Релігійна мораль і моральна філософія
Принцип любові в моральній філософії тією чи іншою мірою визнавався більшістю мислителів, за винятком тих, хто намагався переосмислити християнську етичну традицію (Гольбах, Штірнер, Маркс, Ніцше). Під сумнів при цьому ставилися достатність любові як етичного принципу, а також можливість визнання заповіді любові як фундаментального достовірного імператива, у силу того, що почуття (а любов є насамперед почуттям) не може бути загальнозначущою основою морального вибору. У цьому питанні найбільш рішучим і послідовним виявився І. Кант, що відмовлявся бачити в любові рушійну силу, приймаючи як дійсний мотив моральних діянь борг. Кант у своєму категоричному імперативі принципово протиставляв борг любові, хоча по своєму нормативно-етичному змісті категоричний імператив тотожний саме заповіді любові.
Основними поняттями і моралі і релігії є добро і зло. Ці категорії мають морально-нормативний характер і позначають моральну оцінку поводження людей і суспільних явищ з визначених позицій. Під добром розуміється те, що суспільство, визначена соціальна група вважає належним і моральним, гідної наслідування, тобто благом. Зло має протилежне значення: аморальність у вчинках і моралі людей, гідна осуди.
У розумінні конкретного змісту добра і зла в історії людської культури існували різні, що іноді навіть суперечать один одному представлення. Питання, що завжди цікавило людей, — це питання про підстави, критерії добра і зла. Чи є ці підстави вічними і незмінними, відкіля вони виникають — від чи божественної моралі, від чи абсолютного духу, чи мають вони історичний характер, міняючись у залежності від умов життя, виховання людини, морального стану суспільства?
Представники релігійної традиції вбачають такі підстави добра і зла в божественній волі.
Конкретний зміст понять добра і зла, їхнє специфічне відображення в моральній і релігійній свідомості визначених епох, суспільних систем обумовлені соціальними відносинами, рівнем духовного розвитку суспільства.
Дата добавления: 2015-02-05; просмотров: 703;