Тарифні методи регулювання міжнародної торгівлі
А)Митний тариф - це систематизований перелік митних ставок, які нараховуються при імпорті або експорті товару на його вартість.Тарифні методи спрямовані на здешевлення експорту, подорожчання імпорту і впливають на фінансові результати діяльності учасників зовнішньоекономічної діяльності (ЗЕД).Митні тарифи виконують три основні функції:- фіскальну - забезпечують поповнення доходної частини державного бюджету та поліпшують стан платіжного балансу;- протекціоністську - захищають національного виробника від іноземної конкуренції;- балансуючу - запобігають небажаному експорту товарів, внутрішні ціни яких нижчі від світових.Види митних тарифівЗалежно від способу стягнення:- адвалорні - встановлюють у відсотках до митної вартості товару;- специфічні - нараховують у визначеному розмірі до одиниці вимірювання товару;- комбіновані - об'єднують специфічні та адвалорні мита. За об'єктом стягнення:- імпортні - обкладаються товари, що ввозяться до країни;- експортні - нараховуються на експортні товари;- транзитні - стягуються з товарів, що перевозяться транзитом через територію країни.За характером дії:- сезонні - застосовуються для оперативного регулювання торгівлі сезонною продукцією;- антидемпінгові - вводяться з метою захисту від демпінгу;- компенсаційні - нараховуються на імпортовані товари, у виробництві яких використано субсидії, й їх ввезення завдає шкоди вітчизняним виробникам подібних товарів.За походженням:- автономні - вводяться на підставі односторонніх рішень уряду;- конвенційні - визначаються на базі двосторонніх або багатосторонніх угод;- преференційні - встановлюються на основі багатосторонніх угод за ставками, нижчими, ніж діючі.За типами ставок:- постійні;- змінні . За способом нарахування:- номінальні - визначаються в самому тарифі;- ефективні - встановлюють рівень митних зборів з урахуванням мита на комплектуючі вироби.
Б)Наведений графік (рис. 4.1) характеризує загальну рівновагу в малій країні з виробництва і споживання конкретного товару, тобто точка Охарактеризує загальну рівновагу виробництва і споживання товару в малій країні за умов автаркії точкою суспільної кривої байдужості, яка визначає максимально можливий рівень споживання за наявних виробничих можливостей. Саме вона визначає максимально сприятливий економічний стан як для споживачів, так і для виробників. Іншими словами, за умов автаркії виробляється OQрівн товару за ціною ОРрівн, і споживається стільки ж товару за такою ж ціною.
Рис. 4.3. Вплив імпортного тарифу на економіку малої країни
У результаті запровадження імпортного тарифу попит на даний товар на національному ринку знизиться з Qd до Qd1 і становитиме 60 одиниць товару.
Вітчизняне виробництво збільшиться з Qs до Qs1 тобто національні виробники будуть виробляти не 30 одиниць товару, як було при вільній торгівлі, а 40 одиниць. Імпорт відповідно зменшиться.
Як і в першому випадку, дана ситуація зумовить вкрай негативну реакцію з боку національних виробників, які всіма способами будуть лобіювати введення імпортного мита на іноземні товари.
В)Спробуємо спрогнозувати наслідки введення митного тарифу на економіку великої країни за допомогою графіка (рис. 4.6).
Рис. 4.6. Вплив митного тарифу на економіку великої країни
Внаслідок введення митного тарифу внутрішня ціна імпортного товару зросте на розмір мита, крива сукупної пропозиції S1 зміститься догори на величину тарифу і буде відповідати рівню S2 (криві S1 і S2 розташовані не паралельно одна одній, а під певним кутом). Це пов'язано зі специфікою застосування різних видів мита (адвалорного, специфічного, комбінованого, змішаного).
Г)Експортний тариф — інструмент регулювання експорту. Його застосовують окремі країни з метою одержання додаткових бюджетних надходжень і регулювання експорту окремих видів товарів.
Експортний тариф застосовується в основному країнами, що розвиваються, і країнами з перехідною економікою і накладається на товари традиційного експорту (кава в Бразилії, какао в Гані, нафта в Росії). Основними функціями експортного тарифу в цих країнах є:
— фіскальна — збір коштів до бюджету держави для фінансування видаткових статей. В окремих країнах, що розвиваються, за рахунок експортного тарифу збирається до половини прибутків бюджету;
— балансувальна — застосовується як правило у випадку наявності відповідної різниці у рівнях внутрішніх регульованих цін і вільних цін світового ринку на окремі товар
Дата добавления: 2014-12-21; просмотров: 1542;