ІНФЕКЦІЙНИЙ АТРОФІЧНИЙ РИНІТ
Інфекційний атрофічний риніт свиней (Rhinitis atrofica infectiosa, ІАР, атрофічний риніт, бордетельоз свиней) – хронічна респіраторна хвороба, що характеризується серозно-гнійним ринітом, атрофією носових раковин, деформацією кісток черепа. У переважної більшості поросят спостерігається катаральна пневмонія й затримка росту.
Історична довідка. Хвороба вперше описана в Німеччині (Franck, 1830). Протягом тривалого часу її вважали неінфекційною. На межі XIX–XX ст. з’явилися повідомлення про можливість розвитку атрофії раковин після гострого риніту, спричиненого Р. multocida і С. pyogenes. У США і Канаді хвороба відома з 1932 р. Багато дослідників висловлювали думку лише про хронічний перебіг інфекційного атрофічного риніту свиней, але експериментально змогли довести інфекційність риніту тільки в 1938 р. (Radtke L.) шляхом зараження новонароджених поросят нативним патологічним матеріалом. У різні періоди уява про причину хвороби нерідко різко змінювалась (спадкоємна, незаразна, інфекційна, інфекційно-генетична тощо). Багато дослідників експериментально обґрунтовували й доводили етіологічне значення трихомонад, мікоплазм, деяких вірусів, пастерел, бордетел та інших збудників із широким спектром дії. Особливо довгий час вважали найбільш імовірними збудниками хвороби віруси і пастерели. Висловлювалася думка і про поліетіологічну природу хвороби (Сосов Р.Ф., 1974).
Нині доведено, що провідним збудником інфекційного атрофічного риніту є Bordetella bronchiseptica, чисті культури якої викликають типові клінічні ознаки хвороби. Не виключено, що інші перераховані збудники і хімічні подразники можуть сприяти прояву хвороби і лише в деяких випадках мають самостійне значення (наприклад, Р. multocida).
Інфекційний риніт розповсюджений у багатьох країнах Європи й Америки. У Росії інфекційний атрофічний риніт свиней уперше описав А. Базарянинов у 1895 р.
Характеристика збудника.Збудник – Bordetella bronchiseptica – дуже близький у таксономічному відношенні до збудника коклюшу у дітей. Це один із трьох видів роду Bordetella, родини Brucellaceae, патогенний для тварин.
Bordetella bronchiseptica невелика (0,2–0,5х1,5–2,5 мкм), нерухома, грамнегативна паличка, що не утворює спор і капсул, суворий аероб. Має метаболізм дихального типу.
Добре росте на простих живильних середовищах. Деякі дослідники повідомляли про можливість росту збудника в солоній воді без додавання будь-яких поживних речовин. Росте на простому МПА, свіжовиділені культури через 18–24 год інкубації при 35 оС утворюють гладкі, напівпрозорі, блискучі дрібні колонії з рівними кінцями, опуклою поверхнею від 0,5 до 1,0 мм в діаметрі, які через 48–72 год набувають сірувато-білого забарвлення. Добре розмножується за 20–37 оС на рідких середовищах (сироватковий бульйон) і щільних середовищах (агар кров’яний, сироватковий, МПА, курячий з кінською сироваткою, молочно-кров’яний агар за Гартохом, картопляно-гліцериновий агар, агар Мак-Конкі, казеїново-вуглецевий агар, середовище Борде-Жангу, бордетел-агар). На рідких середовищах спричинює рівномірне помутніння з наступним утворенням пристінкового кільця. На кров’яному агарі росте у вигляді колоній золотавого кольору з утворенням В-гемолізу. Колонії округлі, випуклі, з рівними краями, гладкі, діаметром 0,5–1 мм. Гемолітична активність найбільш чітко проявляється на середовищі Борде-Жангу за рН 6,2–6,8, за рН 8,2 ці властивості втрачаються. Дрібні округлі, куполоподібні, блискучі, напівпрозорі колонії з’являються на 1–2-гу добу, бурий пігмент Bordetella bronchiseptica на відміну від B. рarapertussis не утворює. На агарі Гартоха колонії Bordetella bronchiseptica набувають білуватого забарвлення. На агарі Мак-Конкі дрібні, гладкі колонії Bordetella bronchiseptica мають рожеве пофарбування зі світлим центром. Збудник добре росте на МПА з тирозином без зміни кольору середовища, колонії дрібні, блискучі, сірі, вологі з рівними краями і випуклою поверхнею. На бордетелагарі утворює дрібні, маслянисті, непрозорі, блискучого кольору, іноді сріблясті, які нагадують крапельки ртуті. Bordetella bronchiseptica росте на сальмонел-шигел агарі.
