.А. Гусев и др. (1998) установили можливість зараження кролів і білих мишей. Автори стверджують, що дикі тварини цих видів навіть можуть бути резервуаром цього збудника в природі.
У культурі криптококи мають круглу або овальну форму, інколи зустрічаються хламідоспори та короткі нитки міцелію. Міцелярна форма грибка вирощується на агарі Сабуро, пептонно-печінковому агарі, яєчних середовищах, краще з додаванням 2% глюкози, 1% гліцерину та конячої чи бичачої крові за температури 22–37 °С. Ріст грибка виявляється через 15–20 діб у вигляді сіро-жовтих пухких нашарувань на поверхні живильних середовищ. Згодом колонії грибка стають щільними, складчастими, набувають жовто-брунатного кольору. Під час мікроскопічних досліджень виявляють септований міцелій і хламідоспори збудника хвороби.
Стійкість. Міцелярні форми грибка в замороженій культурі, а також у гною та землі зберігаються до 3-х міс. Пряме сонячне проміння інактивує грибок через 10 діб, а нагрівання до 60 °С – через 5 хв. Криптококова форма грибка більш стійка і не руйнується в угноєній землі за to 30 °С упродовж 11–18 діб, у піску – 2–3 міс., у сухому стерильному гною – 9 міс. і довше. Суспензія хлорного вапна з умістом 1% активного хлору вбиває криптококів через 2 хв, розчини креоліну (3%-ний) – через 5 хв, їдкого натрію (3%-ний) – через 25 хв. Міцелярна форма збудника дещо стійкіша, розчин, що містить 1% активного хлору, вбиває останню через 10 хв, 3%-ний розчин креоліну – через 20 хв (Сосов Р.Ф., 1976; Головина Н.П. и др., 2001). А.М. Литвинов (2000) вказує, що на збудників дерматофітів діють 2%-ний розчин формальдегіду (вбиває їх за 3–5 хв), 5–8%-ні розчини лугів інактивують їх за 20–30 хв, 15%-ний розчин березового дьогтю – за 4 год, 1%-ний розчин йоду – за 1 год, 10%-ний розчин мідного купоросу – за
2 год. Більшість дерматофітів гине в культурах за to 100 оС практично миттєво, в сухому патологічному матеріалі – за 5–7 хв. Елементи грибів у патологічному матеріалі, який поміщають у киплячу воду, гинуть за 30–60 сек. Вплив сухого жару з температурою 58–62 оС убиває збудників дерматофітозів у патологічному матеріалі за 2 год.
Епізоотологічні відомості. До захворювання сприйнятливі однокопиті тварини – коні, мули, віслюки, лошаки; іноді хворіють верблюди та велика рогата худоба (Петрович С.В., 1989). Епізоотичний лімфангіт здебільшого уражує дорослих тварин. Робочі коні хворіють на лімфангіт переважно у віці 5–8 років, серед табунних коней реєструють хворобу у віці від 1 до 4-х років. Лошата, незважаючи на контакт із хворими кіньми, хворіють рідко, а захворювань тварин до 6-місячного віку не спостерігають. Однорічні лошата хворіють частіше ніж дорослі коні.
У спеціальній літературі описані випадки захворювання людей (Окунцов И.В., 1953).
Джерелом збудника інфекції є хворі тварини, які виділяють величезну кількість криптококів разом із гноєм абсцесів та виразок. В організм сприйнятливих тварин збудник проникає переважно через ушкоджену шкіру. Можливі аліментарний і аерогенний шляхи зараження, також контактний (у разі парування). Факторами передачі є збруя, предмети догляду, ґрунт, рідше – гній, підстилка, сіно, контаміновані виділеннями хворих тварин. Механічними переносниками збудника можуть бути кровосисні комахи (ураження виникають у ділянці мошонки і препуція). Виникненню й розповсюдженню хвороби сприяють масовий травматизм і незадовільні умови утримання тварин. Деякі автори навіть вважали лімфангіт рановою інфекцією. У робочих коней унаслідок травмування збруєю здебільшого уражується голова, шия, тулуб; у коней, що знаходяться на лісозаготівлях, частіше уражується шкіра живота й боків (травмування сучками); у коней, яких випасають на гірських пасовищах, – нижня частина голови, кінцівки (травмування жорсткою травою, чагарником); у молодняку, який знаходиться в табунах, переважно спостерігають травми на тулубі – це результат бійок. Травми можуть також виникати внаслідок захворювання коней на онхоцеркоз і коросту (Сосов Р.Ф., 1976; Потоцький М., Козачок В., 2004).
