Фетишизм і тотемізм як ранні форми релігійних вірувань
Первісні племена, що мешкали в різних регіонах, у своєму розвитку пройшли через однакові або схожі умови буття, що обумовило спільний характер їхніх релігійних уявлень.
Особливість мислення раннього типу людини — те, що його об'єктами були явища й предмети, які належали до оточення племені й мали для нього життєве значення. І, нарешті, людина первісної епохи не вирізняла себе з навколишнього середовища, переносячи на нього свої власні якості, ототожнюючи власне «я» зі світом.
Зі сказаного вище можна дійти висновку, що найбільш ранньою формою первісних релігійних вірувань був фетишизм. Трактування цього терміну не є усталеним. У деяких виданнях фетишизм трактовано як релігійне шанування предметів, тварин та рослин.
У первісному фетишизмі предметам, крім їхніх природних якостей, що сприймаються почуттєво, приписуються ще й якості, що їх людина почуттєво не сприймає.
У свідомості первісної людини відсутня категорія випадкового. Все, що з нею траплялося, сприймалося як закономірне. Якщо під час пострілу під ногу мисливцеві попадав камінь або гілка і постріл виявлявся невдалим, людина пояснювала це хибним логічним висновком: «Після цього — значить, з цієї причини». А це означало, що конкретний предмет погано ставиться до цієї людини, тому треба йому віддячити або задобрити його в будь-який спосіб. Так формується поняття фетишу, внутрішнє життя якого уявлялося на взірець людського.
Однією з особливостей архаїчного мислення була віра в загальне взаємоперевтілення. Все навколо може змінювати свій вигляд, перетворюватись на будь-що. Це — одна з найважливіших передумов
тотемізму- віри в надприродній зв'язок та кревну спорідненість племені або роду з певною твариною, рослиною або іншим природним об'єктом або явищем (дощем, вітром, скелею, небом та ін.). Іншими словами, тотемні вірування побудовано на уявленні про походження певної групи людей від конкретного об'єкту оточуючого світу. Тотемістичні вірування породжували зоолатрії - шанування тварин та теротеїзм — обожнення представників фауни. Але тотемізм не обмежувався шануванням звіра та поклонінням йому. Стосунки між твариною-предком та людиною або її родом будуються на засадах взаємності, коли кожна сторона виконує певні обов'язки по відношенню один до одного. Тотем є покровителем людей, люди шанують його, приносять жертви та ін. Рештки тотемістичних уявлень збереглися в казках народів Австралії та Океанії, країн Африки, для яких традиційний початок казки є таким «Це сталося, коли люди й тварини розмовляли однією мовою...», що є аналогом слов'янському фольклорно-казковому «давним-давно...»
Дата добавления: 2015-02-05; просмотров: 782;