Морфологічно розрізняють три фази розвитку колоній: І фаза відповідає S-формі, колонії круглі, випуклі, вологі, мікроби мономорфні, дрібні. Свіжовиділені культури майже всі знаходяться у І-фазі. ІІ – SR-форма і ІІІ – R-форма є перехідними, морфологія мікробу змінюється, він являє собою поліморфні утворення. У другій фазі виявляють палички різних розмірів, у третій – кокоподібні утворення, скупченнями у вигляді груп. Колонії дещо більші, у ІІ фазі їхній діаметр становить 1–1,5 мм, колонії пласкі, слизові, зі схилянням до злиття. У ІІІ фазі кокоподібні утворення скупчуються у вигляді груп. Рухомість Bordetella bronchiseptica добре виявляється на напіврідкому агарі за 30 оС (Свекалова Д.Г. и соавт., 2007).
В антигенному відношенні Bordetella bronchiseptica неоднорідна. Збудник має термолабільні К- і Н- і термостабільні (соматичний) О-антигени, серед яких О1 і К1 є спільними для всіх штамів. Ізоляти збудника, виділеного від свиней, містять О1,2 і К1,2 антигени. У деяких випадках їх мають і штами, виділені від гризунів. Спостерігається антигенна спорідненість між Bordetella bronchiseptica та B. pertussis i B. parapertussis.
Bordetella bronchiseptica утворює дермонекротичні екзо- і ендотоксини і ліпополісахаридний комплекс, володіє адгезивністю до клітин слизової оболонки дихальних шляхів.
В умовах лабораторії хворобу можна експериментально відтворити у поросят 1–15-денного віку, кроленят, котенят і цуценят шляхом інтраназального введення чистої культури Bordetella bronchiseptica чи змивів зі слизової оболонки носової порожнини хворих свиней.
Стійкість. В умовах тваринницьких приміщень збудник зберігає життєздатність не менше 16 днів. Заморожування консервує його до чотирьох місяців і більше. Розчини їдкого натру (3%-ний), формальдегіду (1%-ний) і суспензія свіжогашеного вапна (20%-на) інактивують збудник протягом трьох годин (Пашов Т.В., 1967; Зубец Н.А., 1975; Конопаткин А.А. и др., 1984; Бакулов И.А. и др., 2000).
Епізоотологічні відомості.У природних умовах інфекційний атрофічний риніт найбільш яскраво проявляється у свиней, особливо в поросят і підсвинків. Дорослі свині порівняно стійкі. Маючи яскраво виражений тропізм до органів дихання, Bordetella bronchiseptica у природних умовах може викликати атрофічний риніт і пневмонію в кролів, пацюків, мишей, морських свинок та інших гризунів. Спорадичні випадки хвороби реєструють у собак, лошат і овець.
Джерелом збудника інфекції є явно хворі ринітом свині, що виділяють збудник в довкілля під час чхання, кашлю і з носовими витоками. Нерідко дорослі тварини, особливо свиноматки, хворіють безсимптомно і становлять головну небезпеку в поширенні хвороби серед новонароджених поросят. Усередині господарства збудник хвороби передається, головним чином, повітряно-крапельним шляхом, тому що інфекційний атрофічний риніт – це типова респіраторна інфекція; між господарствами збудник поширюється з новими завезеними тваринами з неблагополучних господарств. Особливо велика небезпека поширення збудника хвороби з племінними свинями – бордетелоносіями, що серед неблагополучних стад становить 25–50% (Харрис, 1968), а також із тваринами інших видів (резервуар збудника).