Зараження виникає переважно у разі використання знеособлених предметів догляду та збруї, що були контаміновані гноєм хворих коней, а також за спільного утримання здорових тварин із хворими. Захворювання спостерігається впродовж усього року, однак частіше восени та взимку. Хвороба поширюється повільно, трапляється спорадично або у вигляді невеликих спалахів. Проте за незадовільних умов утримання та експлуатації коней (відсутність індивідуального догляду за кіньми, тяжкі травми шкірного покриву, випасання на жорсткій траві, чагарниках, надмірна робота) хвороба може набувати швидкого поширення і злоякісного прояву. Летальність коливається в межах 10–50%.
Патогенез. Збудник проникає до організму через дрібні дефекти шкіри (садна, потертості, надрізи, рани) здебільшого в ділянці холки, спини, голови, кінцівок, де розмножується і спричинює місцеве запалення у вигляді гнійних вузликів завбільшки від просяного зерняти до горошини. При цьому криптококи фагоцитуються макрофагами.
У хворих коней клінічно виражений лімфангітний процес перебігає двофазно. У першу фазу переважають ексудативні процеси, запалення лімфатичних судин, утворення гнійних фокусів і перетворення останніх у виразки. У другу фазу на перший план виступають проліферативні процеси. Лімфангітні вузли здебільшого інкапсулюються і розсмоктуються, відбувається прискорене рубцювання виразок.
Отже, на місці проникнення збудника (холка, спина, голова, кінцівки) виникає специфічний запальний процес з ураженням лімфатичних судин та утворенням вузликів і гнійних фокусів завбільшки із просяну зернину чи горошину. Фагоцитовані криптококи не гинуть, а можуть навіть розмножуватись в макрофагах (пенетрація).
У резистентному організмі подальше поширення патологічного процесу не відбувається, гнійні фокуси розсмоктуються або інкапсулюються (в інкапсульованих фокусах криптококи гинуть протягом 14–45 діб), виразки швидко загоюються (Сосов Р.Ф., 1972). У разі зниження резистент-ності організму збудник проникає в підшкірну клітковину, зумовлює виникнення численних нових гнійних фокусів розміром від лісового горіха до гусячого яйця. Після їх розкривання утворюються глибокі виразки, які, зливаючись, уражують значні ділянки шкіри, слизових оболонок дихальних шляхів, рота, статевих органів. Одночасно уражуються регіонарні лімфовузли, які збільшуються в розмірі, стають щільними, болючими, в них утворюються гнійні фокуси та нориці. Нерідко захворювання ускладнюється умовно-патогенною мікрофлорою. У разі проникнення криптококів у кров відбувається генералізація процесу, виникнення гнійних фокусів у внутрішніх органах (легені, печінка тощо), що зумовлює сепсис і швидку загибель тварини.
Клінічні ознаки й перебіг. Інкубаційний період триває 1–3 міс. Перебіг хвороби – хронічний – від 2-х до 8 міс. (іноді до року). Розрізняють дві форми хвороби – доброякісну й злоякісну. За доброякісної форми хвороби ураження у вигляді дрібних плоских круглих вузликів, що виступають над поверхнею шкіри, спостерігаються тільки у верхньому мальпігієвому шарі шкіри в ділянці холки, спини, шиї, голови, рідше – в ділянках мошонки, препуція та на слизових оболонках. Згодом вузлики перетворюються на гнійні фокуси, які розкриваються й оголюють поверхневі виразки, що швидко загоюються без утворення глибоких рубців. Підшкірні лімфатичні судини здебільшого не уражуються. Рідко лімфатичні судини в уражених ділянках шкіри потовщені, щільні, добре помітні, за їхньою ходою паль-пуються гнійні фокуси. Регіонарні лімфатичні вузли уражених ділянок, як правило, збільшені, щільні, болючі. В інших випадках ураження локалізуються у шкірі, вузлики бувають розміром від горошини до лісового горіха, тверді й болісні під час пальпації. Поступово вузлики в центрі розм’якшуються й розкриваються з виділенням назовні жовтуватого зеленого гною. На їх місці утворюються круглі або овальні кратероподібні виразки, які повільно загоюються. Поступово з’являються і повільно загоюються нові ураження, іноді із залученням лімфатичних судин та вузлів, за ходом яких виявляються шнури та потовщення. На загальний стан тварин і вгодованість зазначені вище зміни, як правило, не впливають.
