Оцінка якості освітнього процесу школи

Провідним об’єктом, якість якого ми розглядаємо є освітній процес. Зрозуміло, що для визначення рівня його якості необхідною умовою виступає виокремлення окремих елементів, якість яких найбільшою мірою впливає на якість освітнього процесу в цілому. Такими елементами є:

– мета освіти;

– зміст та процес навчання.

Проте, розглядаючи освітній процес у якості системи, ми маємо враховувати й вихідні умови, що впливають на його якість. Тому при розгляді поняття “якість освітнього процесу”, ми маємо враховувати рівні оцінювання (зовнішній та внутрішній). Внутрішній рівень оцінювання якості освітнього процесу відбувається в межах школи. Учені виокремлюють певні етапи діяльності суб’єктів освітнього процесу. Розглянемо специфіку реалізації кожного з етапів.

Постановка мети освітнього процесу – на цьому етапі визначаються провідні аспекти освітнього процесу, на оцінки яких слід зупинитись у майбутньому.

Моніторинг освітнього процесу. Моніторинг – це спостереження, за освітнім процесом із метою виявлення його відповідності бажаному результату чи попереднім припущенням. На даному етапі відбувається безпосереднє оцінювання головних об’єктів відповідно до поставленої мети. Провідними методами моніторингу щодо забезпечення якості є анкетування, проблемні дискусії та аналіз отриманих даних.

Анкетування зазвичай являє собою перелік питань, які необхідно оцінити за 5-ти бальною шкалою або питання відкритого типу, що передбачають виявлення певних побажань щодо підвищення якості освітнього процесу.

Проблемні дискусії проводяться з метою виявлення найефективнішого шляху підвищення рівня якості освітнього процесу. Важливою умовою проведення дискусії є акцентування уваги на проблемі, фокусування учасників дискусії на питаннях, що обговорюються.

Аналіз якісних даних передбачає інтерпретацію та математичну обробку отриманих даних у ході анкетування, інтерв’ювання тощо. На основі аналізу прогнозуються подальші шляхи вдосконалення освітнього процесу.

Отже, моніторинг якості передбачає процеси безпосередньої оцінки та відстеження тих чи інших критеріїв якості, визначає “рівень” якості, пов’язаний з оцінкою ефективності матеріальних вкладів.

Попередній аналіз проводиться з метою обробки результатів усіх проведених на етапі моніторингу процедур оцінювання. Дані узагальнюються та на їх основі робить первинний звіт. У такому звіті підкреслюються не лише проблеми, а й досягнення. Особливо необхідно виокремити ті позиції, за якими існують позитивні чи негативні зрушення відносно результатів моніторингу, що робився раніше.

На етапі обговореннявідбуваються дискусії з учасниками оцінювання та відповідальними за забезпечення якості освітнього процесу.

Етап прийняття рішень являє собою обговорення запропонованих шляхів вдосконалення освітнього процесу. У ході такого обговорення можлива корекція цілей наступного етапу роботи.

Перетворення передбачає впровадження прийнятих рішень в освітній процес.

На зовнішньому рівні якість освітнього процесу визначає шкільна інспекція, що складається з інспекторів Міністерство освіти й науки України, інспекторів управління освіти обласної державної адміністрації, інспекторів відділів освіті районної адміністрації.

Інспектування– система державного контролю за виконанням закладами й установами освіти постанов, директив і вказівок уряду в галузі освіти, навчальних планів і програм, інструкцій, наказів, розпоряджень керівних органів з одночасною допомогою тим, кого контролюють, вжиттям заходів щодо запобігання й усунення недоліків.

Під час інспектування для визначення рівня якості освітнього процесу, освітній заклад підлягає перевірки за декількома параметрами:

– діяльність щодо забезпечення загальної середньої освіти молоді;

– організаційну роботу;

– розстановку й використання педагогічних кадрів;

– методичну роботу;

– діяльність вчителів (уроки та інші форми організації навчання);

– стан виховної роботи;

– систему шкільного самоврядування;

– зв’язок школи із сім’єю та громадськістю;

– адміністративно-господарську діяльність.

Отже, найбільш суттєві ознаки поняття “якість освітнього процесу”:

– взаємозв’язок із метою функціонування освітньої системи (школи);

– багатоплановість визначення поняття “якість”;

– залежність якості освітнього процесу від багатьох чинників та факторів.

Кінцевим результатом освіти виступає освіченість учнів. Освіченість –міра пізнавальної активності особистості, яка проявляється у рівні набутих знань, що можуть бути використані у практичній діяльності.

Виокремлюють критерії освіченості учнів(Т. І. Шамова):

– особистісно-смислове ставлення до навчального матеріалу та процесу власної навчальної діяльності;

– самостійно набуті засобі навчальної діяльності (інтелектуальні, інформаційні, дослідницькі);

– володіння метазнаннями (знання про прийоми, засоби та способи засвоєння навчального матеріалу, обробки інформації);

– володіння логікою предметного знання.

Кожен із наведених критеріїв має свої показники, що відображено в таблиці








Дата добавления: 2014-12-02; просмотров: 1495;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.008 сек.