Фізична реабілітація. Розділ 9. Заняття фізичними вправами в акушерстві


Розділ 9. Заняття фізичними вправами в акушерстві


 


спостерігається тенденція до утворення варикозного розширення вен ніг, ста­тевих органів і прямої кишки.

Дихальна система. До функції органів дихання вагітність ставить значні вимоги, які повинні забезпечити підвищене споживання кисню і виведення вуглекислоти з організму матері і плоду. Певні труднощі у роботі легень виникають у зв'язку зі зміщенням їх трохи піднятою діафрагмою, але це компенсується розширенням нижнього відділу грудної клітки. Легенева вентиляція і газообмін у вагітних збільшується за рахунок підвищеного хви­линного об'єму і частоти дихання.

Рис.9.3. Фізичні вправи, які рекомендують виконувати вагітним у 2-му триместрі

Опорно-руховий апарат. У другій половині вагітності спосте­рігається деяке збіднення кісток кальцієм, розм'якшення суглобово-зв'язково­го апарату, яке підвищує розтягненість лобкового, попереково-крижового і куприкового зчленування. З ростом матки і збільшенням живота, маси тіла зростають навантаження на стопи, хребет, м'язи живота і спини, змінюється статика тіла: загальний центр ваги переміщується вперед. Це викликає нахил тазу вперед, збільшення поперекового лордозу, відхилення верхньої половини тулуба назад й відкидання голови назад. Таку поставу називають «горда поста­ва вагітної». В такому положенні тулуба зростає навантаження переважно на м'язи спини, що може викликати біль у поперековій ділянці і спині. Нерідко у вагітних з недостатнім фізичним розвитком і у тих, які багато народжували, спостерігається розходження прямих м'язів живота.


Травна система.В перші три місяці часто змінюється апетит, сма­ки, спостерігається підвищене слиновиділення, блювання натщесерце, нес­прийнятливість деяких харчових продуктів. Інколи, навпаки, з'являється потяг до деяких продуктів (квашені огірки, капуста і ін.) і нехарчових речовин (гли­на, крейда, вугілля і ін.). Всі ці явища поступово зникають до кінця 3—4-го мі­сяця вагітності. Через збільшення розмірів матки зростає тиск у черевній по­рожнині, зміщується шлунок, кишечник, що порушує його перистальтику, пе­ресування їжі і може викликати запор, набряк тканин прямої кишки, геморой. Суттєво підвищується функція печінки у зв'язку зі значним посиленням обмі­ну речовин, додатковим навантаженням по знешкодженню продуктів обміну плоду, що поступають в організм матері.

Сечовидільна система. На нирки лягає подвійне навантажен­ня, тому що вони повинні виводити продукти обміну як жінки, так і плоду. Ва­гітність тягне за собою збільшення кількості сечі, підвищену проникність нир­кового фільтру для білка та цукру і якщо не виникає якогось ускладнення — ці показники залишаються в межах вищої норми. Поряд зі збільшенням кількос­ті сечі об'єм сечового міхура зменшується через стиснення його маткою, що неухильно росте. Це тягне за собою дискомфортні явища у вигляді почасті­шання позивів до сечовипускання, мимовільного сечовипускання, іноді пору­шення відтоку сечі або затримки її через придавлення сечоводів маткою.

Заняття фізичними вправами входять до комплексу фізіопсихопрофілакич-ної підготовки вагітних до пологів, яку проводять жіночі консультації. Застосу­вання фізичних вправ у цьому процесі продиктовано їх всебічним впливом на організм вагітної. Вони ліквідують гіподинамію, розкривають резервні можли­вості організму, стимулюють і підтримують оптимальний рівень функціонуван­ня його систем, формують тимчасові компенсації, сприяють нормальному роз­витку плоду, зміцнюють м'язи і тренують вагітну, підвищують її фізичну та психічну здатність долати труднощі під час пологів й народження дитини.








Дата добавления: 2014-12-03; просмотров: 976;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.003 сек.