Генезис мінералів
Перша мінеральна речовина у Всесвіті виникла задовго до початку утворення нашої Сонячної системи і з тих самих пір процеси мінералоутворення не припинялися. Вони і зараз відбуваються на різних планетах і в деяких інших космічних об'єктах. Велика частина мінеральної речовини, утворена на ранніх етапах еволюції Всесвіту, зазнала дотепер істотних змін, і лише останніми роками вченим вдалося зафіксувати у складі деяких метеоритів найдрібніші частинки, що прийшли до нас із далеких космічних глибин. Це так звані досонячні мінеральні зерна, у складі яких установлені алмаз, графіт, карбід кремнію (SіC), корунд (Al2O3) та деякі інші мінеральні фази.
Ймовірно, одним із перших процесів утворення мінеральної речовини в умовах ранньої Сонячної системи була конденсація із високотемпературної "силікатної пари" з утворенням тугоплавких мінералів, установлених у деяких типах включень із вуглецевих метеоритів.
Проте в більшості випадків мінералогам доводиться мати справу із різноманітними земними процесами мінералоутворення, які для зручності поділені на головні генетичні групи:
1) ендогенні, що протікають за рахунок внутрішньої теплової енергії Землі;
2) екзогенні, за рахунок зовнішньої (сонячної або космічної) енергії, отримуваною поверхнею Землі. Джерелом речовини для перебігу екзогенних процесів є Земля, що оголіла на поверхні, різні гірські породи і руди.
При попаданні продуктів ендогенних та екзогенних процесів мінералоутворення у глибші зони земної кори перші можуть зазнавати істотних перетворень (метаморфізм). Продукти глибинного метаморфізму (регіонального метаморфізму) широко проявлені у складі земної кори.
3) метаморфічні – призводять до утворення нових мінералів у результаті перетворення вихідних матеріалів під впливом високих температур, високих тисків і глибинних флюїдів.
Дата добавления: 2015-03-14; просмотров: 882;