Класифікація мінералів
Класифікація мінералів (англ. classification of minerals, нім. Klassifikation f der Minerale pl) – розподіл мінералів на систематичні одиниці на основі їх спільних ознак (зовнішніх, геологічних, хімічних, кристалографічних, геохімічних і кристалохімічних). В залежності від того, яким ознакам надається перевага, класифікації мінералів поділяються на:
- хімічні;
- геохімічні;
- генетичні;
- кристалографічні;
- кристалохімічні;
- за зовнішніми ознаками.
Потреба систематизації мінералів визначалася станом теоретичної мінералогії, а також тим, наскільки накопичений фактичний матеріал було засвоєно з точки зору теоретичних основ. Тому класифікації мінералів, а також їх принципи змінювалися залежно від розвитку мінералогії і суміжних наук.
Фрідріх Моос, 1832р.
Найбільш повні систематичні описи мінералів були зроблені в різні часи Вернером, Моосом, Деном, Гінтце, Бетехтіним та іншими видатними мінералогами. Перші мінералогічні класифікації базувалися головним чином на фізичних властивостях мінералів. З класифікацій за зовнішніми ознаками значний вплив на розвиток мінералогії мали класифікації (системи) Вернера і Мооса.
Основною класифікаційною одиницею в мінералогії є мінеральний вид.
У XIX ст. почали систематизувати мінерали на основі їх хімічних властивостей. Кронштедт та Берцеліус класифікували мінерали за головними складовими частинами, а пізніше з'явились класифікації за типом хімічних сполук (Дена, Грот, Вернадського, Болдирєва). Ці класифікації відіграли велику роль у розвитку тогочасної мінералогії, оскільки хімічний склад є головною і визначальною характеристикою мінерального виду.
Однак класифікації за типом хімічних сполук виявилися обмеженими, бо вони базувалися на тих уявленнях, що мінерали є молекулярними сполуками, однак, пізніше рентгеноструктурними дослідженнями доведена іонна, а не молекулярна структура переважної більшості мінералів. Поряд із хімічним у мінералогії розвивався і кристалографічний напрям, представники якого вважали головною ознакою мінералу його зовнішню форму.
Дата добавления: 2015-03-14; просмотров: 1075;