М'язова тканина
М'язові тканини складаються з елементів, здатних до скорочення, завдяки чому вони виконують усю сукупність рухових процесів в ор-ганізмі (крово-, лімфообіг, пересування їжі в травному каналі, повітря у дихальних шляхах, робота серця і т.п.), а також переміщення організ-му або його частин у просторі. Елементи м'язових тканин містять спе-ціальні органели — міофібрили, основою яких є актинові та міозинові міофіламенти. Ці структури за рахунок своєї взаємодії забезпечують процес скорочення і, таким чином, здійснюють функцію руху. Струк-турами скорочуючих тканин можуть бути м'язові клітини та волокна, що зумовлено місцем їх розміщення та функцією. Єдиного джерела ембріонального розвитку у цих тканин немає. Ним може бути мезен-хіма, міотоми сегментованої частини мезодерми, вісцеральний листок спланхнотома та інш. Існуе дві класифікації м'язових тканин — мррфо-функціональна та гістогенетична.
Згідно з морфофункціональною класифікацією м'язові тканини за особливостями будови, функції та локалізації поділяють на дві групи: гладенька (непосмугована) та поперечнопосмугована, яка в свою чер-
Розділ 3
Загальна гістологія
гу поділяється на скелетну, серцеву і спеціалізовану м'язову тканину. Згідно з генетичною класифікацією М.Г.Хлопіна виділяють п 'ять гіс-тогенетичних типів: соматичний (походить з міотомів мезодерми — це скелетна м'язова тканина); целомічний (походить з вентральної ме-зодреми — це серцева м'язова тканина); вісцеральний (розвивається із мезенхіми — це гладенька м'язова тканина стінок внутрішніх органів); невральиий (походить з нервової трубки — це гладенькі міоцити м'язів райдужної оболонки); епідермальний — із шкірної ектодерми, містить міоепітеліальні кошикоподібні клітини потових, сальних, молочних, слинних та слізних залоз.
Дата добавления: 2014-12-18; просмотров: 798;