Лекція № 18
Навчальні питання:
1. Основи обробки металів тиском /ОМТ/. Сутність та види ОМТ. Сортамент виробів. Роль ОМТ у техніці.
2. Напруження та деформації. Пружна i пластична деформації.
Навчальне питання 1. Основи обробки металів тиском /ОМТ/. Сутність та види ОМТ. Сортамент виробів.
Сутність обробки металів тиском. Обробка металу тиском здійснюється через дію на нього зовнішніх сил. Ці сили спричинюють напруження в металі, які перевищують границю текучості, .внаслідок чого металева заготовка пластично деформується. При цьому форма заготовки змінюється за рахунок переміщення (зсуву) частинок металу без порушення цілісності заготовки. Одночасно з деформацією змінюються структура і механічні властивості металу. У нашій країні тиском обробляють близько 90% усієї виплавлюваної сталі і 55% кольорових металів.
Основні види обробки тиском такі: прокатування, пресування, волочіння, вільне кування, об’ємне і листове штампування.
Прокатуванням називають обтискання металу обертовими валками прокатного стана. При цьому утворюються вироби з однаковою по всій довжині формою поперечного перерізу (прутки, дріт, балки, рейки, листи, труби) або з формою, що періодично змінюється по довжині.
П р е с у в анн я полягає у видавлюванні нагрітого металу з замкнутої порожнини (контейнера) крізь отвір у матриці . Залежно від форми цього отвору утворюються прутки різного профілю, дріт і труби (переважно з кольорових металів і сплавів).
Волочіння — це протягування металевої заготовки крізь отвір (очко) у волочильній матриці (рис. 68,в). Волочіння застосовують для вироблення тонких сортів дроту, тонкостінних труб і каліброваних прутків з прокатаної або пресованої заготовки.
Вільним куванням називають процес деформування нагрітої заготовки між бойками молота або преса. При цьому нагрітий метал вільно переміщається від центра заготовки в сторони.Цим методом виготовляють поковки порівняно простої форми.
Об’є мне штампування застосовують для деформування заготовки за допомогою спеціальних бойків-штампів, що мають заглибини — рівчаки. Це процес серійного і масового виробництва однакових поковок.
Листове штампування — процес обробки листового прокату в штампах на пресах. Вироблювані деталі за формою бувають плоскі — при вирізуванні з листа — або порожнисті — при витягуванні з листа
Рис. 7.4. Схеми основних видів обробки металів тиском:
а — прокатування; б — пресування; в — волочіння; г — кування; д — одного з процесів листового штампування; е — одного з процесів об’ємного штампування.
Навчальне питання 2. Напруження та деформації. Пружна i пластична деформації.
При цьому виді обробки використовують властивість металу — пластичність (здатність під дією прикладених сил змінювати форму без руйнування) в холодному або у гарячому стані. Найпоширеніший механізм пластичної деформації — ковзання, зсув однієї частини тіла відносно іншої під дією дотичних напружень. Обробка металів тиском — один з найпоширеніших, найпродуктивніших і найдешевших методів виготовлення заготовок (деталей) різної маси та розмірів з металів та сплавів.
Види деформацій. Деформації поділяють на пружні і пластичні. .
Деформації, які зникають після зняття сил, що їх спричинювали, називаються пружними, або оборотними. Вони зв’язані з пружним спотворенням атомної решітки металу і звичайно за величиною бувають незначні.
Деформації, які зберігаються після зняття прикладених сил, називаються пластичними, або залишковими. Вони зв’язані з необоротним переміщенням атомів у тонких шарах кристала або переміщенням зерен металу.
Для того щоб досягти пластичної зміни форми, треба створити в металі напруження, що перевищують границю його текучості. При цьому металеве тіло спочатку деформується пружно, а потім пластично, тобто перед пластичною деформацією завжди виникає деформація пружна.
Рис. 69. Ковзання, двійникування і макроструктура сталі
Інформаційні джерела:
1. Технологія конструкційних матеріалів./За ред. А.М. Сологуба. - К.: Вища школа, 1993 –
300 с.
2. Большаков В.І., Береза О.Ю., Харченко В.І. Прикладне матеріалознавство: Підручник. Дніпропетровськ: РВА „Дніпро VAL”.2000 – 290 с.
3. Технология конструкционних материалов. /Г.А. Прейс, М.А. Сологуб, И.А. Рожнецкий/ - К.: Вища школа 1991 – 391 с.
4. Дальский А.М. и др. Технология конструкционных материалов, М.: Машиностроение. 1990 -
Дата добавления: 2015-03-14; просмотров: 1209;