Тема 5. Облік фінансово-розрахункових операцій

План самостійної роботи

1. Загальні положення порядку ведення касових операцій у національній валюті України. Синтетичний та аналітичний облік касових операцій.

2. Поняття інших грошових коштів, що знаходяться у розпорядженні бюджетних установ: акредитиви, лімітовані чекові книжки, векселі, грошові документи тощо.

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ Питання 1. Загальні положення порядку ведення ка­сових операцій в національній валюті України. Синтетичний та аналітичний облік касових операцій

Література: 4; 11, с. 29-33; 12, с. 121 - 138; 13, с. 173, 174; 14, с. 166 - 176; 15, с. 169 - 177; 16, с. 116 - 123.

Слід зауважити, що рух грошових коштів, який відбу­вається у процесі діяльності бюджетних установ, може здійс­нюватись як у безготівковій, так і в готівковій формі. Операції, які пов'язані з прийманням і видачею готівкових коштів під час здійснення розрахунків через касу установи і відображаються в касовій книзі називаються касовими.

Порядок організації готівкових розрахунків, оформлення касових операцій, норми і терміни зберігання готівки в касі, ведення касової книги, обов'язки касира, а також контроль і законність проведення касових операцій регламентує Положен-

24 134 Облік і звітність у бюджетних установах


ня про ведення касових операцій у національній валюті в Укра­їні, затверджене постановою НБУ.

Під час вивчення даного питання потрібно звернути увагу на поняття ліміту каси та порядок його встановлення відповідно до чинного законодавства України.

Приймання грошей до каси, їх видачу, ведення касової книги в установах та організаціях здійснює касир, який несе повну матеріальну відповідальність за збереження прийнятих ним грошових коштів та інших цінностей.

Касир - це матеріально відповідальна особа, на яку по­кладено повну матеріальну відповідальність за функції щодо видачі, приймання, зберігання готівки та складання касового звіту. Касирові забороняється передовіряти виконання своїх обов'язків іншим особам.

Кожна бюджетна установа для здійснення готівкових розрахунків повинна мати касу.

Каса - це спеціально обладнане приміщення або місце, призначене для приймання, видачі та зберігання готівкових коштів, інших цінностей і касових документів, де, як правило, ведеться касова книга.

Надходження і видача готівки установами фіксується в касовій книзі. Кожна установа, що є юридичною особою і має касу, для обліку готівкових операцій у національній валюті України веде одну касову книгу. На кожну іноземну валюту відкривається окрема касова книга.

Касова книга - це обліковий реєстр, призначений для аналітичного обліку й контролю касових операцій. Необхідно з'ясувати правила ведення касової книги.

Наприкінці робочого дня касові операції за день підсу­мовуються, виводиться залишок готівки в касі на початок на­ступного дня і передається з прибутковими й видатковими ордерами та підтверджувальними документами до бухгалтерії як звіт касира. Контроль за правильним веденням касової книги покладається на головного бухгалтера або вповноважену керів­ником особу.

25 134 Облік і звітність у бюджетних установах


 

 

Документальне оформлення надходження і видачі грошо­вих коштів бюджетних установ здійснюється на підставі на­лежним чином оформлених прибуткових і видаткових касових ордерів.

Касові ордери - це документи, що засвідчують законність надходження грошових коштів до каси та їх витрачання за цільовим призначенням. Слід згадати правила оформлення та реєстрації прибуткових і видаткових касових ордерів.

Готівка до каси видається тільки особі, зазначеній у ви­датковому документі. Видача грошей може також здійснюватися за дорученням, оформленим в установленому порядку.

З метою контролю за збереженням готівкових коштів в установах та організаціях проводиться інвентаризація кас. Для цього за письмовим наказом керівника призначається комісія, яка після закінчення інвентаризації каси складає акт, де за наявності розбіжностей з даними обліку зазначається сума не­стачі або лишків, а також причини їх виникнення.

Щоденний звіт касира має ретельно перевірити бух­галтер, до функціональних обов'язків якого входить перевірка звітів касира та ведення обліку касових операцій. Бухгалтерські записи ведуть на підставі перевірених відривних сторінок другого примірника касової книги й доданих до них документів у меморіальному ордері № 1 (накопичувальна відомість за касовими операціями ф. № 380 (бюджет)). Потрібно зазначити, якщо касові операції виконуються в національній та іноземній валюті, то меморіальні ордери складаються та нумеруються відповідно № 1-ї, № 1-2 і т.д. Схему облікового процесу за касовими операціями можна представити так:


 

 

Касова книга







Дата добавления: 2014-12-11; просмотров: 1068;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.004 сек.