НАЧЕРТАТЕЛЬНАЯ ГЕОМЕТРИЯ
В умовах затяжної інституційної і політичної кризи перед Україною постала об’єктивна потреба щодо формування новітньої парадигми розвитку, спрямованої на розбудову власної державності й формування політичної нації; створення демократичної системи правління; перехід від індустріальної енерго- та ресурсовитратної економіки до сучасної ринкової економіки – «економіки знань»; формування нових суспільних цінностей.
У сучасних умовах глобальних структурних зрушень і міжсистемних трансформацій кожна держава для забезпечення внутрішньої і зовнішньої макроекономічної рівноваги і збереження геостратегічних позицій у зовнішньому конкурентному середовищі змушена постійно коректувати свою стратегію адаптаційного синдрому з урахуванням викликів і загроз (іншими словами, умов і факторів) середовища свого функціонування. Це зумовлено тим, що розрив між факторами зовнінього і внутрішнього середовища може призвести до виникнення певних асиметрій і дисбалансів між економічною системою держави і середовищем її функціонування, загострити необхідність її адаптації до зовнішніх умов. У цьому контексті держава має бути спроможною своєчасно здійснювати адекватні зміни, які у довгостроковій перспективі, як правило, завершуються масштабними реструктуризаціями і трансформаціями.
Відповідно до характеру впливу окремих умов і факторів, а також можливостей їх контролю з боку держави можна виділити:
1) зовнішнє середовище непрямого впливу;
2) зовнішнє геополітичне і геоекономічне середовище безпосереднього впливу;
3) внутрішнє середовище.
Зовнішнє середовище непрямого впливу об’єднує систему умов і факторів, які впливають на макроекономічну динаміку, визначають системні детермінанти зовнішньої і внутрішньої економічної рівноваги, форми і результати соціально-економічного розвитку держави, прямий контроль над якими вона здійснювати не спроможна. В основному цей вид факторів і умов зовнішнього середовища не носить характеру індивідуальних особливостей прояву щодо конкретної держави, оскільки у формуванні умов зовнішнього середовища непрямого впливу суттєву роль відіграють глобальні виклики (як наприклад, у випадку глобальної кризи в умовах сучасних глобальних структурних зрушень, чи ризиків, пов’язаних з природними і техногенними катастрофами).
Зовнішнє середовище безпосереднього впливу характеризує систему умов і факторів, які впливають на макроекономічну динаміку, визначають системні детермінанти зовнішньої і внутрішньої економічної рівноваги, форми і результати соціально-економічного розвитку держави у результаті геополітичного вибору та геоекономічного позиціонування держави у глобальному просторі і, на які держава може впливати (зокрема, інструментами і засобами економічної дипломатії) у процесі безпосередніх комунікативних взаємозв’язків. Відповідно реалізація на високому рівні взаємовідносин з контрагентами з економічних і геополітичних питань дозволяє державі скеровувати систему відповідних умов і факторів у сприятливому для неї векторі.
Розробка стратегії адаптаційного синдрому з урахуванням факторів і умов зовнішнього середовища загострює надзвичайно важливу проблему, що постала перед Україною – проблему геополітичного та геоекономічного вибору у контексті залучення до процесів глобального розвитку. Ця проблема особливо актуалізувалася в умовах формування «багатополюсного світу з непостійною геометрією», коли безпрецедентно змінюються політико-стратегічні й економічні вектори діяльності держав на зовнішній арені. Нова геополітична ситуація з невідворотністю змушуватиме всі без винятку країни включатися до нових геостратегічних координат. Щоб не залишатись об’єктом гри «геополітичного торгу» Україні доведеться максимально прагматично підійти до геостратегічного вибору. Від цього залежатиме як майбутнє держави та добробут її народу, так і зрештою те, чи залишатиметься Україна на другорядних позиціях «у зоні політичної напруги чи знайде в собі сили й мужність вийти з неї».
