Особливості стрілчастих графіків
Як зазначалося, у стрілчастих сіткових графіках кожна робота (діяльність) позначається стрілкою, а її початок і кінець – подіями, які мають порядкові номери.
Параметри сіткового графіка розміщуються на схемі таким чином (рис. 6.8):
Рис. 6.8. Розміщення параметрів на стрілчаcтому графіку
Для проекту організації комп’ютерного центру стрілчастий графік матиме такий вигляд (рис. 6.9). Як бачимо, на ньому з’явилися так званіфіктивні роботи, зображені пунктирною лінією, притаманні саме цьому виду сіткового планування.
Рис. 6.9. Стрілчастий графік
Фіктивна робота – це робота, яка не існує і не має тривалості. Вона використовується для спрощення графічної побудови графіка, щоб не було двох робіт з однаковими подіями початку і завершення. У наведеному проекті, наприклад, три роботи – 811, 812 і 813 – повинні були б мати однакові події початку і завершення, оскільки всі вони виконуються паралельно і для всіх них є спільною наступна робота 831. Тому вводяться додаткові фіктивні роботи (які не мають ані коду, ані тривалості, бо їх не існує), щоб уникнути цієї ситуації.
Параметри стрілчастого графіка обчислюються за тими ж кроками, що й у графіках передування, проте методика обчислення може бути дещо іншою, що, втім, не позначиться на підсумку.
Якщо вважати, що виконання проекту починається з нульової позначки у часі, то параметри визначатимуться за формулами:
EFі = ESі + tі; [6.7]
ESі + 1 = EFі. [6.8]
Для першої роботи ES завжди дорівнює нулю.
LSі = LFі – tі; [6.9]
LFі = LSі + 1. [6.10]
Запас часу визначається за тією самою формулою, що й у графіках передування.
Як видно з рис. 6.9, стрілчастий графік, обчислений іншим способом, також показав, що виконання проекту триватиме 24 тижні. Тобто використання будь-якого виду сіткового графіка і будь-якої методики обчислення його параметрів не впливають на величину останніх і дають абсолютно однаковий результат.
Стрілчасті графіки в зарубіжній літературі інколи називають
ij-діаграмами. Ця назва пішла від такого можливого їх зображення (рис. 6.10):
Рис. 6.10. Схема означення параметрів у стрілчастій ij-діаграмі
При виконанні великих проектів індикатори взаємопов’язаних робіт (ij) допомагають простежити зв’язки. Проте якщо додається якась робота, ij-індикатори змінюються.
Дата добавления: 2014-12-24; просмотров: 1061;