ЛАБОРАТОРНА РОБОТА № 5
5.4. Визначення вмісту кадмію та цинку в суміші солей лужних металів при їх спільній присутності методом диференціальної полярографії
Метод диференціальної полярографії використовують переважно в тих випадках, коли близькі значення потенціалів півхвиль визначуваних компонентів не дозволяють одержати чітку класичну ступінчасту полярограму. Для підвищення селективності в постійно-струмовій полярографії доцільно знімати диференціальні полярограми, які мають вигляд піків. Вершина піка диференціальної полярограми досягається при потенціалі РКЕ, що відповідає потенціалу півхвилі звичайної полярограми, а величина (висота) піка пропорційна концентрації та квадрату зміни заряду визначуваного йона.
Якщо розчин містить декілька компонентів, то на диференційній полярограмі буде відповідно декілька піків, кожен з яких якісно та кількісно визначає цей компонент (рис. 4).
Метою роботи є визначення процентного вмісту домішок кадмію та цинку в суміші хлоридів лужних металів методом добавок, який переважно застосовують при полярографуванні розчинів, що мають не постійну концентрацію солей стороннього електроліту, а також при визначенні домішок в солях, де фоном служить сам розчин аналізованої проби.
Рис. 4. Диференціальна полярограма та способи вимірювання висоти піків
Реактиви, посуд та прилади
1. Стандартні 4∙10–3 М розчини CdSO4 та ZnSO4.
2. Фоновий електроліт — розчин 1 М КCl.
3. 0.1 М розчин НCl.
4. Піпетки місткістю 10 і 20 мл — 2 шт.
5. Мірна колба місткістю 50 мл.
6. Стаканчик місткістю 50 мл для змішування з стандартними добавками.
7. Полярограф ПУ-1 у комплекті з датчиком та самописцем.
Дата добавления: 2015-02-28; просмотров: 618;