При формуванні стратегії адаптаційного синдрому важливо також враховувати умови і фактори внутрішнього середовища, що впливають на макроекономічну динаміку, визначають системні детермінанти зовнішньої і внутрішньої економічної рівноваги, форми і результати соціально-економічного розвитку держави і, які перебувають під безпосереднім контролем органів державної влади і управління. З цією метою важливо у взаємопов’язаному режимі задіяти дев’ять головних «функціональних зон» і п’ять економіко-організаційних блоків (інституційний, монетарний, фіскальний, інвестиційний та організаційно-правовий), що формують своєрідний «магічний п’ятикутник» соціально-економічного розвитку держави.
В економічному і фінансовому середовищі найбільш відчутний вплив на формування стратегії адаптаційного синдрому здійснюють темпи економічної динаміки (вимірюються показниками валового внутрішнього / національного доходу); співвідношення параметрів споживання і накопичення національного доходу; темпи інфляції; система оподаткування юридичних і фізичних осіб; швидкість грошового обігу; динаміка валютного курсу; динаміка облікової ставки національного банку.
У технологічному середовищі вплив на формування стратегії адаптаційного синдрому здійснюють як технологічний спосіб виробництва, так і рівень інновацій у сфері технічних засобів управління, фінансових технологій та інструментів.
В інституційному і політико-правовому середовищі основний вплив на соціально-економічний розвиток і формування стратегії адаптаційного синдрому здійснюють форми і методи державного регулювання і, в тому числі, фінансового ринку і фінансової діяльності, грошового обігу; політика державної підтримки окремих галузей і сфер діяльності; політика залучення і захисту іноземних інвестицій; рівень корупції тощо. При цьому необхідне чітке організаційно-правове забезпечення для встановлення відповідності між процедурами і методами, що застосовуються та законодавчою базою у системі договірних, інвестиційних, податкових та інших відносин.
У соціодемографічному і соціокультурному середовищі стратегія адаптаційного синдрому визначається рівнем освіти і культури економічно активного населення; рівнем підготовки фахівців у системі вищої освіти; відношенням населення до реформ і рівнем довіри населення до органів державної влади і управління. При цьому для справжнього успіху стратегії адаптаційного синдрому процес трансформації економічної системи і соціуму загалом повинен враховувати соціокультурний вимір.
Сучасні глобальні структурні зрушення зумовлюють необхідність формування ефективної енергетичної та екологічної політики. В енергетичному середовищі найбільш відчутний вплив на формування стратегії адаптаційного синдрому здійснюють рівень енергоємності економіки та стан енергетичної безпеки держави, що у сукупності визначають ефективність її енергетичної системи, а також стратегічні вектори переходу до нової «енергетичної архітектури», від індустріальної енерго- та ресурсно-витратної економіки до «нової економіки знань».
В умовах посилення глобальних техногенних викликів і загроз формування стратегії адаптаційного синдрому визначається також розвитком екологічного середовища України, характером міжнародних зобов’язань та європейських принципів екологічної політики і, зокрема, в частині імплементації нових економічних механізмів підвищення мотивації природоохоронної діяльності, а також інноваційності й екологізації виробництва, оптимізації споживання, відновлення функціональної цілісності природних систем.
Таким чином, стратегія адаптаційного синдрому передбачає приведення в дію відповідних механізмів адаптації / реструктуризації, які мають зачепити головні «функціональні зони» соціально-економічного розвитку держави і торкнутися не лише економічних детермінант, але й чинників соціального і політичного масштаббу, соціокультурного виміру й геополітичного вибору, формування нових суспільних цінностей.
Розглядаючи механізми і потенціал економічного розвитку України в контексті концепції Стігліца-Ліня можна виділити дві групи пріоритетних галузей, які потребують відповідної державної підтримки:
1. галузі-локомотиви економічного розвитку, до яких відносяться енергетика, машинобудування, житлове будівництво, інфраструктура, інформаційна сфера;
2. галузі, що мають порівняльні, конкурентні та виявлені переваги на міжнародних ринках – ракетно-космічний комплекс, авіа- та суднобудування, військово-промисловий комплекс, аграрний сектор, транзит, програмне забезпечення, освітні послуги.
