Класифікація вимірювальних перетворювачів
КЛАСИФІКАЦІЯ ДАТЧИКІВ (первинних вимірювальних перетворювачів).
ДАТЧИКОМ (первинним вимірювальним перетворювачем) – називається пристрій, який перетворює контрольовану величину у іншу величину, зручну, для передачі і подальшої обробки.
По роду енергії вихідної величини – електричні і неелектричні (наприклад: медичний тонометр, лічильники води ,газу ,термометри).
До неелектричних датчиків відносяться: механічні, гідравлічні, пневматичні, термічні, оптичні, акустичні, радіохвильові, ядерні.
Електричні датчики
По виду вихідної величини електричні датчики поділяються на: параметричні, і генераторні.
Параметричними називаються датчики, які в результаті впливу на них змінюють свій опір, індуктивність або ємність (терморезистори, реостатні, тензометричні, індуктивні, ємнісні та ін).
Пасивні датчики (параметричні) під впливом вхідної величини змінюють свої електричні параметри: опір, ємкість або індуктивність. На відміну від активних (генераторних) датчиків пасивні (параметричні) датчики для набуття відповідного значення вихідної напруги або струму включаються в електричний ланцюг із зовнішнім джерелом живлення.
Генераторними називаються датчики у яких неелектрична величина перетворюється в електрорушійну силу (е.р.с.) (термопари, фотодатчики, тахометри, індукційні) .У генераторних датчиках вимірювана величина викликає генерацію електричного сигналу — струму, напруги, заряду, частоти (I, U, q, f) і так далі Вони є активними датчиками.
По принципу дії електричні датчики поділяються на :
Датчики активного опору – які при зміні вхідної величини, наприклад: температури, світла, внаслідок механічної дії та ін змінюють свій опір. До них відносяться контактні, потенціометричні , вугільні, тензометричні датчики , термометри опору, фоторезистори , а також контактні датчики (кінцеві, вимикачі, мікроперемикачі і т.д.)
Індуктивні датчики – з рухомим якорем, з рухомим осердям.
Ємнісні датчики – з змінною відстанню між пластинами, з зміною площею пластин, з змінним діелектричним середовищем.
Термоелектричні – термопари,
Фотоелектричні – фотоелементи.
П’єзоелектричні, гальванічні.
Електромашинні – тахогенератори постійного струму, синхронні, асинхронні.
За своїм призначенням поділяються на датчики лінійних і кутових переміщень, частоти обертання, тиску, зусиль, моментів, рівня, вологості, витрати, температури, освітленості і т.
За характером зміни вхідного сигналу поділяють датчики неперервної дії, які вдають сигнал неперервно, і дискретної дії, у яких значеннях вихідного сигналу у деякі проміжки часу дорівнює нулю.
Основними параметрами, які характеризують датчик є чутливість, інерційність і похибка.
Чутливість – це відношення зміни вихідної величини до зміни вхідної величини, тобто S = Δy/Δx
Чутливість має розмірність, що залежить від фізичної природи вхідної і вихідної величини.
Інерційність – це деяке запізнення у вимірюваннях регульованої величини в певний момент часу.
Інерційність виникає якщо значна маса частини елемента, якщо є теплова інерція елемента, яка залежить від геометричних розмірів елемента, виду матеріалу і середовища, де вимірюється температура
Похибка ( АБСОЛЮТНА) – це різниця між заданим вимірюванням і дійсним значенням регульованої величини:
Δх вих. = Х зад – Х дійсне.
У відносних одиницях. δ = (Х зад / Х вих дійсне) 100%
Дата добавления: 2017-01-13; просмотров: 2424;