НЕРВОВА СИСТЕМА І НЕРВОВА ТКАНИНА
Загальний огляд будови і функцій нервової системи. »-Нервова система виконує в організмі ряд функцій.,.Завдяки її діяльності здійснюється зв’язок організму з навколишнім середовищем. Справді, на будь-яке зовнішнє подразнення організм відповідає тією чи іншою рефлекторною реакцією. Так, при опіку рука відсмикується, при дії їжі на слизові оболонки ротової порожнини виділяється слина й шлунковий сік, при наближенні стороннього предмета безпосередньо до ока воно кліпає.
Однією з функцій нервової системи є ^регулювання діяльності органів і систем органів. Так, при збудженні одних нервів діяльність серця прискорюється й посилюється, при збудженні інших
сповільнюється й послаблюється. Розширення і звуження зіниці, яке кожен спостерігав у себе, також регулюється нервами двох видів.
Рис. 1. Будова нервової тканини: 1 — нейрон; 2 — нейроглія. |
До функцій нервової системи належить також, забезпечення координованої діяльності між органами й системами органів у процесі діяльності організму і відповідно до характеру її. Наприклад, під час фізичної праці розширюються кровоносні судини
м’язів, що беруть участь у праці, прискорюється дихання, серцева діяльність, посилюється обмін речовин.
' Здатність людини до абстрактного мислення пов’язана з діяльністю найвищого відділу нервової системи — кори великих півкуль головного мозку,'
(Нервова система поділяється на центральну і периферичну. До центральної нервової системи належать головний і спинний мозок, до периферичної — соматичні (черепні і спинномозкові) та автономні [1] (вегетативні — симпатичні і парасимпатичні) нерви (ко- льор. табл. І).?
Будова нервової тканини. Матеріальною основою функціонування нервової системи є нервова тканина (рис. 1). Вона утворена нервовими клітинами — нейронами. Форма нейронів дуже різноманітна (рис. 2). Нейрон складається з тіла й відростків (рис. 3). Як і всі клітини,^нейрони мають мембрану, що вкриває в’язку напіврідку цитоплазму з різними органоїдами, і ядро. У великих ядрах нейронів добре вирізняється одне, двоє або й кілька ядерець. Особливо тонкі ниточки в нейронах — це нейрофібрили.
Від тіла нервової клітини відходять відростки — дендрити й аксон. По дендритах нервові імпульси надходять до тіла нейрона, по аксону — від нього. Дуже часто аксон, відійшовши від тіла нейрона, починає розгалужуватися, простягаючи гілки до однієї або кількох нервових клітин. Завдяки цьому кожна клітина кори великих півкуль зв’язана з багатьма іншими клітинами. Аксони, часто досить довгі, пучками вливаються в нерви. Аксони й дендрити, що входять до складу нервів, називають нервовими волокнами. У нерві можуть бути тисячі нервових волокон. Відростки більшості нейронів вкриті жироподібними мієліновими оболонками, які ізолюють їх від навколишніх клітин. На таких оболонках можна помітити вузли. Нервові волокна, вкриті жироподібними оболонками, називають мієліновими, а волокна без цих оболонок — не- мієліновими.
^Нейрони, по яких збудження йде від периферії до спинного або головного мозку, називають аферентними, або доцентровими. Збудження від центральної нервової системи до органів на периферії передається нейронами, які називаються еферентними, або відцентровими. У деяких випадках збудження передається безпосередньо з аферентних нейронів на еферентні. Такий, наприклад, колінний рефлекс. Проте набагато частіш збудження передається з аферентних нейронів на еферентні через так звані вставні нейрони (рис. 4).
^Аферентні нейрони звичайно мають два відростки: довгий дендрит, що входить до складу нерва, і короткий аксон, по якому імпульс надходить до центральної нервової системи. Еферентні нейрони мають кілька коротких дендритів і один довгий аксон, що входить до складу нерва.
^Кінцеві розгалуження дендритів чутливих нейронів називають рецепторами. Вони срриймають подразнення. Такі рецептори бувають, наприклад, у шкірі, в стінках кровоносних судин, у м’язах. В інших випадках подразнення сприймається спеціалізованими епітеліальними утворами, сполученими із закінченнями аферентних нервових волокон. В такому разі рецепторами є ці утвори. Такі рецептори є, наприклад, в органах смаку. Рецептори, що сприймають подразнення із зовнішнього середовища, називають екстерорецепторами. Вони містяться в органах чуттів. Рецептори, що містяться у внутрішніх органах, наприклад, у тканинах легень, у стінках кровоносних судин, і передають від них збудження, називаються інтерорецепторами. Рецептори, розміщені в м’язах, сухожиллях, суглобах, називаються пропріорецепторами. Функції цих рецепторів — сигналізувати про положення тіла в просторі.
Місця контактів між двома нейронами або нейроном і робочим органом називають синапсами. Це в синапсах
збудження від клітин до клітин передається хімічним способом за допомогою речовин, що називаються медіаторами.
Крім нейронів у нервовій системі є клітини нейроглії, які виконують опорну й захисну роль, беруть участь у живленні нервових клітин та регенерації нервового волокна і нервів.
Рис. 4. Двонейронна (зліва) і трн- нейронна (справа) рефлекторна дуга: 1 — нервові закінчення в сухожиллі; 2 — чутливе нервове волокно; 3 — рухо- ве нервове волокно; 4 — нервові закін- чення в м’язі; 5 — вставний нейрон. |
Властивості нервової тканини. Основними властивостями нейронів є збудливість і провідність. Експериментально доведено двосторонній характер проведення збудження в нервових волокнах: воно може поширюватися від місця подразнення в обидва боки. Проте в організмі все це відбувається інакше: завдяки специфічним властивостям синапсів збудження в нервовій системі йде від дендритів до тіла клітини і далі по аксону. Внаслідок цього по аферентних нейронах імпульси передаються від периферії до центральної нервової системи, а по еферентних — від центральної нервової системи до робочих органів.
Рис. 2. Різноманітність нейронів. |
Рис. 3. Схема будови нейрона: І — тіло; 2 — аксон; 3 — дендрити. |
Дата добавления: 2014-12-04; просмотров: 1634;