Водовідвідні, водозбірні і дренажні пристрої та споруди
Для запобігання перезволоження і розмивання земляного полотна влаштовують спеціальні водовідвідні канали, лотки, дренажі і дренажні галереї, зливову каналізацію на станціях.
Відвідні канави, виготовлені із залізобетону і бетону, мають форму трапеції шириною і висотою 0,6 м з розрахунком їхнього заповнення водою 0,4 м. Укладають їх прямолінійно, на поворотах закругляють радіусом 10-20 м. На виході дно розширюють і укріплюють від розмивання. Поздовжній ухил має бути не менше 3°/00, а у важких умовах — 2°/00. Якщо ухил місцевості дуже великий, канави роблять з пологими ухилами і ділянки канави з'єднують між собою швидкоплинами і перепадами.
Швидкоплин(рис. 2.28) — це короткий канал зі стрімким поздовжнім ухилом (і= 0,1 * 0,8).
Перепад(рис. 2.29) — це пристрій з одним або декількома уступами, які дозволяють на невеликій відстані значно знизити рівень плинної води.
В швидкоплинах і перепадах вода набирає великої швидкості. Щоб гасити цю швидкість, на них споруджують водобійні колодязі і уступи(рис. 2.29).
Puc. 2.28. Залізобетонний швидкоплин: - вхідна ділянка; 2 — примикання швидкоплина до труби.
Рис. 2.29. Двоступеневий перепад з водобійними уступами
Лотки (рис. 2.30) мають таке ж призначення, що й канави, але вони менші розміром. Споруджують їх із залізобетону і бетону, трапляються у формі трапеції, прямокутника, трикутника, напівкруга.
Підземні водовідвідні пристрої для зневоложення ґрунтів, зниження рівня ґрунтових вод і виведення їх називають дренажами.
Підкюветні дренажі бувають завершені і незавершенізалежно від глибини залягання водотривкого шару.
1200
Рис. 2.30. Залізобетонний лоток рамного типу:
1 — залізобетонні плити;
2 — наповнення піском;
3 — залізобетонні рами;
4 — цементний шар;
5 — бетонний шар;
6 — піщано-щебеневий шар;
7 — бетонний шар;
8 — дренажні отвори.
Дренаж (рис. 2.31) — це траншея, заповнена дренуючими матеріалами, а саме: щебенем, гравієм, піском, з трубою на дні (трубофільтр), яка має отвори для стікання в середину води.
Для зниження рівня грунтових вод на глибині 6-10 м споруджують залізобетонні дренажні галереї (рис. 2.32), розміри яких дозволяють людям знаходитись в них і працювати. Вода з грунту стікає через отвори на стінах в галерею і відводиться.
Для спостерігання за роботою і чищення труб, отворів в них через кожні 70-100 м в дренажі і через 100-150 м в галереї влаштовують оглядові колодязі.
Дата добавления: 2014-12-18; просмотров: 3471;