Епізоотичний процес під час інфекційного атрофічного риніту розвивається повільно і досягає найбільшого розвитку через 2–4 роки після завезення в господарство свиней носіїв бордетел. Господарство, як правило, стає стаціонарно неблагополучним. Спочатку спостерігається захворювання поросят у гніздах окремих свиноматок, потім – у більшості гнізд, особливо серед поросят, отриманих від свиноматок, що перевіряються. Максимальний підйом епізоотії припадає на період одержання й відлучення поросят.
Виникнення й поширення хвороби нерідко визначаються порушеннями сформованої рівноваги між збудником, господарем (свинями) і довкіллям. Масовані й багаторазові дози збудника за природного зараження, низький рівень загальної резистентності й запалення слизових оболонок верхніх дихальних шляхів, генетична схильність і наявність мопсоподібності, погані умови годівлі й утримання поряд із вірулентністю збудника визначають широту поширення й інтенсивність хвороби. Несвоєчасність і безсистемність оздоровчих заходів призводять до прояву секундарних інфекцій і тяжкого перебігу хвороби. У разі відсутності боротьби з хворобою, безсистемності оздоровчих заходів господарство може залишатися неблагополучним кілька років. Захворюваність серед поросят може досягти 50–80%.
У традиційних свинарських господарствах внаслідок усунення несприятливих факторів, особливо під час організації табірного утримання свиней, забезпечення тварин повноцінними кормами й створення нормального мікроклімату епізоотичний процес вщухає, й інфекційний атрофічний риніт проявляється без виражених клінічних ознак, зі слабкою атрофією раковин і навіть безсимптомно. Але й у таких випадках економічні втрати можуть досягати до 20% і більше через низький приріст поросят. Водночас, у відгодівельних господарствах з інтенсивною технологією вирощування, де загальні ветеринарно-санітарні заходи систематично забезпечуються самою технологією виробництва свинини, інфекційний атрофічний риніт більше не є настільки важливою епізоотологічною й економічною проблемою, як це спостерігається в традиційних господарствах з екстенсивною системою ведення свинарства (Пашов Т.В., 1967; Гавшин О. та ін., 1997).
Патогенез. Бордетели потрапляють в організм із повітрям, що видихається, осідають на слизовій оболонці носової порожнини, розмножуються в ній і викликають катаральний, а згодом катарально-гнійний риніт. Тяжкість запальної реакції залежить від багатьох факторів. Зміни нерідко визначаються станом загальної резистентності організму свиней, порушенням фосфорно-кальцієвого обміну й участю секундарної мікрофлори.
Як правило, в патологічний процес утягуються глибокі шари підслизової оболонки, хрящі носових раковин і лицьові кістки черепа. Запальні процеси, місцеве порушення кровопостачання призводять до різних змін росту лицьових кісток, що зовні виявляється мопсоподібністю, криворилістю й іншими деформаціями верхньої щелепи. За вираженої атрофії носових раковин порушується газообмін і може виникнути бронхопневмонія. Глибокі кісткові ураження перешкоджають нормальному прийманню й жуванню корму і на цьому ґрунті виникає катаральний гастроентерит. У тварини змінюється нейрогормональний статус, знижується природна опірність, а хронічний перебіг хвороби, як правило, призводить до затримки росту і розвитку тварин.
Атрофічний катар слизової оболонки носової порожнини виникає не лише як результат дегенеративних змін верхніх шийних симпатичних гангліїв, але і внаслідок міліарного некрозу слизової оболонки назальних і синусних порожнин, що спричиняється екзо- і ендотоксинами Bordetella bronchiseptica. Такий некроз перешкоджає контакту збудника з клітинами імунної системи, а з цієї причини у природно хворих на інфекційний атрофічний риніт тварин специфічні антитіла в крові або не накопичуються, або їх виявляють у незначній кількості.
Клінічні ознаки й перебіг. Інкубаційний період триває 3–15 днів. Хвороба перебігає хронічно. Клінічні ознаки до появи скривлення лицьових кісток черепа нехарактерні.
