Поняття емітента та інвестора цінних паперів.
Емітент цінних паперів ‑ це юридична особа (державний орган, орган місцевої адміністрації, підприємство, установа, організація), котра випускає від свого імені в обіг цінні папери та зобов’язується нести обов’язки, які витікають з такого випуску, перед власниками цінних паперів.
Емітент повинен всі зобов’язання, що виникають в зв’язку з випуском цінних паперів, виконувати в термін та в порядку передбаченому діючим законодавством даної країни.
Обов’язки та права емітента виникають з моменту підписання угоди про передачу цінних паперів у власність особі, яка їх купує і набуває таким чином статус інвестора.
Інвестор цінних паперів‑ юридична або фізична особа, яка від свого імені (безпосередньо) чи через посередника (маклера, брокера) придбала цінні папери на позабіржовому чи біржовому, первинному чи вторинному ринку.
Інвестор зобов’язується пред’являти свої права, що виникають з даного титулу власності, в термін та в порядку передбаченому законодавчими та нормативними актами країни, на ринку якої здійснена емісія.
Права та обов’язки інвестора цінних паперів виникають з моменту підписання угоди про купівлю ним цінних паперів безпосередньо у емітента на первинному ринку чи у іншого інвестора на вторинному біржовому, чи позабіржовому ринку.
Емісія цінних паперів здійснюється:
• При заснуванні акціонерного товариства.
• При збільшенні розміру початкового статутного капіталу вже діючого акціонерного товариства шляхом випуску акцій.
• При залученні позикового капіталу фірмою шляхом випуску облігацій чи інших боргових зобов’язань.
Формою емісії цінних паперів керівництво автотранспортної організації може обрати:
¾ випуск іменних цінних паперів.
¾ випуск цінних паперів на пред’явника.
¾ емісія цінних паперів шляхом реалізації бухгалтерських записів.
Видатки організації при емісії цінних паперів включають в себе: гербовий збір за реєстрацію цінних паперів, комісійні гарантії розміщення цінних паперів, видатки на друкування цінних паперів, гонорари юристам та аудиторам, що обслуговують дану емісію, тощо.
Емісія (випуск) фондових цінностей, як правило, вирізняється масовим характером. При цьому обумовлюється як кількість призначених до емісії цінних паперів, так і сума на яку здійснюється дана емісія.
З метою забезпечення високої ліквідності цінних паперів на вторинному ринку після їх емісії на первинному є забезпечення тотожності новоемісованих цінних паперів з аналогічними титулами власності попередніх емісій даного емітента.
Дата добавления: 2014-12-05; просмотров: 1076;