Будова мостового крана
Мостовий кран складається із таких основних частин:
пересувний міст(жорстка рама, ферма чи балка на ходових колесах,
які переміщуються на рейках);
рейкова колія,що укладається на підкранових балках;
естакада або стіни складської будівлі,на яких розміщуються балки з
підкрановими рейками.
Відстань між осями підкранових рейок, на які опирається міст, називають прольотом крана.
Уздовж моста пересувається візок, який має механізми для підйому вантажів і переміщення самого візка. До моста кріпиться кабіна машиніста крана. Управління краном може здійснюватись також кнопковим пультом з підлоги чи іншого місця складу.
Мостові крани мають три механізми управління:
• пересування моста;
• пересування візка на мосту;
• підйому і опускання вантажу.
За конструкцією моста мостові крани бувають одно- і двобалочні.
Крани мостові однобалочні з електроталлю виділяються легкістю конструкції моста. Вони використовуються для підйому і переміщення вантажу масою до 5 т. Міст однобалочного крана (рис. 6.30) являє собою двотаврову пересувну балку 1, яка опирається на поперечні кінцеві балки 5. Для роботи підйомного механізму і переміщення його вздовж балки використовується електроталь (тельфер) 3. Ходові колеса кінцевих балок приводяться в рух від загального вала центрального приводу, якщо проліт невеликий (до 11 м), або мають роздільні приводи за великих прольотів. Управління краном може здійснюватися з кабіни 2 або дистанційно.
За малих прольотів використовують допоміжну ферму 4 для надання крану жорсткості в горизонтальній площині, а за великих прольотів використовують вертикальні ферми жорсткості, з'єднані між собою горизонтальними зв'язками і балками, до яких кріпиться двотаврова пересувна балка.
Прогонна частина моста двобалочного крана (рис. 6.31) має дві головні несучі балки 4, жорстко з'єднані з кінцевими поперечними балками 1. Головні несучі балки виготовляють коробчастого профілю з вирізами 5 для полегшення конструкції, можуть бути також трубчастої конструкції. До головних балок прикріплені кронштейни для розміщення на них площадок з приводами 2 механізмів переміщення моста, кабіни управління З, допоміжної кабіни 11 для обслуговування крана, кабелю живлення 6 або тролеїв.
Міст крана рухається на рейках, які розміщуються на балках естакад, якщо кран працює на відкритих площадках, і на колонах або кронштейнах 13, які виступають у стінах будівлі, якщо кран працює в закритих складах,
цехах або інших приміщеннях. Коли механізми переміщення моста розміщуються на окремих майданчиках біля кінцевих балок, то такий привод переміщення моста називається роздільним. Кожен з механізмів складається з електродвигунів, гальм і редуктора, який передає рух на ходові колеса, встановлені на поперечних кінцевих балках моста.
На мостових кранах для переміщення моста також застосовуються центральні повільно- або швидкодіючі приводи. У повільнодіючих приводах електродвигун через редуктор обертає вал, який складається з окремих секцій, з'єднаних муфтами, і на кінцях якого насаджені ходові колеса моста. У швидкодіючому приводі двигун безпосередньо приводить у рух вал, а кожне ходове колесо приводиться в рух через редуктор, який розміщений біля кінцевої балки моста, аналогічно як у роздільному приводі. В останньому випадку діаметр трансмісійного вала менший, тому що він передає значно менший обертальний момент.
На рейках, які розміщені вздовж головних балок, переміщується вантажопідйомний крановий візок 7. На рамі візка змонтовані: головний механізм підйому вантажу 9, допоміжний механізм підйому 8 і механізм переміщення візка 10. Струм до крана підводиться тролейними проводами 12.
На рис. 6.32 показано загальну будову вантажопідйомного візка мостового крана.
Механізм переміщення візка складається з електродвигуна 11, на валу якого встановлено електромагнітні гальма 8, з'єднані з редуктором 7. Редуктор передає рух валу 9 приводних коліс 10, які переміщуються на рейках моста.
Головний механізм підйому складається з двигуна 12, з'єднаного зубчатою муфтою з валом, на якому розміщені електромагнітні гальма 4. Ці гальма з'єднані з редуктором 3, який передає обертальний рух канатному барабану 13. Барабан для стального каната має праве і ліве намотування, що унеможливлює горизонтальне переміщення вантажу при його підйомі чи опусканні.
На здвоєному поліспасті з несучими гілками стальних канатів підвішена обойма з гаком 6 максимальної вантажопідйомності. Механізм допоміжного підйому складається з двигуна 2, вала 1 з електромагнітними гальмами 16, редуктора 15, канатного барабана 14, поліспаста з підвішеною обоймою та гаком 5. Головний і допоміжний механізми мають мостові крани вантажопідйомністю більше 10 т, що дозволяє важкі вантажі піднімати головним механізмом з меншою швидкістю, а менш важкі з більшою швидкістю — допоміжним. Менш потужні мостові крани обходяться одним підйомним механізмом.
Мостові крани загального призначення виготоляються вантажопідйомністю від 5 до 50 т.
Крім мостових кранів загального призначення, виготоляються мостові крани електричні грейферні вантажопідйомністю 2, 5, 10, 15 і 20 т. Крани мостові електричні магнітні виготовляються вантажопідйомністю від 5 до Ют. Крани мостові електричні магнітно-грейферні зі змінним грейфером і магнітом бувають вантажопідйомністю 5, 15 і20 т.
До недоліків мостових кранів можна віднести велику вартість естакади, що влаштовується уздовж всієї площадки, на якій виконуються вантажно-розвантажувальні операції.
Різновидністю кранів мостового типу (ближче до мостових кранів, ніж до козлових) є кран-балка(кран, ходові колеса якого опираються на підвішені і жорстко прикріплені до стелі рейки) і кран-штабелер(для піднімання, укладання і переміщення вантажів при зберіганні їх у різних ярусах критого складу).
Дата добавления: 2014-12-18; просмотров: 8531;