Політизація національного руху
У кін. ХІХ ст.. починають формуватися українські політичні партії. Першою такою стала Русько-українська радикальна партія, утворена в 1890р. у Львові радикалами на чолі з І.Франком (на світлині) та М.Павликом. партія вважала своєю метою створення незалежної української держави. Але протиріччя між радикалами обумовили слабкість партії.
У 1899 р. народовці на чолі з Є.Левицьким та В.Охримовичем утворили Українську національно-демократичну партію, до якої приєдналися М.Грушевський та І.Франко. Партія стояла на ліберальних їх, головною метою проголосила незалежну українську державу. З часом націонал-демократи перетворилися на найбільшу партію в Західній Україні.
У 1899 р. була створена Українська соціал-демократична партія (М.Ганкевич,С.Вітик), яка стояла на позиціях марксизму. Широкої соціальної бази партія не мала, бо чисельність робітників, на яких вона орієнтувалася, була незначною.
Таким чином, XIX ст. стало періодом справжнього національного відродження: зросла національна свідомість українців, значних успіхів досягла українська культура. Національно-визвольний рух як в Наддніпрянській, так і в Західній Україні пройшов шлях від культурно-просвітницького до політичного етапу, висунувши гасло політичної самостійності України.
Дата добавления: 2014-12-29; просмотров: 703;