При цьому політика адаптації передбачає формування так званої «рефлекторної дуги» (набору методів, технологій та інструментів) внутрішнього механізму самоорганізації економічної системи держави: від оперативної корекції стохастичних зовнішніх асиметричних шоків і внутрішніх дисбалансів – через тактичні механізми реструктуризації та адаптації до глобальних викликів і кон’юнктурних змін у геоекономічному просторі – до стратегічної реструктуризації економічної системи як реакції на фундаментальні протиріччя і глобальні структурні зрушення. Головними складовими реструктуризації мають стати індустріальна та аграрна політика, фінансова і грошово-кредитна політика, інноваційна політика, енергетична політика, соціальна політика, регіональна, екологічна та зовнішньоекономічна політика.
[1] Schwab K. The Global Competitiveness Report 2013–2014 // World Economic Forum: Insight Report. – [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www3.weforum.org/docs/WEF_GlobalCompetitivenessReport_2013-14.pdf
[2] Schwab K. The Global Competitiveness Report 2013–2014 // World Economic Forum: Insight Report. – [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www3.weforum.org/docs/WEF_GlobalCompetitivenessReport_2013-14.pdf
[3] Близько 27 % експорту України припадає на чорні метали та вироби з них; 13,4 % – на продукти рослинного походження (у тому числі зернові культури); 11,1 % – мінеральні продукти (зокрема, шлаки, золу, паливо мінеральне і нафтопродукти тощо); 10,2 % – машини, обладнання та механізми і ще 8,7 % – на засоби наземного транспорту; 7,4 % – продукцію хімічної промисловості; 6,1 % – на жири та олії тваринного або рослинного походження.
НАЧЕРТАТЕЛЬНАЯ ГЕОМЕТРИЯ
В учебно-практическом пособии изложены основы метода проекций, методы построения изображений пространственных геометрических фигур на плоскости, способы преобразования ортогональных проекций, представлены графические способы решения метрических и позиционных задач, сведения о многогранниках, кривых линиях и кривых поверхностях, основы построения аксонометрических проекций. Большое внимание уделено вопросам, связанным с использованием начертательной геометрии к решению практических задач.
Цель данного пособия – оказать максимальную помощь студентам в самостоятельном изучении дисциплины «Начертательная геометрия».
Данное учебно-практическое пособие соответствует программе курса по начертательной геометрии, утвержденной Министерством образования Российской Федерации для студентов высших учебных заведений инженерно-технических специальностей.
В число дисциплин, составляющих основу инженерного образования, входит инженерная графика, которая состоит из двух разделов: начертательной геометрии и черчения. Изучение инженерной графики необходимо для приобретения знаний, умений и навыков, позволяющих составлять и читать технические чертежи, проектную документацию. Потребность в изображении пространственных форм материального мира возникло из практических задач техники и искусства. Чертеж – это основной технический документ. Он должен содержать геометрическую информацию о форме и размерах изображаемого предмета (оригинала). Самое подробное описание не может заменить чертежа, построенного по определенным законам и правилам. Основные требования, предъявляемые к чертежу, - наглядность, точность, простота.
Начертательная геометрия изучает методы изображения пространственных фигур на плоскости, а также способы решения задач геометрического характера по изображениям этих фигур.
Начертательная геометрия используется при создании сложных поверхностей в авиа -, автомобиле-, судостроение и т.п., что привело к развитию методов их конструирования.
Методы начертательной геометрии решают многие задачи различных инженерных дисциплин (инструментоведения, картографии, механики, кристаллографии и др.).
Начертательная геометрия развивает у человека пространственное мышление (воображение), без которого невозможно инженерное творчество.
Об этом писал выдающийся ученый, профессор Петербургского института инженеров путей сообщения Н.А. Рынин : «Начертательная геометрия является наивысшим средством развития той таинственной способности человеческого духа, которая зовется воображением и которая является ступенью к другой царственной способности – фантазии, без которой почти не совершаются великие открытия и изобретения».
Дата добавления: 2015-02-25; просмотров: 1001;