ІІ. Види цін на акції
Акції мають такі ціни:
1. Номінальна ціна (вартість) встановлюється при створенні АТ і фіксується на бланку акції. Всі акції товариства мають однакову номінальну вартість. Сумарна номінальна вартість всіх акцій – це статутний капітал товариства (або акціонерний капітал). Номінальна вартість акцій може змінюватись. Наприклад, при спрямуванні прибутку підприємства на збільшення статутного фонду може бути збільшена номінальна вартість акцій або додатково емітовані акції такого самого номіналу. В останньому випадку емітовані акції називаються безоплатними. Безоплатні акції випускаються для розподілу серед акціонерів, як правило, пропорційно кількості акцій, які вже їм належать. Номінальна ціна акцій не має важливого значення при наступному їх обігові. Ця ціна просто інформує про долю у майні корпорації.
2. Емісійна ціна – ціна, за якою емітована акція продається на первинному ринку цінних паперів. Переважно емісійна ціна відрізняється від номінальної, оскільки розміщення акцій найчастіше відбувається через посередницьку фірму.
3. Ринкова (курсова) ціна – ціна, за якою акція оцінюється (котирується) на вторинному ринку цінних паперів. Ринкова ціна визначає реальну цінність акції, що залежить від стану фінансово-господарської діяльності емітента, що, зокрема, може бути охарактеризований такими основними групами показників:
- показники ліквідності, що дозволяють оцінити здатність корпорації погашати борги при настанні термінів здійснення платежів, а також платоспроможність при розрахунках з постачальниками;
- показники оборотності, що характеризують швидкість обороту капіталу на підприємстві та наявність оборотних засобів;
- показники запозичуваності фінансових засобів, що характеризують заборгованість товариства, його фінансову залежність від отримання кредитів та випуску облігаційних позик;
- показники прибутковості, які відображають динаміку ставок дохідності, прибутковість фінансових операцій та інвестицій, а також приріст прибутку на акції.
Ринкова ціна є основною для фондового ринку. Зміна ринкової ціни акцій не відображається на балансі товариства-емітента і не здійснює безпосереднього впливу на його діяльність.
4. Балансова ціна визначається як відношення вартості чистих активів товариства (чисті активи = активи - зобов’язання) на кількість розміщених акцій. Тобто балансова вартість показує суму власного майна товариства, що припадає на одну акцію. Балансова вартість використовується для визначення придатності певних акцій для торгівлі на фондовому ринку. Ця ціна встановлюється в ході аудиторської перевірки з метою визначення можливості допуску акцій до торгівлі на біржі.
Дата добавления: 2014-12-05; просмотров: 1935;