ЛАБОРАТОРНИЙ ПРАКТИКУМ
4.1.Реакція крохмалю з йодом.
4.1.1.Хід роботи: в пробірку поміщають 2 краплини крохмального клейстеру і 1 краплину розчину йоду. Нагрівають до кипіння, а потім охолоджують .
4.1.2.Спостереження: при нагріванні темно синє забарвлення зникає.
4.1.3. Хімізм реакцій:
4.1.4. Висновок: амілоза дає з йодом синє забарвлення.
4.2. Кислотний гідроліз крохмалю.
4.2.1. Хід роботи: в сім пробірок поміщають по 3 кр. дуже розбавленої, майже без кольору йодної води. У фарфорову чашку наливають 10 мл крохмального клейстеру, добавляють 5 мл р-ну H2SO4 і перемішують скляною паличкою. Ставлять чашку з розчином на азбестову сітку і повільно нагрівають. Через кожних 30 сек. відбирають піпеткою з капілярним отвором 1 краплю розчину і переносять в іншу пробірку з йодною водою. Розчин охолоджують, нейтралізують розчином лугу до сильнолужної реакції, добавляють 1 каплю реактиву Фелінга і нагрівають.
4.2.2. Спостереження: з’являється оранжеве забарвлення.
4.2.3. Хімізм реакцій:(С6Н10О5)х + хН2О → хС6Н12О6
4.2.4. Висновок: поява оранжевого забарвлення доводить, що продуктом гідролізу є глюкоза.
4.3.Розчинення клітковини в реактиві Швейцера.
4.3.1. Хід роботи: в пробірку поміщають маленький кусочок гігроскопічної вати і добавляють 6 крапель реактиву Швейцера ( аміачного розчину СuO). Вміст пробірки перемішують паличкою для розчинення вати. До одержаного в’язкого розчину доливають 4 каплі води і перемішують. При додаванні 1-2 крапель HCI( конц.) утворюється гідратцелюлоза.
4.3.2. Спостереження: випадає білий осад.
4.3.3. Хімізм реакцій:
4.3.4. Висновок: клітковина, що виділилась, аналогічна вихідній.
4.4.Взаємодія клітковини з лугом.
4.4.1. Хід роботи: в пробірку поміщають 5 крапель води і занурюють смужку фільтрувального паперу, так щоб вона доходила до дна пробірки . У другу пробірку поміщають 5 крапель розчину їдкого натрію і таку ж смужку фільтрувального паперу. Через 3 хв. витягують смужку і сушать. Потім виймають смужку із лугу, промивають водою, соляною кислотою, знову водою і сушать; і порівнюють з першою пробіркою.
4.4.2. Спостереження: смужка стала міцніша.
4.4.3. Хімізм реакцій:
[C6H7(OH)3]4 + 3NaOH → [C6H7(ONa)2] + 3H2O
4.4.4. Висновок: клітковина стійка до дії лугів.
4.5.Кислотний гідроліз клітковини.
4.5.1. Хід роботи: в пробірку поміщають маленький кусочок фільтрувального паперу, добавляють 4 краплі H2SO4 ( конц.) і перемішують. Пробірку ставлять на водяну баню. З допомогою піпетки 2 краплини розчину гідролізованої вати поміщають у іншу пробірку, добавляють 6 крапель розчину їдкого натрію, 1 краплю реактиву Фелінга, збовтують і нагрівають.
4.5.2. Спостереження: з’являється жовте забарвлення.
4.5.3. Хімізм реакцій: (С6Н10О5)х + Н2О → хС6Н12О6
4.5.4.Висновок:в процесі гідролізу утворилась целобіоза і глюкоза.
4.6.Одержання азотокислих ефірів (естерів) клітковини.