Як правило, поросята-сисуни заражаються в перші дні життя. Перші ознаки хвороби в них з’являються через 7–12 днів у вигляді частого чхання і серозних витоків із носа (катаральний риніт). За сильного ураження можлива носова кровотеча. Потім виділення стають слизово-гнійними, з’являються набряклість нижніх повік, сльозотеча з утворенням у внутрішніх кутах очей темних плям. У цей період у 10–90% поросят можуть розвитися клінічні ознаки бронхопневмонії й діареї, появі яких сприяють погані умови годівлі й утримання свиноматок і поросят. Частина поросят з ускладненнями гине, а інші перетворюються в замірків. У деяких поросят після зникнення ознак гострого катарального риніту, який триває не більше 2–3-х тижнів, хвороба набуває латентного перебігу. У таких випадках атрофія раковин або не розвивається, або виявляється слабко, лицьові кістки черепа не змінюються, і лише в окремих тварин вдається виявити ненормальний прикус щелеп. У решти тварин поступово розвивається атрофія носових раковин і лицьових кісток черепа, верхня щелепа стає коротше і з’являється розбіжність різців між щелепами у 1–2-місячному віці на 0,5–1 см, а в 3–6-місячному – на 1–3 см. У більшості хворих поросят утворюється складка шкіри на носі за п’ятачком, нижня губа випинається вперед, приймання корму різко порушується. За двостороннього ураження носових порожнин у тварин розвивається мопсоподібність, а однобічного – скривлення верхньої щелепи вправо або вліво (криворилість). Такий стан може бути в 50% хворих тварин у віці 3–4 міс.
У хворих із характерними клінічними ознаками інфекційного атрофічного риніту постійно спостерігають гнійні витікання з носа, сип’ячий подих, нерідко виникає чхання й кашель, а іноді і напади ядухи. Якщо в запальний процес будуть утягнуті решіткова кістка і мозкові оболонки, то з’являться ознаки ураження нервової системи, клінічно схожі з ознаками хвороби Ауєскі. Досить часто у хворих тварин виникають сверблячка в ділянці п’ятачка і сильні кровотечі з носа. Запалюється середнє вухо, що виявляється неприродним положенням голови, круговими рухами, напруженою ходою, косоокістю й судомами. Як правило, ріст явно хворих поросят істотно сповільнюється, вони помітно відрізняються за масою тіла у великих відгодівель-них групах від здорових тварин. В окремих тварин виникають отити, нервове збудження (тварини риють землю, кусають себе за хвіст тощо), проноси, пневмонії.
Патолого-анатомічні зміни. Для виявлення патологічних змін проводять поздовжній (сагітальний) і поперечний (на рівні других премолярів) розпили лицьових кісток черепа. У початковій стадії хвороби знаходять гіперемію слизової оболонки носової порожнини й скупчення густого слизу. У пізніх стадіях за субклінічної і латентної форм хвороби виявляють різний ступінь атрофії носових раковин, можливе вкорочення верхньої щелепи. У тяжких випадках хвороби носові раковини бувають цілком зруйновані, слизові оболонки вкриті гноєм і стоншені, асиметричні і деформовані; у регіонарних лімфовузлах виявляються абсцеси. Нерідко знаходять вогнища катаральної або катарально-гнійної пневмонії й гіперемію мозкових оболонок (Пашов Т.В., 1967; Ребенко Г.І., 2002).
Діагностика. Клінічний діагноз надійний лише у випадках розвитку типових ознак, властивих інфекційному атрофічному риніту свиней. Тому під час постановки первинного діагнозу необхідно враховувати епізоотологічні відомості, клінічні ознаки хвороби (риніт, деформація лицьових кісток черепа) і результати розтину (атрофія раковин і лицьових кісток). Для зажиттєвої діагностики і своєчасного виявлення латентно інфікованих тварин рекомендована рентгенографія лицьової частини голови і лабораторне дослідження носового слизу на наявність Bordetella bronchiseptica. Метод бактеріологічного дослідження дозволяє максимально виявляти (до 90% і більше) хворих тварин і бордетелоносіїв у стаді. У практичних умовах із цією метою найбільш широко використовують метод ретельного клінічного дослідження лицьового черепа тварин з метою виявлення початкових ознак риніту й порушень прикусу різців (Пашов Т.В., 1967; Зубец Н.А., 1975; Конопаткин А.А. и др., 1984; Бакулов И.А. и др., 2000).
