Тема 7. Векселі.

Зміст теми: Сутність, призначення та класифікація. Звичайні та перевідні векселі. Суб’єкти та об’єкти операцій з векселями: тратта, трассат, трасант та ремітент. Казначейські та приватні векселі. Метод визначення доходу ремітента та трассанта.

 

Вексель – цінний папір, який засвідчує безумовне грошове зобов’язання векселедавця сплатити після настання терміну визначену суму грошей власнику векселя (векселедержателю).

У більшості країн світу основним документом, який регулює вексельний обіг, є Уніфіковані правила про переказний і простий вексель, затверджені Женевською конференцією в 1930 р.

Важливою властивістю даного кредитного інструменту є його оборотність. Для збільшення такої оборотності ввели наступний механізм: за допомогою передаточного запису (індосаменту) векселі можуть циркулювати серед необмеженого кола осіб, виконуючи при цьому функції наявних грошей.

Вексель займає особливе місце в системі безготівкових розрахунків, оскільки може безпосередньо використовуватись для погашення боргових зобов’язань поза банками. Векселі використовуються для кредитування торгових операцій. У випадку, коли комерційна угода передбачає післяоплату наданих послуг чи товару, вексель виступає ефективним документом, підтверджуючим заборгованість покупця. Продавець не обов’язково повинен чекати терміну погашення векселю, він може його продати на ринку і отримати гроші негайно. Проте оборотність векселю є обмеженою, в кінцевому рахунку він повинен бути оплачений грошима як законним платіжним засобом.

Таким чином, дебіторська заборгованість підприємства часто є вираженою набором векселів, котрі виписані нам нашими клієнтами, а кредиторська заборгованість підприємства може складатись з виписаних нами векселів за сировину чи отримані і неоплачені послуги.

Залежно від умов погашення розрізняють:

1. Простий вексель – виписується і підписується боржником і містить його безумовне зобов’язання сплатити кредитору визначену суму у визначений термін у визначеному місці.

2. Переказний вексель (тратта) на відміну від простого виписується і підписується кредитором (трасантом) і містить наказ боржнику (трасату) сплатити у зазначений термін визначену у векселі суму третій особі (ремітенту) або пред’явнику векселя. При цьому боржник зобов’язаний письмово на лицьовій стороні векселя підтвердити свою згоду сплатити за векселем шляхом здійснення напису „Акцептований” та підпису (здійснити акцепт векселя). Якщо акцептантом виступає банк, ліквідність акцептованого векселя значно підвищується Векселі, акцептовані банками, часто називають банківськими акцептами. Такі векселі є інструментами грошового ринку і використовуються в ході здійснення міжнародної торгівлі вже багато років. Вони мають значний вторинний ринок і користуються попитом у інвесторів як високоліквідні надійні цінні папери поряд з борговими зобов’язаннями казначейства та іншими інструментами грошового ринку.

Ремітент володіє векселем, пред’являє його до сплати й отримує гроші або передає вексель з допомогою передавального підпису іншій особі в погашення свого боргу. Передавальний підпис, або ІНДОСАМЕНТ, власник векселя (індосант) робить на користь іншої особи (індосатора) на зворотній стороні векселя.

Існує кілька видів індосаменту:

- іменний, коли вказується особа, якій передають всі права за векселем;

- бланковий, коли індосант ставить на зворотній стороні векселя лише свій підпис (у такому разі вексель може бути переданий будь-якій особі);

- цільовий, коли зазначено мету передачі векселя іншій особі;

- безоборотний, коли в тексті індосаменту є слова „без обороту”. В цьому випадку до індосанта не можуть бути пред’явлені вимого у випадку несплати векселя трасатом.

Якщо векселедавач наказує заплатити йому ж, то в угоді будуть приймати участь лише дві особи – трасант та трасат. Оскільки власник має право передати тратту шляхом індосаменту другій особі в рахунок погашення своєї заборгованості, то число осіб, що приймають участь у вексельній угоді може збільшитись. В складі осіб, котрі приймають участь у вексельному обігу, можуть входити також і банки.

