Характеристика суб’єктів депозитарної системи в Україні
До прямих суб’єктів депозитарної системи відносяться депозитарії та зберігачі цінних паперів.
Депозитарієм вважається юридична особа створена у формі ВАТ, учасниками якого є не менше 10-ти зберігачів, і яка здійснює виключно депозитарну діяльність. При цьому частка одного учасника в статутному фонді не може перевищувати 25% цього фонду і жоден з учасників депозитарію не повинен володіти блокуючим пакетом акцій.
Клієнтами депозитарію є зберігачі, які уклали з ним депозитарний договір, емітенти щодо рахунків власних емісій, а також інші депозитарії, з якими укладено договори про кореспондентські відносини.
До основних видів депозитарної діяльності відносяться:
- ведення реєстрів власників іменних ц.п.;
- зберігання й обслуговування обігу ц.п. на рахунках у цінних паперах та операцій емітента щодо випущених ним ц.п.;
- кліринг і розрахунки за угодами щодо цінних папераів.
Зберігачами мають право бути торговці ц.п. за наявності ліцензії, комерційні банки, які мають дозвіл на здійснення діяльності по випуску та обігу ц.п. і мають право бути зберігачами, проводити за дорученням власника операції з депонованими цінними паперами.
Зберігачі здійснюють зберігання та обслуговування обігу ц.п. і операцій емітента з ними на рахунках у цінних паперах , які належать їх власникам, у тому числі самому зберігачу.
Діяльність щодо ведення реєстрів власників іменних ц.п. здійснює емітент або реєстратор. Історично в Україні склалось так, що переважну кількість акцій обслуговують окремі реєстратори, менша частина припадає на самих емітентів.
Реєстратором може бути юридична особа, якщо реєстраційна діяльність передбачена її статутом.
Договір на ведення реєстру емітент може укласти тільки з одним реєстратором.
Частка емітента ц.п. у статутному фонді реєстратора не може перевищувати 10-ти відсотків.
Таблиця 5.1
Дата добавления: 2015-03-11; просмотров: 523;