Механізми регуляції еритропоезу
1 Нервовий:
- симпатична нервова система стимулює еритропоез;парасимпатична - гальмує.
2 Гуморальний:
-соматотропнийгормон, адренокортикотропний гормон, гормони наднирників(катехоламіни), щитоподібної залози (тироксин) і чоловічістатеві гормони стимулюють еритропоез; жіночі статеві гормони - гальмують.
Названі нервові і гуморальні впливи важливі для кровотворення, але вони діють більш за все не безпосередньо, а за рахунок специфічних попередників «гормонів кровотворення».
Специфічним гуморальним стимулятором еритропоезу є еритропоетин. 80% еритропоетинів утворюється нирками. Було доведено, що у тварин після нефректомії значно знижується рівень еритропоетинів. Синтез еритропоетинів зменшується і при нирковій недостатності. 20% еритропоетинів утворюється макрофагами. Потужним стимулятором утворення еритропоетину є гіпоксія нирки. У перитубулярних клітинах нирок є гемовмісний білок, який здатний з'єднувати кисень. При достатній оксигенації нирок оксиформа гемопротеїну блокує ген, який відповідає за синтез еритропоетину, і він не утворюється. При гіпоксії утворюється дезоксиформа (без кисню) гемопротеїну, яка не здатна блокувати ген, і починається синтез еритропоетину. Крім того, при дефіциті кисню в нирках активується ціла низка чутливих до гіпоксії ферментів, серед яких фосфоліпаза А2, яка сприяє утворенню простагландинів, у тому числі і простагландинів Е1 і Е2, які активують аденілатциклазу і спричиняють зростання вмісту цАМФ, яка посилює синтез і секрецію еритропоетинів.
Дата добавления: 2015-02-16; просмотров: 1846;