Ураження слизових оболонок носової й ротової порожнин, зовнішніх статевих органів супроводжуються гіперемією, слизово-гнійними виділеннями, утворенням сірувато-жовтих вузликів, якіздебільшого розсмоктуються, а виразки, в разі їх утворення та розкриття, незабаром загоюються. Виявляється також збільшення підщелепних лімфовузлів, які стають твердими та горбистими. Хвороба триває 3–6 міс. і більше, закінчується видужуванням.
За злоякісної форми хвороби ураження спостерігаються не лише у шкірі, а й у підшкірній клітковині, лімфатичних судинах та лімфатичних вузлах, за ходою яких утворюється велика кількість вузлів із наступним розвитком гнійних виразок. У захворілих тварин спостерігають гарячку, пригнічення, порушення апетиту. Тривалість хвороби – 6–8 міс., іноді рік і більше. Нерідко хвороба ускладнюється гноєрідною мікрофлорою, яка зумовлює піємію або сепсис. Іноді на кінцівках спостерігається розростання сполучної тканини, так звана “слоновість”, з утворенням багатьох виразок, що не загоюються. Злоякісна форма хвороби майже не піддається лікуванню і часто закінчується загибеллю тварини.
Патолого-анатомічні зміни. Шкіра потовщена (місцями до 5–6 см). Так звані шкірні шнури становлять собою уражені лімфатичні судини. Під час розтину трупів за ходом уражених лімфатичних судин виявляють різного розміру вузли, гнійні фокуси та виразки. Сірувато-жовті вузлики та виразки спостерігаються і на слизових оболонках носової порожнини, гортані, трахеї, статевих органів. За злоякісної форми в лімфатичних вузлах (підщелепних, передлопаткових, колінної складки) виявляють абсцеси, нориці. Іноді на слизовій оболонці носової порожнини виявляють тверді вузли й виразки різного розміру. За генералізації процесу з’являються ураження лімфатичної системи внутрішніх органів. Г.Б. Олейник знаходив гнійні фокуси також у легенях, тонкому відділі кишечнику, печінці, селезінці та нирках. К.И. Плотников (1949) наводить дані клінічного обстеження 62-х клінічно хворих тварин і 10 трупів, які піддавались розтину. Крім змін шкіри і лімфатичних судин, виявляли зміни слизової оболонки носової порожнини в 12 випадках, гортані – у 8, трахеї – в 3, бронхів – у 2, легень – у 2, язика – в 6, кишечнику – в 6, селезінки – в 2, нирок – в 2, м’язів – у 15, очей – в 4, суглобів – в 4, кісток голови – в 2, лімфатичних вузлів – в 20 і наявність лімфатичних шнурів – у 29 коней (Окунцов В.И., 1953).
Діагностика.Діагноз встановлюють на підставі епізоотологічних даних, клінічних ознак хвороби та результатів лабораторних досліджень.
Для дослідження на епізоотичний лімфангіт у лабораторію ветеринарної медицини надсилають гнійні витоки виразок, вміст лімфангітних фокусів, відбитки виразкових поверхонь або зрізів інкапсульованих фокусів. Останні отримують наступним шляхом. Виразкову поверхню очищають від гною змоченою фізіологічним розчином серветкою, потім сухою марлевою серветкою, не травмуючи при цьому дрібні кровоносні судини. До очищеної від гною поверхні прикладають знежирені предметні скельця (мазки не роблять). Кількість відбитків – 5–10. Узимку для попередження деформації клітин відбитки відразу підсушують над полум’ям спиртівки і загортають у чистий фільтрувальний папір. Для дослідження в лабораторію у стерильних пробірках також можна направляти проби гною, відібраного з нерозкритих гнійних фокусів та виразок.
Лабораторна діагностика. Передбачає мікроскопічні й бактеріологічні дослідження патологічного матеріалу з метою виділення та ідентифікації збудника хвороби. Відбитки виразкових поверхонь і зрізів інкапсульованих фокусів фарбують за Романовським-Гімзою протягом доби.
Мікроскопія збудника. З гною виразок або флуктуючих фокусів готують суспензію на фізіологічному розчині (1:10), роблять роздавлену краплю і мікроскопують здебільшого у непофарбованому вигляді, користуючись імерсійною системою. Криптококи виявляють як у клітинах тканин, так і у вільному стані. Під час проведення мікроскопії пофарбованих відбитків добре видно клітини – лейкоцити (різні) і макрофаги, а також криптококи в цих клітинах або поза ними. Звертають увагу чи присутні криптококи в нейтрофілах, моноцитах і макрофагах. За злоякісної форми хвороби макрофаги заповнені криптококами і майже в 100% випадків дегенеровані. У період одужання клітини (у складі тканин) слабко або зовсім не дегенеровані, а криптококи в них піддаються фаголізу. За особливостями пофарбування криптококів і станом клітин оточуючих тканин можна характеризувати стадію патологічного процесу. Отже, наявність у гною криптококів підтверджує попередній клініко-епізоотологічний діагноз. Для проведення мікроскопії також можна взяти краплю гною, нанести її на предметне скельце, додати 1–2 краплі 50%-ного водного розчину гліцерину, накрити предметним скельцем і проглянути під мікроскопом. У полі зору за позитивного результату виявляють овальної форми криптококи, із двоконтурною оболонкою і дещо загостреним кінцем. У разі активної проліферації клітин криптококи можуть зустрічатись не лише розміщеними вільно, але й усередині макрофагів.
