Православне богослов'я про сутність культури
Частина православних священнослужителів і сьогодні у своїх поглядах і богослужбовій практиці не змінила ранньосередньовічної переконаності в тому, що всі світські прояви в культурі й мистецтві — від лукавого. Прикладом може служити недавня відмова молодого священика однієї з московських парафій відправляти похорон загиблого від рук терористів заручника, одного з захоплених на спектаклі «Норд-ост». Причину невиконання обряду священнослужитель пояснив тим, що небіжчик був убитий під час присутності на сатанинському видовищі. Така позиція — вже не просто церковний традиціоналізм, а повна зупинка часу.
Саме прихильність до суворого дотримання традицій надає православній культурології агеластичний (антисміховий, гранично суворий) характер. Можливо, тому саме в православній традиції вкоренилося переконання, що Христос — фігура абсолютно серйозна, навіть під час свого перебування в земному людської образі.
Католицькі ж теологи в основній масі акцентують положення про двоїсту природу Христа, про сполучення в ньому божественного й людського начал.
У зв'язку зі сказаним особливо актуалізованою стає проблема співвідношення Христа й духовної культури, у розв'язанні якої католиками висувається ряд граней.
Перша — Христос проти культури. Ця теза базується на застереженні євангеліста Іоанна про те, що любов до цього світу руйнує віру.
Другий напрям цілком узгоджує Христа з культурою. Він виступає в амплуа вчителя, філософа, гуманіста, але лише за умови: Ісус покликаний не перетворювати, а лише благословляти світ.
Ортодоксальне православ'я з його теоцентричним типом мислення жорстко розмежовує в аксіологічному плані сакральну й мирську сфери людського буття, вирізняючи дві форми духовності: релігійну й світську. При цьому в останній духовним є лише те, що тяжіє до абсолюту, ті артефакти, що тією чи іншою мірою виявляють тягу до нього, будучи за формою світськими.
З XVI століття в практиці російської православної церкви з'являється безпрецедентний для того часу феномен: театралізовані дійства — літургійні драми, приурочені до різних подій біблійної історії. Ці драми утворили два цикли: великодній, до складу якого входили «Хід на осляті» («Дійство квітоносія»), а також постановка -«Умовіння ніг» і різдвяний, до якого відноситься самий видовищний православний спектакль — «Піщне дійство».
Дата добавления: 2015-02-05; просмотров: 729;