Вільне проходження по стовбуру свердловини приладів та пристроїв.

Проектування траєкторії ПСС зводиться до її вибору (просторової чи плоскої), обґрун­тування типу профілю (для плоскої траєкторії) та форм ділянок траєкторії, а також до визна­чення на основі проектних значень глибини і відхилення стовбура свердловини від вертикалі комплексу таких геометричних параметрів:

• довжина вертикальної ділянки;

• значення граничних радіусів кривизни і кутів нахилу стовбура свердловини в інтервалі встановлення і роботи внутрішньо-свердловинного експлуатаційного обладнання на проектній глибині.

Проектування траєкторії та інших технологічних заходів, що забезпечують її реалізацію, треба розглядати в органічній єдності.

Іншими словами, вибір тієї чи іншої траєкторії свердловини формує також вибір спосо­бу буріння, типу долота, гідравлічної програми буріння, параметрів режиму тощо.

На вибір траєкторії свердловинивпливає наявність на бурових підприємствах:

спеціальних пристроїв для похило-скерованого буріння;

технологічної оснастки нижньої частини бурильної колони;

засобів контролю за параметрами стовбура свердловини і проходженням інтервалів орієн­тованого буріння.

Траєкторію стовбура ПСС вибирають і проектують також з урахуванням:

призначення свердловини;

геологічних і технологічних особливостей проходження свердловини;

встановлених обмежень на кут нахилу стовбура свердловини в інтервалі установки і ро­боти внутрішньо-свердловинного експлуатаційного обладнання на проектній глибині.

Відомо, що дуга кола визначає мінімальну довжину ділянки свердловини при зміні її зе­нітного кута. Тому доцільно всі викривлені ділянки траєкторії ПСС проектувати у вигляді дуги кола.

При виборі траєкторії свердловини необхідно максимально використовувати переваги того чи іншого типу профілю в конкретних умовах.

S-подібний профіль ПССвикористовується у тих випадках, коли розкриття газонафто-продуктивного горизонту (пласта) планується здійснити вертикальним стовбуром, а також при проектуванні глибоких (до 5000 м) похилих свердловин.

S-подібний профіль ПСС з ділянкою природного зменшення зенітного кута може ви­користовуватися:

• у випадках, коли при бурінні кінцевих інтервалів свердловини не допускається викорис­тання КНБК з ОЦЕ;

• при відсутності у бурового підприємства необхідних елементів для компонування низу бурильної колони;

• в районах, де інтенсивність природного зменшення зенітного кута є невеликою.

J-подібний профіль ПСС доцільно використовувати:

• з метою мінімізації кута нахилу стовбура свердловини в інтервалі встановлення і роботи внутрішньо-свердловинного експлуатаційного обладнання;

• для розкриття і перетинання продуктивного пласта під великим кутом;

• при спорудженні кущових свердловин з метою забезпечення заданого відхилення кінцевого вибою свердловини від вертикалі та встановлення раціональної кількості свердловин в кущі при виконанні вимог до величини зенітного кута в інтервалі розташування внутрішньо-сверд­ловинного обладнання для видобування нафти;

• для скорочення до мінімуму інтервалу орієнтованого буріння відхилювачем.

Тангенціальний профіль забезпечує максимальне відхилення стовбура свердловини від вер­тикалі при мінімальному куті нахилу стовбура свердловини. Його використовують для про­ектування ПСС із великими відхиленнями кінцевого вибою від вертикалі, а також при кущо­вому бурінні, наприклад, для проектування свердловин з великою довжиною вертикальної ділянки.

Тангенціальний, так само, як і J-подібний, профіль ПСС може ефективно використо­вуватися при спорудженні свердловин тільки на таких нафтогазових родовищах, де досягається стійка робота КНБК при бурінні похилих інтервалів профілю свердловини.

У складних гірничогеологічних умовах доцільно застосовувати для проектування глибо­ких свердловин просторові траєкторії, їх рекомендують використовувати при бурінні ПСС у розрізах, які сприяють формуванню жолобних виробок у стовбурі свердловини, оскільки в місці просторового викривлення стовбура знижуються навантаження на стінку свердловини при СПО (А.Д. Жестовський, 1988 p.).

Необхідність вертикальної ділянки свердловиниобумовлена конструкцією бурової підійма­льної установки, а також усього комплексу технологічного обладнання для експлуатації і ре­монту свердловини. Тому профіль усіх похило-скерованих видобувних свердловин на нафту і газ включає вертикальну ділянку.

Довжина вертикальної ділянки визначається насамперед глибиною спуску проміжних обсадних колон великого діаметра (понад 245 мм), направлення чи кондуктора. Для безперешкод­ного спуску обсадних колон великого діаметра забурювання похилої ділянки планують, як правило, в нижніх інтервалах. Крім того, ділянку початкового викривлення розташовують в інтервалах залягання стійких гірських порід, при бурінні в яких за один рейс можна набрати проектну величину зенітного кута.

На деяких ділянках, наприклад, при проектуванні похилих свердловин з невеликими (до 500 м) проектними відхиленнями кінцевого вибою від вертикалі, забурювання похилого стовбура планують нижче інтервалу, де планується встановлення і робота свердловинного експлуа­таційного обладнання. При цьому довжина вертикальної ділянки може досягати 1500 м і більше.

