Структура управління залізничним транспортом
Управління залізничним транспортом на всій залізничній мережі України здійснює Державна адміністрація залізничного транспорту України -Укрзалізниця, яка входить до складу Міністерства транспорту і зв'язку України. Очолює адміністрацію Генеральний директор Укрзалізниці (телеграфний шифр Ц).
Основні завдання Укрзалізниці полягають у забезпеченні:
• формування державної політики на залізничному транспорті, стратегії розвитку галузі, розробки і реалізації транспортних програм;
• найбільш повного задоволення потреб народного господарства і населення в перевезеннях з найменшими затратами матеріальних і трудових ресурсів;
• формування тарифної політики, організації участі на внутрішньому і зовнішньому ринках транспортних послуг;
• організації високоефективного і раціонального використання технічних засобів транспорту, утримання їх у постійній справності;
• запровадження новітньої техніки і прогресивних транспортних технологій;
• виконання державних завдань з комплексного розвитку всіх галузей економіки і оборонних потреб держави;
• створення на залізницях умов для безперебійного і безпечного руху поїздів, доставления вантажів у цілості і в установлені строки, безпечного і комфортного проїзду пасажирів та сервісного їх обслуговування на станціях і вокзалах.
Структура управління залізничним транспортом будується за територіальнимі виробничим принципами.
За територіальним принципомзалізнична мережа України (рис. 1.12) поділяється на залізниці (державні територіальні галузеві об'єднання), а залізниці, в свою чергу, — на дирекції залізничних перевезень, які об'єднують залізничні станції.
Крім залізниць у структурі Укрзалізниці (рис. 1.13) є спеціалізовані підприємства, заводи, організації транспортного обслуговування, науково-дослідні та пректно-конструкторські центри, проектні інститути, навчальні і медичні заклади та інші інфраструктурні підрозділи, підпорядковані безпосередньо керівництву Укрзалізниці, хоча територіально розміщені на залізницях.
У складі керівного апарату Укрзалізниці (рис. 1.14) є головні управління, управління і відділи, кожне з яких керує певною галуззю залізничного транспорту, що відповідає виробничо-функціональному принципууправління. Це Головне управління колійного господарства (телеграфний шифр начальника — ЦП), Головне управління локомотивного господарства (ЦТ), Головне управління вагонного господарства (ЦВ), Головне управління електрифікації і електропостачання (ЦЕ), Головне управління
перевезень (ЦД), Головне комерційне управління (ЦМ), головне пасажирське управління (ЦЛ) та інші галузеві управління і відділи.
Залізниць на Україні шість: Донецька, Придніпровська, Південна, Південно-Західна, Львівська і Одеська (рис. 1.12).
Донецька залізниця (м. Донецьк)— найбільша за обсягами навантаження і перевезення. В галузі цей показник складає 45% загального обсягу. Переважно перевозять кам'яне вугілля та продукцію рудно-мета-лургійного комплексу. Залізниця має найбільш густо-розгалужену на Україні залізничну мережу. В 2004 році у складі залізниці було 240 роздільних пунктів, 26 пасажирських, вагонних і локомотивних депо, 51 підрозділ обслуговування колії, пристроїв енергетики, автоматики і зв'язку. Загальна протяжність колій залізниці складає 2,82 тис. км. Колектив працівників залізниці налічує близько 70 тис. чоловік.
Придніпровська залізниця (м. Дніпропетровськ)— друга на Україні за обсягами навантаження і перевезення, забезпечує транспортний зв'язок Кривбасу, індустріального Придніпров'я і Донбасу між собою та з іншими регіонами країни. Щодня залізниця відправляє понад 250 тис. т різноманітних вантажів, з них майже 90% української залізної руди, 53% прокату чорних металів. У складі Придніпровської залізниці — 248 роздільних пунктів, 26 пасажирських, вагонних, локомотивних депо, 43 підрозділи обслуговування колії, пристроїв енергетики, автоматики і зв'язку. Загальна протяжність колій залізниці складає 3,19 тис. км. Колектив працівників залізниці налічує близько 65 тис. чоловік.
Південна залізниця (м. Харків)— обслуговує індустріальний Харківський і Полтавський регіони, забезпечує вантажні і пасажирські потоки на основних транспортних напрямках: Північ-Південь (переважно пасажирські перевезення) і Схід-Захід (переважно перевезення вантажів). У складі Південної залізниці — 246 роздільних пунктів, 19 пасажирських, вантажних і локомотивних депо, 34 підрозділи обслуговування колії, пристроїв енергетики, автоматики і зв'язку. Загальна протяжність колій залізниці складає 2,81 тис. км. Колектив працівників залізниці налічує близько 50 тис. чоловік. Південно-Західна залізниця (м. Київ)— обслуговує індустріально-аграрний регіон Центру і Півночі України, виконує великий обсяг транзитних вантажних і пасажирських перевезень у внутрішньому та міжнародному сполученнях, піонер запровадження сучасних інформаційних технологій. У складі Південно-Західної залізниці — 308 роздільних пунктів, 20 пасажирських, вагонних і локомотивних депо, 45 підрозділів обслуговування колії, пристроїв енергетики, автоматики і зв'язку. Загальна протяжність колії залізниці складає 4,58 тис. км. Колектив працівників залізниці налічує близько 66 тис. чоловік.
