ПЕРША МЕДИЧНА ДОПОМОГА ПРИ ПЕРЕОХОЛОДЖЕНІ ТА ВІДМОРОЖЕННІ
Ознаками переохолодження є озноб, тремтіння, блідість, а в подальшому - посиніння шкіри, губ, біль у пальцях рук і ніг.
При легкому переохолодженні постраждалого достатньо тепло одягнути, дати гаряче солодке пиття (чай, каву, молоко), змусити виконати декілька фізичних вправ.
При тривалому переохолодженні розвивається відмороження.
Відмороженням називається пошкодження тканин в результаті дії низької температури. Відмороження виникають під впливом на організм відповідних умов: дії холоду, вітру, підвищеної вологості повітря, носіння тісного і мокрого взуття. Тривале нерухоме положення, погіршення загального стану організму, хвороба, виснаження також можуть сприяти відмороженню. Залежно від комбінації цих умов, відмороження може настати навіть при температурі +3-7 °С.
Ознакою відмороження є поява відчуття сильного переохолодження, потім - незначного болю і поколювання. Поступово з'являється побіління шкіри, потім на всій площі відмороженої ділянки вона стає зовсім білою і нечутливою.
При відмороженнях можуть виникнути ускладнення внаслідок швидкого розмноження хвороботворних мікробів у змертвілих тканинах.
При дії низьких температур відбувається пригнічення життєвих процесів в тканинах, а не їх загибель. Загибель переохолоджених тканин наступає при нерівномірному їх зігріванні.
Більш схильні до обмороження пальці, кисті, стопи, вуха, ніс.
У постраждалого спостерігаються сонливість, в’ялі рухи. При подальшому зниженні температури тіла – незв’язна мова, галюцинації, нестійка свідомість, втрата чутливості.
У жодному разі не можна розтирати відморожену ділянку тіла снігом, тому що при цьому посилюється охолодження і травмуються тканини. Не варто змащувати її також йодом або будь-яким жиром, тому що це ускладнює подальше лікування. Якщо з'явилась припухлість відмороженого місця або пухирі, то розтирати уражені місця не дозволяється. У таких випадках потрібно накласти стерильну пов'язку з товстим шаром вати, підняти кінцівку якнайвище і негайно направити постраждалого в найближчий лікувальний заклад.
Схема надання першої допомоги:
· постраждалого доставте у тепле приміщення;
· при зупинці дихання і відсутності пульсу – приступіть до реанімації;
· забезпечте нерухомість відморожених ділянок тіла (через крихкість судин і можливість крововиливу);
· якщо постраждалий при свідомості - дайте гаряче пиття;
· при відмороженні І ступеню – розтирайте відморожену частину сухою тканиною, в інших випадках - помістіть під холодну воду (10-12 С), повільно піднімаючи її температуру;
· при відновленні чутливості та кровообігу кінцівку витріть насухо, накладіть стерильну або чисту пов’язку;
· можна одягнути на постраждалого панчохи, рукавички;
· викличте лікаря або доставте постраждалого до лікарні;
· постійно давайте пити гарячий солодкий чай.
Неприпустимо:
· допускати швидке зігрівання ділянок тіла (поливати гарячою водою);
· не накладата термоізолюючу пов’язку при доставці постраждалого у тепле приміщення;
· розтирати відморожену поверхню з другим ступенем ураження;
· знімати заледеніле взуття (слід закутати ноги ковдрою, ватником та терміново доставити постраждалого до лікарні).
Дата добавления: 2014-12-22; просмотров: 1052;