Нервова тканина

Це високодиференційована спеціалізована тканина, яка формує ін-тегруючу систему організму — нервову. її структури здатні сприймати подразнення, трансформувати його в нервовий імпульс, швидко переда-вати, зберігати інформацію та синтезувати біологічно активні речовини. Завдяки цьому нервова система регулює взаємозв'язок органів і систем організму та адаптацію його до екологічних умов середовища.

Нервова тканина складається із двоякого роду органічно зв'язаних клітинних елементів: нервових клітин (нейронів, нейроцитів), здатних приходити в стан нервового збудження та проводити нервовий імпульс і нейроглію (від гр. пеигоп -нерв, §1іа — клей), забезпечуючи опорну, трофічну, розмежувальну, секреторну та захисну функції.

Гістогенез нервової тканини. Нервова тканина розвивається із нервової пластинки, яка є потовщенням ектодерми (рис. 69 А, Б, В). Нервова пластинка послідовно диференціюється у нервовий жолобок і нервову трубку яка, замикаючись, відокремлюється від шкірної ек-тодерми. В наступні періоди ембріогенезу із нервової трубки утворю-ється головний та спинний мозок. Частина клітин нервової пластинки залишається поза нервовою трубкою і утворює нервовий гребінь або гангліозну пластинку Клітини гребеня мігрують у латеральному та вентральному напрямках і дають такі похідні, як ядра черепних нервів, нейрони спинальних та симпатичних гангліїв, лемоцити, меланоцити шкіри, клітини АРІШ-системи. Клітини нервової трубки — нейро-епітеліальні або вентрикулярні розміщуються у кілька рядів, їх апі-кальний полюс спрямований у порожнину нервової трубки, а базаль-ний — контактує із субпіальною мембраною. Здатність цих клітин до розмноження зменшується у процесі ембріогенезу і після народження втрачається зовсім. *й ^^-УІ&\Я


12'



В.П. Новак, Ю.П. Бичков, М.Ю. Пилипенко Цитологія, гістологія, ембріологія



 


■0*


Рис. 69. Стадії ембріогенезу нервової трубки зародка:

А — стадія нервової пластинки; Б — стадія нервового жолоба; В — замикання нервової трубки та відокремлення її і гангліозної пластинки від ектодерми; 1-ектодермальний нервовий жолобок; 2-нервові валики; 3-шкіряна ектодер-ма; 4-хорда; 5-мезодерма; 6- гангліозна пластинка; 7- нервова трубка; 8- ме-зенхіма.

Морфологічно подібні нейроепітеліальні, вентрикулярні клітини шляхом диференціації перетворюються у різні типи клітин нервової тканини. Частина із них дає початок нейронам, інша —! гліальним клі-тинам (епендимоцитам, астроцитам, олігодендроцитам).








Дата добавления: 2014-12-18; просмотров: 869;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.004 сек.