4.6.1. Хід роботи: в пробірку поміщають 4 краплі HNO3 і 8 крапель H2SO4. Гарячий розчин охолоджують і додають кусочок вати. Пробірку нагрівають (70°С). Через 3-4 хв. паличкою виймають утворений колоксилін, промивають водою і сушать у фарфоровий чашці на киплячій бані. Утворений жовтий колоксилін ділять на 2 частини, кусочок підносять до полум’я, другий кусочок поміщають в суху пробірку, добавляють 4 краплі суміші спирту і ефіру, перемішують. Колоксилін виливають на предметне скло. При випарюванні утворену плівку знімають з скла і вносять у полум’я.
4.6.2. Спостереження: утворилась плівка.
4.6.3. Хімізм реакцій:
OHONO2
[C6H7O2 OH ] + 2nHO – NO2 → [C6H7O2 ONO2 ] + 2nH2O
OH OH
4.6.4. Висновок: нітрати клітковини розчиняються.
КОНТРОЛЬНІ ЗАПИТАННЯ:
1.Описати хімічні властивості крохмалю і целюлози .
2.В чому подібні і в чому відрізняються крохмаль і клітковина.
3.З 100г дрібної тирси (60% клітковини) в результаті гідролізу при нагріванні з конц. сірчаною кислотою добули 36г глюкози.Визначте вихід в%.
ЛІТЕРАТУРА :
А.В.Аверина,А.Я.Снегирева Лабораторный практикум по органической химии М. “ В Ш”1980
.Гл. 12 . досл.182,183,185,186,188,189.
ВСТУП
Лабораторні роботи з курсів “Теоретичні основи теплотехніки” і “Основи теплотехніки та тепломасообмін” виконують за основними темами робочих програм.
Методичні вказівки до кожної лабораторної роботи містять мету, короткі теоретичні відомості з теми, порядок виконання та контрольні питання.
Перед виконанням лабораторної роботи необхідно самостійно освоїти теоретичний матеріал, відповісти на контрольні питання, вивчити порядок виконання роботи і підготувати заготовку звіту. Форма звіту до лаборатор-ної роботи наведена в додатку А.
Студент допускається до виконання лабораторної роботи тільки після позитивних відповідей на контрольні запитання, заданих викладачем.
Техніка безпеки при виконанні лабораторних робіт
Практичну частину лабораторних робіт виконують у спеціалізованій аудиторії кафедри зносостійкості і надійності машин. Для забезпечення безпечної роботи і уникнення травматизму студент повинен дотримуватись наступних правил техніки безпеки:
1. Перед початком лабораторного практикуму засвоїти вимоги тех-ніки безпеки, розроблені кафедрою зносостійкості і надійності машин, роз-писатись у журналі реєстрації інструктажу з техніки безпеки.
2. На початку кожної лабораторної роботи вивчити інструкцію з техніки безпеки при виконанні робіт у лабораторії, беззаперечно виконувати встановлені вимоги.
3. При виявленні зіпсованих приладів і оснащення, або пошкодженої електричної лінії, що може призвести до нещасного випадку, потрібно не-гайно повідомити про це викладача або навчального майстра.
ПУСТА?
ЛАБОРАТОРНИЙ ПРАКТИКУМ
Лабораторна Визначення об’ємної ізобарної теплоємності
робота 1 повітря методом проточного калориметра
1.1. Програма теоретичної підготовки
Теплоємність: визначення, аналітичні вирази, розмірність, фізична суть, співвідношення теплоємностей. Теплоємність при постійному тиску і об’ємі. Рівняння Майєра для ідеальних газів і нерівність Майєра для реальних газів, їх фізична суть.
Геометричне зображення ізобарної та ізохорної теплоємностей. Тепло-ємність одно- і двохатомних газів. Закон рівнорозподілу. Врахування кван-тових ефектів. Теплоємність суміші ідеальних газів. Залежність теплоємності від температури. Теплоємність рідин і твердих тіл. Теплоємність магнітних матеріалів.
Література: [1, с. 22–24; 2, с. 18–20, с. 62–73; 4, с. 33–37; 9, с. 36–50; 12, с. 31–39].
Дата добавления: 2014-12-08; просмотров: 964;