Означення та призначення акцій.
Акція — це цінний папір без встановленого строку обігу, що засвідчує пайову участь у статутному капіталі акціонерного товариства, підтверджує членство в акціонерному товаристві та право на участь в управлінні ним, дає право його власникові на одержання частини прибутку у вигляді дивіденду, а також на участь у розподілі майна при ліквідації акціонерного товариства.
Емітент самостійно приймає рішення про розмір його статутного фонду, про те, на скільки рівних частин він буде поділений. При цьому емітент повинен ураховувати встановленні законодавством обмеження, що стосуються мінімальних розмірів статутного фонду, якщо вони існують. Власник акції є власником частки майна, грошових коштів, цінних паперів, а також майнових та немайнових прав, що належать емітенту на правах власності. Конкретно — пайова участь акціонера означає не тільки те, що йому належить певна частка статутного фонду емітента, а й те, що йому належить пропорційна цій частці частина перерахованої власності емітента, що була придбана останнім у процесі підприємницької діяльності.
Акція повинна мати такі реквізити:власне найменування акціонерного товариства (AT) та його адресу; найменування цінного папера — «акція»; її порядковий номер, дату випуску; вид акції та її номінальну вартість; ім'я власника (для іменних акцій); розмір статутного фонду AT на день випуску акцій, що випускаються; строк виплати дивідендів та підпис голови правління AT або іншої уповноваженої на це особи, печатку AT. До акції може додаватися купонний лист на виплату дивідендів. Акції сплачуються в національній валюті, а у випадках, передбачених статутом AT, і в іноземній валюті або, шляхом передачі майна. Незалежно від форми внеску, вартість акцій виражається в гривнях. Підприємства, організації та установи можуть придбати акції за кошти, що надходять у їх розпорядження після сплати податків та відсотків за банківський кредит.
Після повної сплати їх вартості акції видаються покупцеві. AT може викуповувати в акціонера акції, що належать йому, для їх наступного перепродажу, розповсюдження серед своїх працівників або анулювання. Ці акції мають бути реалізовані або анульовані в строк не більше одного року. Протягом цього періоду розподіл прибутку, а також голосування і визначення кворуму на загальних зборах акціонерів здійснюється без урахування придбаних акціонерним товариством власних акцій.
За підсумками року в порядку, передбаченому статутом AT, з прибутку, що залишається у його розпорядженні після сплати передбачених законодавством податків, інших платежів до бюджету та відсотків за банківський кредит, на акції виплачуються дивіденди. У випадку, коли прибуток відповідного року є недостатнім, дивіденди на привілейовані акції виплачуються з резервного фонду. Якщо розмір дивідендів, що виплачуються акціонерам на прості акції, перевищує розмір дивідендів на привілейовані акції, то власникам останніх може здійснюватися доплата до розміру дивідендів, виплачених іншим акціонерам. Порядок використання переважаючого права на отримання дивідендів визначається статутом AT. Оподаткування доходів з цінних паперів здійснюється згідно із законодавством України.
Після придбання акцій між емітентом та акціонером виникає низка прав і обов'язків.
До переліку прав емітента можна віднести: право на визначення напрямів господарської діяльності; право на укладання контрактів від свого імені; право відповідати за свої обов'язки і не відповідати за обов'язки акціонера; право розпоряджатися долею випущених, але не сплачених у встановлені строки акцій; право вимагати інформацію, яку акціонер зобов'язаний повідомляти емітентові згідно із статутом.
До переліку основних обов'язків емітента, як правило, належать: обов'язок направляти акціонерам щорічні звіти про результати господарської діяльності та фінансове становище; сплата дивідендів у строки, зазначені в статуті чи умовах випуску акцій; проведення щорічних зборів акціонерів; повідомлення акціонерів про матеріально значиму інформацію та інше.
Права акціонера можна розділити на майнові та немайнові. До майнових належать: право отримувати дохід у вигляді дивіденду; право на отримання частки майна емітента, грошових коштів, цінних паперів, майнових прав, які залишаються у нього після розрахунків з бюджетом та кредиторами; право на придбання за пільговою ціною акцій нового випуску або інших цінних паперів, що випускаються потім емітентом; право на придбання за пільговою ціною товарів та послуг, що виробляються емітентом; право на обмежену відповідальність у межах пайової участі за боргами емітентів перед третіми особами у випадку ліквідації останнього (в даному контексті термін «треті особи» означає кредиторів емітента, його партнерів по господарській діяльності, трудовий колектив та деякі інші).
До групи немайнових прав акціонерів належать: право на участь в управлінні справами емітента; право голосу на загальних зборах акціонерів; право на висунення кандидатур у виборні керівні органи емітента; право на внесення пропозицій щодо господарської діяльності емітента; право на отримання регулярних звітів емітента, що стосуються результатів його господарської діяльності та фінансового становища; право на отримання від емітента інформації, що може суттєво вплинути на рішення акціонера щодо купівлі нових або продажу старих акцій; право на участь у розподілі власності, що належить емітенту, у випадку його ліквідації та інше.
Основними обов'язками акціонерів можуть бути: обов'язок своєчасно сплатити вартість акцій, що продаються за підпискою; за запитом емітента повідомляти відомості про те, чи є він дійсним чи номінальним власником акцій; надавати емітенту інформацію, що заноситься до книги реєстрації іменних цінних паперів; доводити до відома емітента у випадку придбання п'яти і більше відсотків випущених акцій та інше.
Дата добавления: 2014-12-05; просмотров: 1088;