Екіпажна частина тепловоза
Екіпажтепловоза включає головну раму, кузов і ходову частину, до якої належать візки з колісними парами, буксами, ресорами, а також автозчепи і гальмове обладнання.
Головна раматепловоза — це зварна конструкція, на якій розташований кузов. Рама передає тягові і гальмові зусилля на поїзд. Основними елементами рами на прикладі тепловоза ТЕ10М є двотаврові хребтові балки, з'єднані між собою поперечинами з листа товщиною 10-12 мм, а на кінцях — литими стяжними ящиками, в яких розміщені автозчепи. Хребтові балки посилюються знизу і зверху накладними поясами. Хребтові балки, поперечини, накладні пояси, поздовжні штаби, листи настилу створюють жорстку коробчасту конструкцію, яка має достатній запас міцності в поздовжньому і поперечному напрямках як в горизонтальній, так і у вертикальній площинах. За допомогою поперечних скріплень до хребтових балок кріпиться огороджувальний швелер, який збоку кабіни вигинається дугою для надання тепловозу обтічної форми. Рама опирається на візки чотирма сферичними опорами.
Кузов тепловоза може бути двох видів: капотного або вагонного типів, а за сприйманням навантаження — несучої і ненесучої конструкції. Всі маневрові тепловози мають кузови капотного типу, магістральні — вагонного. Кузов ненесучої конструкції мають вантажні тепловози 2ТЕ10В, ЗТЕ10М, 2ТЕ116 та інші. В них зварний каркас із швелерів обшивається зовні стальними листами товщиною 3 мм. З внутрішнього боку до швелерів кріпляться дерев'яні бруски, на які нашивається внутрішня обшивка. Кузов несучої конструкції мають тепловози 2ТЕ121, ТЕП60, ТЕП70 та інші. В них дах, бокові стіни, каркас кабіни і апаратної камери зварені в єдину суцільну конструкцію. При цьому для зменшення маси застосовують профілі із низьколегованих сталей і алюмінієвих сплавів.
Візки,на які спирається головна рама тепловоза, бувають за кількістю осей дво- і тривісні. Тепловози з електричною передачею в більшості мають тривісні візки, з гідропередачею — двовісні.
Тривісний безщелепний візок (рис. 4.46) має жорстку конструкцію рами, зварену з двох боковин і двох поперечних коробчастих балок. До поперечних балок приварена поздовжня шворнева балка. На кінцях бокови-ни скріплюються кінцевими балками. До боковин рами приварені литі кронштейни з трапецієподібними пазами для кріплення буксових поводків і установлення опор пружинних комплектів. Передбачаються також кронштейни для підвішування двигунів. Поводки мають гумовомета-леві амортизатори, якими вони з'єднуються з буксою і рамою.
Навантаження на кожну колісну пару передається через чотири пружні комплекти, установлені на опорних кронштейнах букс. Для уникнення резонансних явищ у візках між буксами і рамою візка установлені фрикційні гасники коливань (демпфери).
Навантаження від кузова і головної рами передається на візок через чотири гумові опори. Шарнірний зв'язок з кузовом забезпечується рухомим шворневим пристроєм з горизонтальними пружинами і гумовороли-ковими опорами.
Рис. 4.46. Загальний вигляд безщелепного візка тепловоза: 1 — кожух тягової передачі; 2 — опора головної рами кузова тепловоза;
З — боковина рами; 4 — шворнева балка; 5 — поворотний пристрій;
6 — міжрамне кріплення; 7 — кінцева балка; 8 — гвинтові пружини ресори;
9 — кронштейн для кріплення верхніх поводків букси; 10 — фрикційний
гасник коливань; 11 — букса; 12 — кронштейн для підвішування
електродвигуна; 13 — тяговий електродвигун.
На пасажирських тепловозах ТЕП60 і ТЕП70 застосовується маятникове підвішування кузова (рис. 4.47). Кузов цих тепловозів опирається на кожний візок через дві центральні маятникові опори 2 і чотири бокові опори 1. Бокова опора виконана у вигляді стояка 6 здвома сферичними наконечниками. Стояк опирається знизу на циліндричну частину, зверху на нього опирається кузов тепловоза 4 через стакан 5. За допомогою зворотних апаратів З центральна опора зв'язується з рамою кузова. Така конструкція опори забезпечує можливість поперечного переміщення кузова відносно візків.
Рис. 4.47. Маятникове підвішування кузова тепловоза:
1 — бокова опора; 2 — центральна опора; 3 — зворотні апарати;
4 — кузов тепловоза; 5 — стакан; 6 — стояк бокової опори.
Дата добавления: 2014-12-18; просмотров: 3903;