Для виділення чистої культури збудника краплі гною висівають на печінковий агар, м’ясопептонний агар з 2% глюкози і 1% гліцерину, пептоно-печінковий агар, м’ясопептонний бульйон та інші середовища. Для збагачення середовища можна додавати 10% крові коня, вівці, великої рогатої худоби. Через 15–20 діб під час інкубування за 25–30 оС виявляють ріст гриба у вигляді напівпрозорих жовтуватих колоній. Згодом колонії стають шкірястими, щільними, жовтого або брунатного кольору. Під час мікроскопії культури в полі зору спостерігають міцелій і численні хламідоспори.
Опсоно-фагоцитарна реакція застосовується для виявлення тварин з атиповими клінічними ознаками та в інкубаційному періоді. Реакція ґрунтується на тому, що в крові тварин, які захворіли на епізоотичний лімфангіт, з’являються тропіни, які адсорбуючись криптококами, прискорюють їхній фагоцитоз лейкоцитами здорового коня в 3–9 разів порівняно з контролем (Петрович С.В., 1989).
Для діагностики епізоотичного лімфангіту (передклінічних стадій, атипових проявів) у свій час було запропоновано три алергічних препарати: гістоплазмін (Носков А.И.), бластоміцин (Таранюк П.С.) та криптококовий алерген (Боголепов Б.И.), які виготовляли з бульйонної культури гриба або з криптококової його форми. Алергічні діагностичні препарати вводять внутрішньошкірно в ділянці середньої третини шиї у дозі 0,3–0,4 см3. Реакцію оцінюють за наявністю на місці введення препаратів припухань із підвищеною місцевою температурою й чутливістю. Розмір припухань вимірюють кутиметром через 48–72 год після введення. У разі позитивної реакції на гістоплазмін шкірна складка збільшується на
5 мм і більше. Вивчення препаратів показало, що вони характеризуються відносно високою специфічністю: клінічно хворі коні реагують позитивно в 90–95% випадків. Перехворілі коні реагують на введення алергенів через 6 і навіть 12 місяців після зникнення клінічних ознак.
Диференційна діагностика. Обов’язково виключають сап та виразковий лімфангіт. Сап виключають алергічною пробою (офтальмопроба) та за необхідності серологічним дослідженням крові. У спеціальній літературі були навіть описані випадки одночасного ураження тварин збудником сапу та епізоотичного лімфангіту (Окунцов В.И., 1953). С.М. Вишелеський вказував, що в дослідах із зараження коней сапом підвищення температури здебільшого спостерігалось протягом 2–3-х діб. За епізоотичного лімфангіту підвищення температури тіла не буває, за виключенням випадків сильного ступеня ураження з наявністю великих виразкових ділянок. За епізоотичного лімфангіту ураження шкіри й підшкірної клітковини є домінуючими. Шкірна форма сапу спостерігається не так часто. Автор наводить дані, що із 350 сапних коней з ураженнями шкіри виявлено лише 40. Слід також виключити захворювання коней на виразковий лімфангіт, який реєструється нечасто порівняно з епізоотичним лімфангітом, крім того, тут уражуються переважно кінцівки, а в гної виразок виявляється грампозитивна паличка. На відміну від епізоотичного лімфангіту, за виразкового лімфангіту в процес не втягуються регіонарні лімфатичні вузли. Бактеріологічним дослідженням виключають псевдотуберкульоз. Епізоотичний лімфангіт має деякі спільні клінічні ознаки з митом. У разі миту майже завжди уражуються підщелепні лімфатичні вузли, з наступним рясним гноєвиділенням із ніздрів. Подібними до епізоотичного лімфангіту ознаками є ураження шкіри й підшкірної клітковини. На мит хворіють коні усіх вікових груп, але переважно молодняк у віці до року й старше. На епізоотичний лімфангіт дуже рідко хворіє молодняк у віці до 1 року і особливо рідко молодняк підсисного періоду. Ураження регіонарних лімфатичних вузлів у коней, хворих на мит, відбувається за наявності високої температури, чого не буває за епізоотичного лімфангіту. Митний стрептокок легко може бути виділений із гною на штучних поживних середовищах, і ним легко можна заразити білих мишей і щурів. Диференціюють захворювання також від підшкірного оводу (вузли розміщені підшкірно, досить великі, нерухомі, болючі, локалізуються вони переважно на тулубі й крупі; вузли добре окреслені, ланцюжків і шнурів не утворюють), парафіляріозу (хворобу реєструють лише навесні і влітку, припухлість болюча, нерухома, розміщується в товщі шкіри, ланцюжків і шнурів не утворює, під час розтину такої пухлини виявляють паразита), укусів комах і травм.