Диференційна діагностика. Необхідно виключитигрип, фіброзну остеодистрофію (некротичний риніт). Спалахи грипу мають гострий характер, хвороба швидко поширюється в стаді. За некротичного риніту виникає розпад м’яких тканин, хрящів і кісток носа з утворенням виразок. У всіх сумнівних випадках проводять додаткові патолого-гістологічні, бактеріологічні, вірусологічні й серологічні дослідження (Нахмансон В.М., Бурба Л.Г., 1990).
Лікування доцільно проводити лише в початковій стадії хвороби. Специфічні лікувальні засоби відсутні. Рекомендовано індивідуальне зрошення носової порожнини розчинами антибіотиків і сульфаніл-амідних препаратів (пеніцилін, біоміцин, хлорамфенікол тощо) у поєднанні з внутрішньом’язовими ін’єкціями вітаміну В.
Бордетели особливо чутливі до сульфаметазину й сульфатіазолу. Ці та інші препарати (біовіт-40-80-120, тераміцин, біоміцин, тіакат-І) доцільно згодовувати з кормом за визначеними схемами.
Лікування попереджає розвиток атрофії носових раковин. Однак, тварини, які одужали, можуть залишатися носіями збудника інфекції, їх не можна використовувати в племінній роботі. Таких тварин відгодовують і здають на забій.
Імунітет за інфекційного атрофічного риніту свиней майже не
вивчений. Відомо, що у перехворілих і дорослих тварин експериментальна інфекція інфекційного атрофічного риніту не відтворюється, а цитрована кров свиноматок із неблагополучних стад викликає в поросят профілактичний ефект. У ряді країн (Японія, США) для специфічної профілактики інфекційного атрофічного риніту свиней розроблені живі й інактивовані вакцини, виготовлені з польових і атенуйованих штамів Bordetella bronchiseptica. Такі вакцини в комплексі із загальними ветеринарно-санітарними й лікувально-профілактичними обробками сприяють швидкій і надійній санації стада від носійства бордетел. Голландський учений Я. Баарс повідомляв про застосування вакцини Nobi-vac AR-T(Porcilis AR-T) у системі заходів боротьби з цим захворюванням. Ця інактивована вакцина проти атрофічного риніту становить собою препарат на основі токсигенного штаму Pasteurella multocida серотипу D, рідше А і антигенів Bordetella bronchiseptica, емульсованих у масляному ад’юванті. Інтенсивні польові випробування показали, що вакцинація поросят Porcilis AR-T дозволяє попередити економічні втрати, пов’язані зі збільшенням тривалості періоду відгодівлі, у цьому разі відсутня необхідність постійного застосування антибактеріальних препаратів, знижується можливість виникнення інфекційних захворювань, а також бактеріальної контамінації довкілля новонародженими поросятами. Дозування препарату – 2 см3 внутрішньом’язово (за вухом). Супоросних свиноматок імунізують не пізніше ніж за 2–4 тижні до опоросу, з наступною ревакцинацією через 3 міс. Імунітет настає на 21-й день. Свиноматок вакцинують перед кожним опоросом.
Нині фірма “Intervet” для застосування на відгодівельному поголів’ї свиней також пропонує асоційовані вакцини: Porcilis BPE/4/3 (як ад’ювант використовується гідроксид алюмінію, препарат містить інактивовані Bordetella bronchiseptica, Clostridium perfringens типу С, Erysipelothrix rhusiopathiae, Escherichia coli (K88, K99, 987P, F41), Pasteurella multocida нетоксигенні типи A і D). Вакцинація свиней проводиться під час кожної супоросності. За проведення першої вакцинації супоросних свиноматок та ремонтних свинок щеплюють двічі, вводячи внутрішньом’язово або підшкірно 2 см3 вакцини за 5 і 2 тижні перед запланованою датою опоросу. У кожну наступну супоросність цих тварин щеплюють одноразово тим же способом введення ідентичною дозою препарату за 1–2 тижні до запланованої дати опоросу; Porcilis BPМ (Bordetella bronchiseptica, Pasteurella multocida нетоксигенні типи A і D, Mycoplasma hyopneumoniae). Первинне щеплення супоросних свиноматок та ремонтних свинок проводять, уводячи внутрішньом’язово або підшкірно одну дозу (2 см3) препарату за 5 та за 2 тижні перед запланованою датою опоросу. У кожну наступну супоросність щеплюють цих тварин одноразово таким же шляхом по 2 см3 препарату за 1–2 тижні до запланованої дати опоросу. Поросятам уводять 1 см3 вакцини у віці 5–7 днів. Ревакцинують однією дозою препарату через 3 тижні. Альтернативна схема вакцинації поросят: уводять 1 см3 вакцини одразу після відлучення. Ревакцинують тварин однією дозою препарату через 3 тижні. Кнурам одну дозу вакцини (2 см3) уводять щорічно.
