Навчальні програми. Їх різновиди та складові частини.
Навчальні програми –це нормативні документи, що включають у себе перелік знань, умінь і навичок з кожного окремо взятого предмету і рекомендації з їх засвоєння. Створюються вони на основі й відповідно до навчальних планів. У даний час у школі діють два типи програм – типові навчальні програми й робочі.
Типові програми окреслюють коло базових знань, умінь та навичок, систему провідних світоглядних ідей, дають загальні рекомендації методичного характеру з урахуванням засобів навчання, необхідних і достатніх для ефективного засвоєння навчального предмету. Вони затверджуються Міністерством і носять рекомендаційний характер. На їх основі створюються робочі програми, в яких наповнюється шкільний компонент навчання, враховується інформаційне, методичне, технічне й ін. забезпечення школи, науково-методичний рівень педагогічного колективу та підготовленість учнів.
Крім цього в окремих випадках навчання ведеться за авторськими програмами, що розробляютьсяпередовими вчителями на основі навчально-виховних систем, створених ними в процесі багаторічної творчої праці. Якщо ці програми стосуються основних предметів, то вони затверджуються методичною радою обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, якщо ж вони розробляються для спецкурсів за вибором, факультативів тощо, то при наявності позитивних рецензій затверджуються радою школи.
У зв'язку з поглибленням процесів диференціації в школі можуть застосовуватися одночасно кілька програм з одного навчального предмету. Вони пропонуються учням відповідно до їх інтересів і можливостей і практикуються в класах із поглибленим чи полегшеним варіантом вивчення предмету. Рішення про введення викладання за диференційними програмами приймає рада школи.
Навчальна програмаз предмету складається з трьох частин: пояснювальної записки, змісту навчання предмету та методичних вказівок з її реалізації.
У пояснювальній записці визначаються:
· цілі та задачі вивчення конкретного предмету;
· загальні й специфічні вимоги до його викладання;
· критерії ефективності навчання предмету та показники оцінювання навчальних досягнень школярів.
Зміст навчання предмету в навчальній програмі дається у вигляді тематичної розбивки з визначенням навчального часу, обсягу матеріалу, що вивчається, та форм контролю якості його засвоєння.
В методичних рекомендаціях пропонуються шляхи реалізації навчальної програми, рекомендуються методи, форми та засоби навчання предмету. Методичні рекомендації можуть входити й у пояснювальну записку.
Особлива увага в програмах останніх років приділяється цілісному освоєнню світу, що на рівні навчальних програм реалізується шляхом наведення міжпредметних зв'язків. В узагальненому вигляді вони даються наприкінці основних розділів навчальної програми. Їх використання дозволяє вчителю реалізувати творчий підхід як при розробці робочої програми, так і в поурочному плануванні занять.
Дата добавления: 2014-12-11; просмотров: 1273;