Загальні відомості про нормативні документи, які регламентують діяльність залізничного транспорту
Діяльність транспорту, і зокрема залізничного транспорту, регламентується законами України:
Закон України «Про транспорт»,прийнятий Верховною Радою України в 1994 році, визначає загальні правові, економічні та соціальні засади діяльності єдиної транспортної системи України, установлює основне завдання транспортних галузей у задоволенні потреб суспільного виробництва і населення в перевезеннях, принципи відповідальності транспортних підприємств за виконання зобов'язань щодо перевезення пасажирів, багажу, пошти і вантажів, за безпеку перевезень, життя і здоров'я пасажирів, збереженість вантажів.
Закон України «Про залізничний транспорт»,прийнятий Верховною Радою України в 1996 році, установлює основні правові і економічні засади діяльності залізничного транспорту України, його права і обов'язки в економічній і соціальній сфері держави, установлює його відносини з державними і місцевими органами, іншими видами транспорту, всіма галузями економіки, підприємствами, організаціями, установами і громадянами країни, які користуються послугами залізничного транспорту.
Правила технічної експлуатації (ПТЕ)містять в собі головні положення і регламент виконання технічної експлуатаційної роботи на залізницях, основні параметри, розміри, норми утримування найважливіших споруд, пристроїв, рухомого складу та інших технічних засобів залізниць, вимоги, які висуваються до них у процесі експлуатації, а також систему організації руху поїздів, принципи сигналізації та інших взаємозв'язків між працівниками залізниці при виконанні поїзної і маневрової роботи.
Перший збірник правил технічної експлуатації для залізниць загального користування вперше було введено в Росії в 1898 році. Для всієї мережі залізничного транспорту Радянського Союзу, в тому числі і для залізниць України, ПТЕ були видані і затверджені в 1935 році.
В Україні, як суверенній державі, ПТЕ вперше розроблені Укрзалізницею і затверджені наказом Міністерства транспорту України №27 від 16.01. 1995 р. З уточненнями і доповненнями були перевидані в 2002 році.
ПТЕ складають 16 розділів. В розділі 1 приведені загальні обов'язки працівників залізничного транспорту, в розділах 2-8 — загальні характеристики, нормативи і вимоги до утримання основних споруд і пристроїв залізниць, в розділах 9-12 — основні розміри і норми утримання рухомого складу, розділами 13-16 регламентуються основні положення зорганізації руху поїздів.
ПТЕ вимагають утримання земляного полотна, мостів, тунелів, інших штучних споруд, шпал, рейок, стрілочних переводів, вагонів, локомотивів та інших технічних засобів у такому стані, яке б забезпечувало безперебійний і безпечний рух поїздів з максимальною швидкістю. Щодо сигналізації ПТЕ установлює принцип, згідно з яким сигнал є наказом, який належить суворо виконувати, а невиконання його призводить до адміністративної і кримінальної відповідальності. ПТЕ передбачає організацію руху поїздів за графіком руху поїздів, який об'єднує роботу усіх підрозділів залізниць. ПТЕ обов'язкові для виконання всіма підрозділами і працівниками залізничного транспорту України. Всі інструкції, розпорядження і вказівки, які стосуються питань технічної експлуатації, будівництва залізниць, споруд, пристроїв і рухомого складу, повинні суворо дотримуватись положень ПТЕ.
Інструкція з сигналізації на залізницях України,яка розроблена Укрзалізницею і затверджена наказом Мінтранспорту України №259 від 8.07.1995 p., визначає систему видимих і звукових сигналів для передачі наказів та вказівок щодо руху поїздів і маневрової роботи, а також типи сигнальних приладів, за допомогою яких ці сигнали подаються.
Інструкція з руху поїздів і маневрової роботи на залізницях України,яка розроблена Укрзалізницею і затверджена наказом Мінтранспорту України №260 від 8.07.1995 p., відповідно до основних положень і вимог ПТЕ і Інструкції з сигналізації залізниць України конкретизує правила приймання, відправлення та пропуску поїздів за різноманітних засобів сигналізації і зв'язку як за нормальних умов, так і у випадках несправності цих пристроїв; приймання, відправлення і пропуск поїздів під час проведення ремонтно-будівельних робіт на залізничних коліях і спорудах; проведення маневрів на станціях, видачі попереджень на поїзди й інші правила, пов'язані з виконанням указаних операцій.
Тверді знання і чітке виконання причетними працівниками вимог, передбачених ПТЕ, Інструкцією з сигналізації і Інструкцією з руху поїздів і маневрової роботи — одна з найважливіших умов забезпечення чіткої роботи транспорту, безпеки руху поїздів і маневрової роботи.
Статут залізниць України визначає обов'язки, права і відповідальність залізниць, а також підприємств, організацій, установ і громадян, які користуються залізничним транспортом.
Перший в Росії статут був уведений в 1885 році. В радянський період статут залізниць з 1920 року перевидавався в 1922, 1935 і 1955 роках відповідно до змін політичних і економічних умов розвитку СРСР.
