Проблеми ризику, пов'язаного із радіаційною дією
Практично всі види людської діяльності, включаючи використання іонізуючих випромінювань, пов'язані з певним ризиком. Допустимість ризику порівнюють з користк від відповідного виду діяльності. Від усіх видів злоякісни? захворювань гине близько 13% населення. Смертність від злоякісних захворювань, викликаних всіма видами радіаційної дії, включаючи природний радіаційний фон і опромінення під час медичної діагностики, становить 0.15% загальної смертності. В масштабах країни це дає достатньо велику абсолютну величину ризику смертності.
Медичні рентгенологічні обстеження створюють близько 50% радіаційної дії на людину, включаючи природний радіаційний фон і штучні джерела радіації (без врахування радіаційного забруднення внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС). Опромінення населення за рахунок медичної рентгенології в даний час пов'язане з великим ризиком появи віддалених наслідків опромінення. З цієї причини необхідно знижувати дозові навантаження на осіб, що проходять рентгенологічні дослідження. А ще краще розробляти і впроваджувати в життя методи діагностики, які дають ту ж саму інформацію, що і рентгенівські методи, але не іонізують тканини організму (наприклад, ультразвукові дослідження, ультразвукова голографія тощо).
Застосування рентгенівської діагностики дає змогу, на думку багатьох дослідників, щорічно врятувати коло 100 000 людських життів. Водночас внаслідок невиправданого опромінення збільшується кількість злоякісних захворювань і генетичних пошкоджень, що призводить до втрати близько ЗО 000 життів щорічно. І поки не освоєні більш безпечні методи діагностики, що дають таку саму або більшу інформацію, використання рентгенівського випромінювання і іонізуючої радіації взагалі виправдане там, де користь від його застосування більша, ніж нанесена шкода.
Дата добавления: 2015-03-03; просмотров: 569;