Львівська залізниця (м. Львів)— обслуговує західні регіони України і виконує великі транзитні міжнародні перевезення. У складі Львівської залізниці — 344 роздільних пунктів, 22 пасажирських, вагонних і локомотивних депо, 43 підрозділи обслуговування колії, пристроїв енергетики, автоматики і зв'язку. Загальна протяжність колій залізниць складає 4,52 тис. км. Колектив працівників налічує близько 60 тис. чоловік.
Одеська залізниця (м. Одеса)— обслуговує південний аграрний регіон. «Залізниця-порти-залізниця» — основний технологічний ланцюг, який у взаємодії з морським транспортом сприяє інтеграції економіки України у світове співтовариство, використовуючи міжнародні транспортні коридори, давній євро-азійський торговий шлях, міжнародні контейнерні маршрути і залізнично-морські пароми. У складі Одеської залізниці — 280 роздільних пунктів, 18 пасажирських, вагонних і локомотивних депо, 43 підрозділи обслуговування колії, пристроїв енергетики, автоматики і зв'язку. Загальна протяжність колій залізниці складає 4,0 тис. км.. Колектив працівників залізниці налічує близько 50 тис. чоловік.
На кожній залізниці роботою керує Управління залізниці(рис. 1.15), яке очолює начальник залізниці (телеграфний шифр Н).
В Управлінні залізниці розробляються плани перевезень вантажів і пасажирів, складається графік руху поїздів, здійснюється оперативне керування експлуатаційною роботою. Управління здійснює єдину технічну політику, удосконалює технологічні процеси, запроваджує нові технічні засоби і технології, виконує централізовані розрахунки за перевезення, наглядає за правильним використанням цін і тарифів, складає зведені баланси підпорядкованих підприємств, здійснює контроль за виробничою і господарською діяльністю цих підприємств.
Управління залізниці (державне територіальне галузеве об'єднання) в своєму штаті має галузеві служби і відділи: службу колії (її), локомотивну службу (Т), службу вагонного господарства (В), службу зв'язку (Ш), службу електропостачання (Е), службу перевезень (Д), службу комерційної роботи і маркетингу (М), пасажирську службу (Л), інші галузеві служби і відділи відповідно до виробничо-функціонального принципууправління аналогічно галузевій структурі аппарату Укрзалізниці.
Дирекція залізничних перевезень (ДН) здійснює оперативне керівництво експлуатаційною роботою на дільницях, які знаходяться в межах дирекції. На залізниці дирекцій буває 4-5. Основним завданням дирекції залізничних перевезень є організація руху поїздів за графіком на дільницях, виконання технічних нормативів експлуатаційної роботи і планів формування поїздів, організація вантажної і комерційної роботи, контроль за виконанням Статуту залізниць України і Правил перевезень,
ПТЕ і інструкцій, інших нормативних документів. У своєму штаті дирекції залізничних перевезень мають, як правило, функціональні відділи (перевезень, комерційної роботи, технічний та інші). Відділи колії, локомотивного і вагонного господарства та інші виробничі відділи колишнього відділку залізниці (НОД), реформованого у дирекцію перевезень (ДН), ліквідовані як зайві ланки управління.
Залізнична станція — це лінійна виробнича одиниця залізничного транспорту. Керує роботою станції начальник (ДС). Основні завдання організації роботи станції:
• виконання плану перевезень;
• приймання, навантаження, вивантаження, зважування, зберігання і
видача вантажів;
• забезпечення цілості вантажів і рухомого складу;
• підготовка вагонів до навантаження;
• сортування дрібних відправок;
• оформлення перевізних документів і розрахунків за перевезення;
• приймання, відправлення і пропуск поїздів;
• формування і розформування поїздів;
• відчеплення і причеплення вагонів до поїздів;
• подача і забирання вагонів на навантажувально-розвантажувальних
фронтах;
• посадка і висадка пасажирів, обслуговування їх на вокзалі;
• продаж пасажирських квитків;
• інші операції, пов'язані з перевізним процесом.
На станціях починається і закінчується перевізний процес і від роботи станції залежить якість його виконання.
Всі інші лінійні підприємства (локомотивне депо — ТЧ, вагонне депо — ВЧД, дистанції колії — ПЧ, дистанції сигналізації і зв'язку — ШЧ, дистанції електропостачання — ЕЧ та інші) в своїй експлуатаційній діяльності підпорядковані відповідним галузевим службам державного територіального галузевого об'єднання залізниці, а служби — головним управлінням Укрзалізниці (рис. 1.16).
Дата добавления: 2014-12-18; просмотров: 10561;