Режим праці та відпочинку
Розуміння важливості добре організованого режиму праці та відпочинку засноване на закономірності перебігу біологічних процесів в організмі (див. гл. 2 ).
Людина, дотримуючись усталений і найбільш доцільний режим життєдіяльності, краще пристосовується до течії найважливіших фізіологічних процесів. У тому випадку, якщо резерви нашої адаптації вичерпуються, ми починаємо відчувати дискомфорт, стомлюваність, а то й хворіємо. Отже, необхідно вести чітко організований спосіб життя, дотримувати постійний режим у навчальному працю, відпочинок, харчуванні, сні і займатися фізичними вправами. При щоденному повторенні звичайного укладу життя, досить швидко між цими процесами встановлюється взаємозв'язок, закріплена ланцюгом умовних рефлексів. Завдяки цьому фізіологічні властивості попередня діяльність є як би поштовхом до подальшої, готуючи організм до легкого і швидкого переключення на новий вид діяльності, що забезпечує її краще виконання.
Режим дня - нормативна основа життєдіяльності для всіх студентів. У той же час він повинен бути індивідуальним, тобто відповідати конкретним умовам, станом здоров'я, рівнем працездатності, особистим інтересам і нахилам студента. Важливо забезпечити сталість того чи іншого виду діяльності в межах доби, не допускаючи значних відхилень від заданої норми. Режим буде реальним і здійсненним, якщо він динамічний і будується з урахуванням непередбачених обставин.
Яким чином можна розробити науково обгрунтований режим дня? Спочатку необхідно проаналізувати витрати навчального, поза-навчального та вільного часу у відповідності з наведеними гігієнічно допустимими нормами. Відповідно до них добовий бюджет часу студента складається з двох половин: 12 год. навчальних занять(6 год. аудиторних і 4-6 год. самостійних ) і 12 год., відведених на відновлення організму (сон, відпочинок, самообслуговування) і особистісний розвиток(заняття за інтересами, громадська діяльність, побутове та дружнє спілкування, фізична культура і спорт). Недільні дні містять 12 год. резервних (замість часу, що витрачається на навчальну діяльність ). Потім слід розподілити різні види діяльності в межах конкретного дня, встановити постійну послідовність і правильне чергування праці та відпочинку, загальний розпорядок дня залежно від змінності та навчального розкладу.
Дата добавления: 2015-02-13; просмотров: 744;