Залежно від того, як визначається в тексті назва отримувача коштів векселі поділяють на:

- іменні (конкретно вказується назва отримувача);

- ордерні, коли треба сплатити конкретній особі або за його наказом іншій особі;

- на пред’явника.

Розрізняють також:

- фондові векселі – цінні папери, котрі обертаються на вторинному фондовому ринку, зокрема, на фондовій біржі (найтиповішим представником таких цінних паперів є векселі урядової скарбниці – Казначейські векселі); Ст.. 46 (Шелудько);

- комерційні векселі – не фондові цінні папери, котрі використовуються суб’єктами підприємницької діяльності для поточного покриття дефіциту готівкових коштів.

Векселі виписуються на бланках стандартної форми та мають суворо встановлений набір реквізитів.

Простий вексель містить такі реквізити:

1. найменування „вексель”;

2. просту і нічим не обумовлену обіцянку сплатити визначену суму;

3. найменування того, хто повинен платити;

4. зазначення терміну платежу;

5. зазначення місця, де має здійснюватись платіж;

6. найменування того, кому платіж має бути здійснений;

7. дату і місце складання векселя;

8. підпис того, хто видає документ (векселедавця).

Правильність оформлення векселя – необхідна умова його дійсності. Відсутність будь-якого з названих вище реквізитів робить вексель недійсним.

Переказний вексель містить такі самі реквізити за винятком п. 2. який має вигляд:

2. просту і нічим не обумовлену пропозицію сплатити певну суму та найменування платника.

Термін платежу за векселем може встановлюватись по різному:

- по пред’явленню;

- після проходження певного терміну часу після пред’явлення;

- на певну дату.

Векселі з терміном оплати після пред’явлення чи після проходження певного часу може бути передбачене векселетримачем нарахування певного проценту на вексельну суму.

Важливою операцією з векселями, що значно підвищує їх надійність є аваль. Аваль – поручительство третьої особи, при якому особа, яка здійснила поручительство (аваліст), переймає на себе відповідальність за виконання зобов’язань зобов’язаною за векселем особою. Аваліст несе за векселем таку саму відповідальність, як і особа, за яку він дав поручительство. Проте після сплати за векселем аваліст стає його власником і отримує право вимоги до того, за кого він дав поручительство. Кредитор може бути впевнений у вчасній сплаті за векселем, якщо цей вексель авальований банком. Аваль може бути здійснений при видачі векселя або на будь якому етапі його обігу.

Вексель виконує дві важливі функції: розрахункову (він може виконувати роль платіжного засобу) та кредитну, коли його використовують для відстрочки платежу та оформленні ним боргового зобов’язання. Оскільки основні функції банків – кредитна і розрахункова, банки відіграють значну роль на ринку векселів. Вони можуть емітувати власні векселі та здійснювати операції з векселями.

Банківські векселі є досить ліквідними цінними паперами. Векселі відомих банків, котрі користуються високою довірою, є надійними платіжними документами, що мало чим відрізняються від готівкових коштів за своїм ступенем ліквідності. Емісія банком власних векселів дає змогу їх власникам вигідно вкласти кошти, а банку отримати додаткові фінансові ресурси. Банківський вексель може виконувати багато функцій. Він може виступати як одна з форм надання кредиту, як застава і як платіжний засіб. Для самого банку він є однією з форм залучення коштів.

Основними операціями банку з векселями є:

- інкасація. Передбачає викоання банком доручення векселетримача по стягненню з боржн7ика платежу. За дану послугу банк має комісійну винагороду.

- доміляція. Полягає в дорученні векселедавця або трасата банку сплатити за векселем у зазначений термін за рахунок коштів, що є на рахунку.

- облік (дисконт) векселя. До настання дня оплати вексель може бути об’єктом купівлі-продажу. При цьому ціна його буде меншою від номінальної вексельної суми на величину так званого облікового процента, або дисконта. Купівлю векселя здійснюють до настання терміну оплати комерційні банки, називаючи таку операцію обліком (дисконтом) векселя. При обліку векселя банк отримує дохід, що дорівнює сумі дисконта.

 








Дата добавления: 2014-12-05; просмотров: 1003;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.008 сек.