Лабораторна робота 8

Визначення вмісту води у різних частинах рослин

Вода є необхідним компонентом структури живих клітин. Значення її у житті рослин полягає у створенні внутрішнього середовища, безпосередній участі в фізіолого-біохімічних процесах клітини: фотосинтезі, диханні, гідролітичних реакціях тощо, вона значною мірою визначає структуру білкових молекул протоплазми. Пересуваючись по рослині, вода переносить мінеральні елементи, поглинуті коренями з ґрунту, та органічні сполуки, які синтезуються в кореневій системі; у воді добре розчиняються гази, солі, різні органічні речовини. Завдяки високій теплоємності вода підтримує температурний баланс рослинних організмів. З тургором, який теж виникає завдяки воді, пов’язані такі процеси, як ріст розтягом, відкриття продихів, рухи пелюсток і листкових черешків.

І хоча відомо, що приблизний вміст води у рослинних тканинах становить близько 70-95% для різних рослин і різних органів та частин однієї рослини, цей показник є неоднаковим. Водні рослини містять понад 80% води; соковиті овочі, буряки і бульби – 75-85%; листки листяних порід –70-80%; глиця голонасінних – 50-70%; деревина (сосна, бук) свіжа – 40-50%; підсушена – 20%; сухе насіння, зерно злаків – 12-20%.

Мета роботи:визначити приблизний вміст води у різних рослинних об’єктах.

Прилади і матеріали дослідження: ваги, бюкси для зважування або невеликі хімічні стакани (50 мл); тертка; ніж; сушильна шафа; ексикатор, заповнений СаСl2; різні частини рослин, насіння тощо (листя дерев та глиця голонасінних, свіжа та підсушена деревина; насіння злаків та інших рослин; водні рослини).

Хід виконання роботи

1.Зважують по 10 г, а соковитого матеріалу 20 г, добре очищених і підсушених частин рослини з точністю до 0,1 г; великі шматки подрібнюють ножем або труть на тертці, і переносять кількісно в бюкси чи хімічні стакани.

2.Підсушують при температурі » 105°C до отримання сухого матеріалу. Після охолодження в ексикаторі визначають масу сухої речовини (див. додаток, с. 75).

3.Вміст води вираховують за різницею між масою сирої та сухої речовини; подають у відсотках (%) до маси сирої речовини.

4.Висновки.

 

 








Дата добавления: 2014-12-26; просмотров: 565;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.004 сек.