Деякі факти реакції крові на опромінення
При певних рентгенологічних дослідженнях (стравохід, шлунок, кишечник, органи грудної клітки і тазу) відбувається опромінення значної частини активного кісткового мозку. Розподіл активного кісткового мозку в скелеті дорослої людини наведено в табл. 8.5.
Таблиця 8.5. Розподіл активного кісткового мозку
Експерименти на тваринах. В цих експериментах проводили одноразове опромінення експозиційною поверхневою дозою 5 Р, дворазове і триразове опромінення - по 5Р і чотириразове опромінення -5 + 5 + 5 + 25 Р. Повторне опромінення проводилось через місяць після попереднього. При експозиційних поверхневих дозах 5, 10, 15 і 40 Р поглинуті кістково-мозкові дози становили відповідно 9, 18, 27 і 72 Р.
У результаті цитогенетичного аналізу клітин кісткового мозку встановлено, що починаючи з разової кістково-мозкової дози 9 Р і більше при дрібному опроміненні відбувається стійка вірогідна зміна числа хромосомних аберацій, що може бути передвісником розвитку лейкозу. Тому не є випадковим вибір допустимої дози 5 Р/рік (5 бер/рік) для осіб, які працюють з джерелами іонізуючих випромінювань.
Рентгенологічні обстеження людей. Діти проходили рентгенологічне обстеження з приводу природженого пороку серця (катетеризація серця), причому поверхнева експозиційна доза опромінення в області грудної клітки становила 30-40 Р. Проводився аналіз клітин лімфоцитів периферійної крові цих дітей до і після рентгенологічного дослідження. До рентгенологічних обстежень тільки в окремих випадках були виявлені спонтанні хромосомні аберації. Після обстежень в усіх випадках з'явились одноударні хромосомні зміни. Збільшення поглинутої дози спонукає до збільшення хромосомних аберацій в лімфоцитах периферійної крові дітей: при опромінені лімфоцитів периферійної крові в дозі 5 і 6 рад було помічено 0.16% аберацій. При дозі 12 рад - 0.5%, при дозі 24 рад 0.62% аберацій.
Аналіз хромосомних аберацій в периферійній крові у дорослих, що проходили рентгенологічні обстеження органів грудної клітки, стравоходу і шлунку, показав, що при поверхневих експозиційних дозах 0.7 Р і більше надлишок над контролем хромосомних аберацій складав відповідно від 3 до 11% при дослідженні стравоходу і шлунку. Таким чином, навіть при відносно малих дозах опромінення (0.7 Р) під час рентгенологічних обстежень внутрішніх органів відбувається помітне збільшення числа хромосомних аберацій. Зв'язок між поверхневою експозиційною дозою D0 і числом хромосомних аберацій x.
ерез 72 години після опромінення описується лінійним рівнянням такого типу: - для органів грудної клітки, - для шлунку.
Хромосомні аберації утворюються і в результаті дії інших, крім рентгенівських, іонізуючих випромінювань.
Дата добавления: 2015-03-03; просмотров: 875;