Наочні методи навчання.
До групи наочних методів навчання входять методи демонстрації, ілюстрації та відеометод. У їх основі лежить реалізація принципу наочності в навчальному процесі. Демонстрація та ілюстрація базуються на показі, у першому випадку, реальних подій (явищ, процесів) у їх динаміці (це демонстрація дослідів, фільмів, моделей одягу тощо), у другому – статичного відображення реальних подій у вигляді малюнків, схем, діаграм, графіків та ін. Відеометод, заглянувши в сутність досліджуваних явищ, дозволяє інтегрувати переваги двох попередніх і організувати навчальний процес найбільш ефективним способом.
Демонстрація,як правило, починається з цілісного пред'явлення досліджуваного процесу (явища, події тощо) і ознайомлення з його зовнішнім виглядом, потім переходить до виділення значимих якостей і виявлення сутнісних характеристик. Метод демонстрації служить активізації пізнавального процесу, що здійснюється дітьми під керівництвом учителя. Вони вивчають предмети та явища, виконують виміри, осмислюють те, що відбувається, роблять свої (а не переказують чужі) умовиводи, обирають певну позицію та доводять її. Вважається, що найбільшу дидактичну цінність має демонстрація реальних процесів у природних умовах.
Ілюстраціязабезпечує показ і сприйняття предметів, процесів і явищ у їх символічному зображенні.Як правило, метод ілюстрації використовується в комплексі з методом демонстрації. Коли процес чи явище учні повинні сприйняти в цілісності, використовується його демонстрація, коли ж потрібно осмислити його сутність, механізм протікання й ін., прибігають до ілюстрації. Це не виключає автономного застосування методу ілюстрації, більш за те, у навчальному процесі сучасної школи частіше використовується саме ілюстрація. Це зумовлено не тільки матеріальними можливостями школи, але й специфікою розумової діяльності дітей на різних вікових етапах їх розвитку.
Відеометод прийшов у дидактику внаслідок інтенсивного проникнення в практику навчання нових джерел екранного подання інформації: навчального телебачення, відеомагнітофонів, комп'ютерів із дисплейним відображенням інформації. Відеометод може бути використаний на всіх етапах навчання – від постановки навчальної задачі до контролю його якості. Відеометод незамінний при спостереженні природних процесів, що протікають занадто повільно (вивітрювання гірських порід, ріст рослини, дифузійні процеси), а також дуже швидких, коли безпосереднє спостереження не може розкрити сутність того, що відбувається, (удар пружних тіл, кристалізація речовин). Він дозволяє побачити в динаміці й пояснити принципи дії складних машин і механізмів, навчає алгоритмам виконання різних видів діяльності.
Дата добавления: 2014-12-11; просмотров: 1069;