Статут залізниць України затверджений та введений в дію постановою Кабінету міністрів України №457 від 6 квітня 1998 року і дія його поширюється на залізниці України, на перевезення на них вантажів, пасажирів, багажу, вантажобагажу і пошти, в тому числі на перевезення вантажів, навантаження і розвантаження яких відбувається на залізничних під'їзних коліях незалежно від форм власності. Статут складається із семи розділів і 137 статей. Статутом регламентується порядок укладення договорів, планування, організація та основні умови перевезення вантажів, пасажирів, багажу, вантажобагажу і пошти, основні положення експлуатації залізничних під'їзних колій, взаємовідносини з іншими видами транспорту, а також відповідальність залізниці, вантажовідправників, вантажоодержувачів і пасажирів, ведення актово-претензійних справ.
Статут залізниць України висвітлює тільки основні принципові положення і правові норми, які є загальними для всіх видів перевезень. Передбачити всю різноманітність конкретних умов і особливостей перевезень окремих вантажів Статут не може. Положення певних статей розвиваються в інших нормативних документах, які видаються як доповнення до Статуту.
На підставі Статуту залізниць України Міністерство транспорту і зв'язку України затверджує Правила перевезення вантажів, Технічні умови навантаження і кріплення вантажів, Правила перевезення пасажирів, багажу, вантажобагажу та пошти, тарифні керівництва, інші нормативні документи.
Правила перевезень вантажів визначають порядок планування перевезень вантажів і обліку виконання плану перевезень, приймання вантажів
до перевезення, видачу вантажів, заповнення перевізних документів, розрахунки за перевезення, експлуатацію залізничних під'їзних колій, терміни навантаження, доставки і вивантаження вантажів, умови їх зберігання, переадресування, порядок перевезення різних видів вантажів (хлібних, навалочних, швидкопсувних тощо). Правила описують умови перевезень вантажів відправницькими маршрутами, дрібними відправками, в пакетах і універсальних контейнерах. Правила передбачають порядок перевезення рідких вантажів у цистернах і бункерних напіввагонах, порядок перевезення небезпечних вантажів. До небезпечних належать вантажі вибухонебезпечні, легкозаймисті, стиснені і скраплені гази, їдкі, отруйні і радіоактивні речовини. В Правилах перевезень приводиться перелік вантажів, які можна перевозити залізничним транспортом на певних умовах, зразки перевізних документів, актів та інших документів, які оформляються в процесі перевезення вантажів. Спеціальний розділ регламентує порядок оформлення актів, подання і розглядання претензій та позовів.
Технічні умови навантаження і кріплення вантажів містять діючі габарити навантаження, методику розрахунків розміщення і кріплення вантажів у вагонах, правила оформлення перевезення вантажів, непередбачених Технічними умовами, способи розміщення і кріплення різних видів вантажів на відкритому рухомому складі.
В тарифних керівництвах №1 і №4 установлюються правила визначення тарифних відстаней, провізних плат, зборів і штрафів, приводяться тарифні ставки і таблиці для розрахунку плат за перевезення вантажів залізничним транспортом.
Правила перевезень пасажирів, пошти, багажу і вантажобагажу докладно описують правила перевезень пасажирів, пошти, багажу і вантажобагажув пасажирських поїздах, порядок визначення тарифних відстаней,плат і зборів.
Правила, Технічні умови, чинні на залізницях тарифи, а також зміни і доповнення до них публікуються Укрзалізницею в збірниках правил перевезень і тарифів залізничного транспорту України і вводяться в дію з моменту опублікування.
Крім Статуту, Правил перевезень, Технічних умов і тарифних керівництв, на залізничному транспорті України діють також службові і посадові інструкції, наприклад, Інструкція з перевезень негабаритних і великовагових вантажів, Інструкція прийомоздавальника вантажу, Інструкція з ведення станційної комерційної звітності, Положення про порядок охорони вантажів і об'єктів на залізницях України, Типовий технологічний процес роботи пункту комерційного огляду поїздів, Інструкція з актово-претензійної роботи та інші нормативні документи.
Нормативні документи, що визначають порядок і умови перевезень, користування засобами залізничного транспорту, безпеки руху, охорони праці, громадського порядку, перетину залізничних колій іншими видами транспорту і комунікаціями, пожежної безпеки, санітарні норми та правила на залізничному транспорті, є обов'язковими для всіх юридичних і фізичних осіб на території України.
Роль залізничного транспорту в економіці країни, особливі умови його роботи потребують високої дисципліни, точного виконання залізничниками чинних у галузі правил, наказів, інструкцій та інших нормативних актів, оскільки їх порушення створює загрозу безпеці руху поїздів і маневрової роботи, може призвести до тяжких наслідків для життя та здоров'я громадян, незбереження вантажів, завдати шкоди навколишньому природному середовищу.
Положення про дисципліну працівників залізничного транспорту,затверджене Постановою Кабінету Міністрів України від 26.01.1993 р. №55, установлює основні вимоги до працівників, їх обов'язки при виконанні службових функцій, порядок заохочення за зразкове виконання службових обов'язків і дисциплінарне стягнення за порушення дисципліни, приводить перелік порушень дисципліни, наслідки яких загрожують безпеці руху, життю і здоров'ю громадян, а також категорії працівників, до яких застосовується дисциплінарне стягнення у вигляді звільнення.
Положення поширюється на всіх працівників залізничного транспорту, які пов'язані з перевізним процесом.
Дата добавления: 2014-12-18; просмотров: 4970;