Лікування хворих і підозрюваних щодо захворювання тварин в Україні не проводять, таких коней знищують (Каришева А.Ф., 2002). У державах, де реєструється епізоотичний лімфангіт, основний метод лікування – хірургічне втручання. Вирізають вузли, виразки, уражені лімфатичні судини і лімфатичні вузли з одночасним видаленням (на 0,5 см) оточуючих здорових тканин. Виразки необхідно щоденно змащувати 1%-ним розчином генціанвіолету. Застосовують стимулювальні засоби: автогемотерапію, препарат АСД (фракція 2), у вигляді 20%-ного розчину внутрішньовенно в дозі 50–100 см3 щоденно 5 днів поспіль. С.В. Петрович (1989) вказує, що для місцевої терапії можна застосувати формалін, скипідар, іхтіол, амарген, розчини йоду тощо. Поряд із місцевим лікуванням за незначного ураження застосовують хірургічні методи, а також внутрішньовенні введення 4%-ного розчину формальдегіду і хлористої ртуті (1:1000). Позитивно зарекомендувало себе лікування із застосуванням алергенів (бластоміцин). Після перерви у три доби курс лікування продовжують. Російські дослідники А.А. Гусев и др. (1998) для лікування хворих коней використовували гамма-глобулін, виготовлений з гіперімунних сироваток великої рогатої худоби. Отриманий імуноглобулін мав титр в РДП 7 log2, а в ІФА – не менше 10 log2. Останній було використано для лікування 56 коней, хворих на епізоотичний лімфангіт, і показано його високу терапевтичну ефективність (87%).
Імунітет. Після перехворювання коні набувають тривалого, іноді зажиттєвого імунітету. Засобів специфічної профілактики епізоотичного лімфангіту не розроблено (Сосов Р.Ф., 1974, 1976).
Профілактика і заходи боротьби. Для запобігання появи
епізоотичного лімфангіту потрібно постійно стежити за епізоотичним станом тих держав і територій, звідки завозять коней. Новоприбулих тварин слід витримувати у профілактичному карантині й досліджувати за всіма тестами, передбаченими відповідними інструктивними документами. У спеціалізованих господарствах із розведення та експлуатації коней важливо стежити за виконанням вимог відносно індивідуального утримання й закріплення за кожним конем збруї та предметів догляду. Шкіру коней треба постійно підтримувати в чистому стані й запобігати травмам, ретельно припасовуючи збрую. Стайні, збрую, інвентар та предмети догляду потрібно утримувати в чистоті, піддавати профілактичній дезінфекції.
У разі появи захворювання в господарстві запроваджують карантинні обмеження. Хворих і підозрюваних щодо захворювання коней знищують. Гній, підстилку та залишки кормів від них спалюють. Здорових коней (ослів, мулів) неблагополучної ферми через кожні 5 діб піддають клінічному обстеженню. Їх допускають до роботи всередині господарства за умови виключення контакту з тваринами благополучних ферм. Стайні (конов’язі, загони) і територію навколо них піддають поточній дезінфекції з інтервалом 15 діб. Об’єкти дезінфекції ретельно очищають і дезінфікують 10%-ним розчином сірчано-карболової суміші, 10%-ним гарячим розчином їдкого натрію, просвітленим розчином хлорного вапна, що містить 5% активного хлору, 5%-ним формальдегідом. Збрую очищають і дезінфікують у параформалінових камерах за to 60 оС протягом однієї години. Гній, підстилку й залишки кормів від хворих і підозрілих у захворюванні тварин спалюють.
Карантинні обмеження з господарства знімають через 3 міс. після знищення останнього хворого коня, ретельного очищення території та проведення заключної дезінфекції приміщень істаєнь (Карише-
ва А.Ф., 2002).
Дата добавления: 2015-03-03; просмотров: 1547;