Мінімальна величина радіуса викривлення ділянки початкового викривлення свердловини жорстко обмежується документами, які регламентують процес проектування і спорудження ПСС. Згідно з нормативними документами цей радіус не повинен бути меншим 384 м, що відповідає збільшенню зенітного кута на 1,5° на 10 м проходки.

У практиці провідних зарубіжних фірм інтенсивність збільшення зенітного кута на ділян­ці початкового викривлення відхилювачем є, як правило, меншою 1° на 10 м проходки.

Мінімальна величина радіуса кривизни ділянок малоінтенсивного збільшення чи змен­шення зенітного кута має бути на 20—30% більшою від мінімального радіуса кривизни сверд­ловини, яка досягалась би наявними в буровому підприємстві КНБК.

Максимальна величина радіуса кривизни зазначених ділянок профілю свердловини з ме­тою оперативного контролю і керування траєкторією стовбура свердловини обмежується точ­ністю вимірювання інклінометричних приладів і систем та може бути оцінена

Rmin= 57,3 S/ ,

де S — довжина інтервалу вимірювання;

— абсолютна точність інклінометра у градусах при вимірюванні зенітного кута.

Максимальний зенітний кут стовбура свердловини в кінці ділянки початкового викрив­лення та розміщеної безпосередньо за нею ділянки малоінтенсивного збільшення зенітного кута обмежується деякою граничною величиною, яка визначається:

• конструктивними особливостями та умовами роботи внутрішньо-свердловинного експлуа­таційного обладнання (штангові насоси, занурені електричні насоси і т. д.);

• геологічними та технологічними умовами проходження свердловини.

Встановлено, що задовільна експлуатація занурених електричних та штангових насосів за­безпечується при кутах нахилу стовбура свердловини в місці їх розміщення до 20°.

На практиці, особливо при кущовому бурінні свердловин, величина цього кута обмежуться 30°.

Важливе значення має величина зенітного кута свердловини при можливості утворення жолобних виробок у стовбурі свердловини.

Швидкість утворення жолобних виробок залежить від таких факторів:

кількість циклів СПО;

фізико-механічні властивості гірських порід;

величина сили тиску бурильної колони на стінку свердловини.

У свою чергу сила тиску бурильної колони на стінку свердловини залежить від:

• величини зенітного кута стовбура свердловини;

• конструкції бурильної колони;

• радіуса кривизни свердловини;

• геометрії розміщених нижче ділянок профілю свердловини.

Тому при проектуванні глибоких ПСС, процес буріння яких характеризується значною кількістю циклів СПО, необхідно мінімізувати зенітний кут у верхніх інтервалах, викорис­товуючи для цього J-подібний та тангенціальний типи профілів.

При проектуванні свердловин, у яких похилий стовбур знаходиться в інтервалі залягання гірських порід, схильних до утворення жолобних виробок, треба також мінімізувати зенітний кут в інтервалі залягання таких гірських порід.

При проектуванні ПСС із великими відхиленнями вибою від вертикалі доцільно використовувати тангенціальний профіль, який для зменшення кута нахилу тангенціальної ділянки в цьому разі має мінімальну довжину вертикальної ділянки свердловини. Гранична величина зенітного кута, а відповідно і максимальне відхилення кінцевого вибою свердловини від вертикалі обмежуються умовами створення осьового навантаження на долото за рахунок ваги бурильної колони та навантаженнями, які виникають при СПО.

Гранична довжина ділянки збільшення зенітного кутавідхилюючими компоновками зале­жить від типу цих компоновок, показників роботи доліт, що використовуються, і вибираєть­ся таким чином, щоб уникнути зайвих циклів СПО при бурінні свердловини за вибраним профілем. Практично довжина цієї ділянки має бути кратною середній довжині довбання на глибинах, які збігаються з глибиною розміщення інтервалу викривлення.

Тангенціальна ділянка (або ділянка стабілізації кривизни) є зв'язуючою між сусідніми ді­лянками викривленого стовбура свердловини. Нижня межа ділянки стабілізації визначається залежно від геологічних умов буріння, конструкції свердловини та заданих глибин спуску екс­плуатаційного обладнання. Як правило, вона збігається із глибиною розміщення занурюваних насосів або з глибиною спуску відповідної обсадної колони.

Ділянки з малоінтенсивним збільшенням або зменшенням зенітного кутахарактеризуються довжиною, інтенсивністю викривлення стовбура свердловини, максимальним або мінімаль­ним значенням зенітного кута в кінці ділянки. При бурінні неорієнтованими або маятникови­ми КНБК інтенсивність викривлення залежить передусім від параметрів КНБК і не має пере­вищувати допустимої величини, яка залежить від вибраного експлуатаційного обладнання. Довжина інтервалу визначається конструкцією свердловини, умовами буріння та очікувани­ми техніко-економічними показниками буріння.

На практиці часто виникає необхідність вибору типу і геометричних параметрів профілю із умови мінімізації сил опорупри переміщенні бурильної колони у свердловині. У певних си­туаціях при вибраному наземному буровому обладнанні та бурильному інструменті ця умова є необхідною для оцінки можливості спорудження ПСС.

Параметри профілю із умови мінімізації сил опору мають відповідати вимогам, пов'яза­ним з бурінням та експлуатацією свердловини.








Дата добавления: 2014-12-29; просмотров: 1603;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.009 сек.