Походження нафти
Вважається, що за час існування нафтової промисловості людством видобуто близько 85 млрд. т нафти і залишено в надрах відпрацьованих родовищ ще 80 ... 90 млрд. т. Крім того, доведені запаси нафти в даний час складають близько 140 млрд. т. Разом близько 300 млрд. т .
У розвитку поглядів на походження нафти виділяють 4 етапи:
1. Донауковий період.
2. Період наукових припущень.
3. Період формування наукових гіпотез, пов'язаний з початком розвитку нафтової промисловості;
4. Сучасний період.
В основі сучасних поглядів на походження нафти лежать положення, сформульовані академіком І. М. Губкіним в 1932 р в його монографії «Вчення про нафту». Вчений вважав, що вихідним для утворення нафти є органічна речовина морських мулів, що складається з рослинних і тваринних організмів. Його накопичення на дні морів відбувається зі швидкістю до 150 г на 1 квадратний метр площі на рік. Найбільш сприятливі для нафтообразования тиску 15 ... 45 МПа і температури 60...150 °С, які існують на глибинах 1,5 ... 6 км. Далі, під дією зростаючого тиску, нафта витісняється в проникні породи, за якими вона мігрує до місця освіти покладів.
Таким чином, процес нафтоутворення ділиться на три етапи:
1. Накопичення органічного матеріалу і його перетворення в диффузно-розсіяну нафту;
2. Витисання розсіяної нафти з нафтоматеринських порід в колектори;
3. Рух нафти по колекторам і її накопичення в покладах.
Абсолютно не вписуються в органічну теорію походження нафти знахідки, зроблені в магматичних породах. Так, в найдавніших кристалічних породах, розкритих Кольською надглибокою свердловиною, зафіксовано присутність спорідненого нафти бітумінозного речовини, а на в'єтнамському шельфі відкриті великі нафтові родовища (Білий Тигр, Вовк, Дракон), де продуктивними виявилися не звичні нафтовикам пісковики та вапняки, а глибинний гранітний масив.
Прихильники неорганічної теорії вважають, що нафта утворилася з мінеральних речовин.
До недавнього часу в СРСР загальновизнаною вважалася теорія органічного походження нафти, згідно з якою «чорне золото» залягає на глибині 1,5...6 км. Білих плям в надрах Землі на цих глибинах майже не залишилося. Тому теорія органічного походження не дає практично ніяких перспектив щодо розвідки нових великих родовищ нафти.
Інша справа теорія неорганічного походження нафти. У надрах нашої планети є достатня кількість вихідного матеріалу для утворення вуглеводнів. Джерелами вуглецю і водню вважаються вода і вуглекислий газ. Їх вміст в 1 м3 речовини верхньої мантії Землі становить 180 і 15 кг відповідно.
Дата добавления: 2015-02-25; просмотров: 794;