Прогнозування за допомогою статистичних функцій
Аналогічні результати можна одержати, використовуючи набір статистичних функцій. Виклик та завдання параметрів функцій здійснюється за допомогою кнопки Майстра функцій. До таких функцій відносяться: ЛИНЕЙН, ЛГРФПРИБЛ, ПРЕДСКАЗ, РОСТ, ТЕНДЕНЦИЯ, які знаходяться у категорії Статистические.
Причому функції ЛИНЕЙН і ЛГРФПРИБЛ повертають параметри лінійного та експоненційного наближення, що обчислені методом найменших квадратів. Відповідно одержаним коефіцієнтам (m) і постійним (b) будується лінія регресії для прогнозування на будь-який період.
Примітка. Функція ЛИНЕЙН повертає масив, який описує апроксимовану пряму. Рівняння для прямої лінії має вигляд:
y = mx + b або
y = m1x1 + m2x2 + ... + b (у випадку декількох інтервалів значень x),
де залежні значення y є функцією незалежного значення x. Значения m - це коефіцієнти, які відповідають кожній незалежній змінній x, а b - постійна.
b ще називають «Y-пересечением» прямої, вона показує значення y для точки, в якій пряма перетинає вісь y.
Функція ЛГРФПРИБЛ повертає параметри експоненційного наближення, обчислені за методом найменших квадратів. Рівняння кривої наступне:
y = b*m^x або
y = (b*(m1^x1)*(m2^x2)*_) (при наявності декількох значень x), де залежні значення y є функцією незалежних значень x. Значення m є основою для возведення в ступінь x, а значення b постійні.
Функції ПРЕДСКАЗ, РОСТ, ТЕНДЕНЦИЯ дозволяють одержати прогнозні значення показників, що аналізуються. Функції ПРЕДСКАЗ і ТЕНДЕНЦИЯ – повертають значення лінійного тренду (y = mx + b), а функція РОСТ повертає значення експоненційного тренду (y = b*m^x). (рис. 3.36)
Приклад 4.4. Розрахувати прогноз продажів на наступні два періоди на основі даних попереднього прикладу за допомогою функцій ПРЕДСКАЗ, РОСТ, ТЕНДЕНЦИЯ.
Виконання.
1. Викликати вікно майстра функцій за допомогою кнопки .
2.
У діалоговому вікні майстра виставити у полі Категорія обрати Статистические → вибрати функцію ПРЕДСКАЗ → ввести аргументи функції (рис. 4.10) → ОК.
Рисунок 4.10 – Вікно другого кроку Майстра функцій для введення даних
3. Повторити розрахунки для інших функцій. Для точки 14 можна повторити розрахунки або перейти у формулах для 13 точки до абсолютної адресації у діапазонах клітинок і скопіювати функції у суміжну область (рис. 4.11)
Рисунок 4.11 – Первинні дані й прогноз на два періоди вперед за статистичними функціями
Примітка. Можна використовувати функцію ТЕНДЕНЦИЯ для апроксимації поліноміальної кривої, шляхом проведення регресійного аналізу для тієї ж змінної, призведеної у різний ступінь.
Дата добавления: 2014-12-16; просмотров: 1376;