Горизонтальної частини.
Направляюча частина профілю горизонтальної свердловини може мати вертикальну ділянку, ділянку початкового викривлення, тангенціальну ділянку і ділянки збільшення зенітного кута або складатися з вертикальної ділянки і ділянки збільшення зенітного кута.
Призначення направляючої частини профілю горизонтальної свердловини полягає у виведенні стовбура під визначеним кутом в точку продуктивного пласта із заданими координатами.
При проектуванні горизонтальних свердловин використовують тільки J-подібний тип профілю.
Горизонтальна частина профілю може бути увігнутою або випуклою, а також прямолінійною або хвилеподібною. Горизонтальна частина залежно від кута падіння продуктивного пласта може бути розташована під будь-яким заданим кутом до вертикалі, в тому числі і під кутом 90°.
Направляюча і горизонтальна частини профілю горизонтальної свердловини можуть розраховуватися окремо. Однак вони мають бути спряжені одна з одною.
Свердловини з горизонтальною частиною протяжністю понад 500 м для зниження сил опору при переміщенні бурильного інструменту у свердловині та створення достатнього навантаження на долото проектуються тільки з великим радіусом кривизни. При цьому використовують профілі 1, 2 і 5 (рис.25).
Проходження окремих ділянок профілю 2 або 5 горизонтальних свердловин можна здійснювати неорієнтовано, тобто з використанням КНБК, що істотно спрощує технологію буріння таких свердловин і скорочує час на проведення інклінометричних робіт. Однак КНБК можуть використовуватися тільки при бурінні гірських порід, в яких забезпечується надійна робота КНБК, а саме у разі стійкості порід на проектній траєкторії. Це слід враховувати при проектуванні горизонтальних свердловин з великим радіусом кривизни.
Точність розкриття продуктивного пласта при бурінні горизонтальних свердловин з середнім радіусом кривизни істотно підвищується у порівнянні з бурінням із великим радіусом кривизни. Тому підвищується також точність буріння горизонтальної ділянки в самому пласті. Довжина горизонтальної ділянки для профілю із середнім радіусом кривизни становить 800—1000 м.
Для проектування профілю з середнім радіусом кривизни використовують переважно профілі 1, 2, 3, рідше 4 і 5 (рис.25).
Тангенціальну ділянку включають у тих випадках, коли потрібно забезпечити кінцеве відхилення направляючої частини профілю від вертикалі на проектній глибині, яка перевищує при цьому радіус кривизни ділянки збільшення зенітного кута, а також для проектування горизонтальних свердловин на родовищах, де не відпрацьована технологія орієнтованого буріння і тому існує велика ймовірність відхилення фактичного профілю від проектного. В останньому випадку свердловину можна пробурити, не змінюючи конструкції відхилювача, при цьому збільшуючи або зменшуючи довжину тангенціальної ділянки профілю.
При проектуванні свердловини із середнім радіусом кривизни проектну інтенсивність збільшення зенітного кута приймають на 10—20% меншою від максимальної інтенсивності збільшення зенітного кута, що забезпечується відхилювачем, який є в розпорядженні бурового підприємства.
Профілі з малими і ультрамалими радіусами кривизни використовують для проектування профілю додаткового стовбура свердловини, буріння якого проводиться із вирізаної ділянки обсадної колони, а також для розкриття горизонтальним стовбуром малопотужних продуктивних пластів. Такі свердловини проектують переважно за профілем 7.
Дата добавления: 2014-12-29; просмотров: 1129;