Профілактика і заходи боротьби. У профілактиці інфекційного атрофічного риніту особливе значення мають правильна генетична селекція і повноцінна годівля свиноматок, дотримання ветеринарно-санітарних і зоотехнічних правил відтворення, вирощування й відгодівлі свиней.
Племінних тварин, яких закуповують в інших господарствах, піддають ретельному клінічному огляду, карантинують і за необхідності проводять патолого-анатомічні й лабораторні дослідження. Порісних свиноматок, що надійшли у господарство, додатково розміщують в ізоляторі протягом двох місяців після опоросу. Регулярно проводять клінічні огляди тварин і дезінфекцію свинарників.
Значну увагу варто приділяти контролю за відтворенням поросят та їх здоров’ям. Попереджають близькородинне розведення, не допускають раннього парування молодих і слаборозвинених свиноматок. Організують своєчасну й постійну підгодівлю поросят, у раціони вводять білкові, вітамінні й мінеральні добавки, а також лікарські препарати у вигляді преміксів.
Під час встановлення діагнозу на інфекційний атрофічний риніт свиней господарство оголошують неблагополучним. Усе поголів’я ретельно клінічно оглядають і тварин розподіляють на 3 групи:
1) групу хворих свиней, що мають характерні клінічні ознаки хвороби, ізолюють, відгодовують і здають на забій;
2) групу умовно здорових свиней, з якої були виділені хворі, клінічно оглядають кожні 5–6 днів; хворих ізолюють і ставлять на відгодівлю; у разі виявлення в гнізді хоча б одного поросяти, хворого на риніт, усіх поросят разом зі свиноматкою ізолюють, відгодовують і здають на забій;
3) групу здорових свиней, серед яких не виявлені хворі на риніт, утримують під особливим спостереженням, налагоджують зоотехнічний облік і вживають заходів з охорони від зараження.
Якщо хвороба набуває широкого поширення (занедужало понад 50% поголів’я), відтворення стада припиняють, усіх свиней ставлять на відгодівлю. Для племінних цілей залишають свиноматок старшого віку. Впроваджують систему ступеневого ізольованого вирощування молодняку для відтворення стада, яка ґрунтується на біологічній перевірці свиноматок за якістю потомства. Свиноматок і кнурів, у потомстві яких реєструють хворих ринітом поросят, доцільно відправляти на забій.
Для неблагополучного господарства з профілактичною й лікуваль-ною метою економічно виправданий груповий спосіб застосування кормових антибіотиків і сульфамідних препаратів у вигляді преміксів. Індивідуально обробляти слід лише поросят-сисунів раннього віку. Для цього використовують 1%-ний солянокислий біоміцин, суспензію дибіоміцину, цитровану кров клінічно здорових свиноматок тощо.
З неблагополучного господарства заборонено вивозити свиней в інші господарства для відтворення стада, а також передавати свиней із клінічними ознаками хвороби для відгодівлі. Свинарники й територію ферм систематично очищають і дезінфікують розчинами їдкого натру, формальдегіду, свіжогашеного вапна тощо.
Обмеження з неблагополучного за інфекційним атрофічним ринітом господарства знімають через рік після припинення виділення хворих і за умови відсутності інфекційного атрофічного риніту серед поросят останніх двох опоросів від основних маток умовно благополучного стада. Перед оголошенням господарства благополучним проводять повний комплекс заходів, передбачених інструкцією (Бакулов И.А. и др., 2000).
Дата добавления: 2015-03-03; просмотров: 2910;