Собівартість продукції та її види

Собівартість продукції (робіт, послуг) – грошове вираження витрат підприємства, пов’язаних з виробництвом та збутом продукції. Показник „собівартість” використовується для:

– оцінки економічної ефективності використання основних і оборотних засобів виробництва;

– вибору оптимальних варіантів організації управління;

– внутрігосподарських і міжгосподарських економічних зв’язків;

– при вирішенні питань впровадження нової техніки, підвищення якості продукції тощо.

Витрати, які включають до собівартості продукції, визначаються національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку та галузевими інструкціями з питань планування, обліку і калькулювання собівартості продукції, робіт, послуг.

Підвищення ролі та значення показника собівартості в управлінні виробництвом, в оцінці діяльності та контролі викликає необхідність класифікації цього показника за багатьма характерними ознаками. Отже, класифікація та характеристика собівартості представлені у таблиці 2.1.

 

Таблиця 2.1 – Класифікація та характеристика собівартості

Критерій класифікації Види собівартості Характеристика
За складом витрат Технологічна Включає прямі витрати на робочому місці, ділянці. Характеризує рівень витрат на здійснення окремих технологічних операцій, на виготовлення окремих деталей; можна прийняти рішення щодо власного виробництва чи придбання деталей у постачальника.
Виробнича Технологічна собівартість збільшена на суму витрат, пов’язаних з управлінням виробничими підрозділами, що випускають продукцію. Характеризує рівень витрат на виготовлення продукції.
Повна Виробнича собівартість, збільшена на суму адміністративних та витрат на збут. Цей показник інтегрує загальні витрати підприємства, які пов’язані як з виробництвом, так і з реалізацією продукції.
За ступенем узагальнення даних Індивідуальна Характеризує витрати конкретного підприємства з випуску продукції.
Фірмова Включає витрати на виробництво та реалізацію продукції за групою підприємств, що входять до об’єднання, фірми, тресту.
Середньо-галузева Характеризує середні по галузі витрати на виробництво певного виробу і розраховується за формулою середньозваженої на підставі індивідуальних собівартостей підприємств галузі.
За ознакою часу Планова Включаються максимально допустимі витрати підприємства на виготовлення продукції, передбачені планом на наступний період.
Фактична Характеризує розмір фактично витрачених засобів на випущену продукцію.

 








Дата добавления: 2017-02-20; просмотров: 457;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.005 сек.