Суть лізингу, його форми, типи і види

Термін «лізинг» (від англ. to lease - орендувати, здавати в найм) увійшов у використання в останній чверті XIX ст., коли в 1877 р. телефонна компанія «Белл» ухвалила рішення не продавати свої телефонні апарати, а здавати їх в оренду. Однак, від ідеї лізингу до створення першої лізингової фірми, для якої саме операції лізингу стали предметом основної діяльності, пройшло ще багато-часу. Перша незалежна лізингова компанія «Юнайтед Стейтс Лізинг корпорейшн» була створена у Сан-Франциско (США) в 1952 р.

Сьогодні лізинг є одним із способів капіталовкладень практично у всіх країнах. Щорічний об'єм інвестицій, здійснюваних за допомогою лізингу, вже давно перевершив 100 млрд. дол.; через лізинг в США здійснюється 25-30% капіталовкладень в промисловості, в Великобританії понад 20, у Франції - 16-17, в ФРН - 15%. У кінці 80-х - на початку 90-х років першість за цим показником утримується Австралією, де 30-33% промислових Інвестицій здійснюється на основі лізингу.

Лізингові операції протягом 60-80-х років відрізнялися особливою стабільністю, практично не залежачи від циклічних і кон'юнктурних коливань. Ставки платежів за лізинговими контрактами складали від 7,25 до 9,75% при значних коливаннях облікової ставки банківського процента. Як бачимо, лізингові операції є єдиною сферою прикладення капіталу, що не відчула в останні 25-30 років різких спадів.

В нашій країні розвиток лізингу і створення лізингових компаній припадає на початок 90-х років. У цей період лізинг трактувався як довгострокова оренда (фінансова оренда) машин і обладнання. При цьому лізингова фірма спеціально закуповувала дане обладнання для споживача (лізингоотримувачем), залишаючись його власником.

До числа задач лізингових асоціацій входять інформаційне забезпечення громадськості про стан ринку і нормативно-правова підтримка розвитку лізингових відносин па рівні суб'єктів.

Лізинг - вид інвестиційної діяльності по придбанню майна І передачі його на основі договору лізингу фізичним або юридичним особам за певну плату, на певний термін і на певних умовах, зумовлених договором, з правом викупу майна лізингоотримувачем.

Як предмет лізингу можуть виступати будь-які речі, що використовуються для підприємницької діяльності, в тому числі підприємства, майнові

 

комплекси, будівлі, споруди, обладнання, транспортні засоби та інше рухоме і нерухоме майно.

Предметом лізингу не можуть бути земельні дільниці та інші природні ' об'єкти, а також майно, яке чинним законодавством заборонене для вільного обігу.

У лізингрвій операції, як правило, беруть участь три сторони: лізинго-давець, лізингоотримувач і продавець (постачальник).

Лізингодавець - фізична або юридична особа, яка за рахунок залучених або власних грошових коштів придбаває майно і надає його як предмет лізингу лізингоотримувачу за певну плату, па певний термін і на певних умовах в користування з переходом або без переходу до лізингоотримувача права власності на предмет лізингу.

Лізингоотримувач - фізична або юридична особа, яка відповідно до до- ' говору лізингу приймає предмет лізингу за певну плату, на певний термін і на певних умовах у тимчасове володіння і в користування відповідно до договору лізингу.

Продавець (постачальник) - фізична або юридична особа, яка відповідно до договору купівлі-продажу з лізингодавецем продає лізингодашію в обумовлений термін майно, що виробляється (поставляється) ним та є предметом лізингу. Продавець (постачальник) зобов'язаний передати предмет лізингу лізингодавцеві або лізингоотримувачу відповідно до умов договору купівлі-продажу.

В залежності від терміну розрізнюють три типи лізингу:

- довгостроковий лізинг - лізинг, здійснюваний протягом трьох і більше років;

- середньостроковий лізинг - лізинг, здійснюваний протягом від півтора до трьох років;

- короткостроковий лізинг - лізинг, здійснюваний протягом менше півтора року.

Існують наступні види лізингу: фінансовий, поворотний і оперативний. Фінансовий лізинг - вид лізингу, при якому лізингодавець зобов'язується придбати у власність вказане лізингоотримувачем майно у певного продавця і передати лізингоотримувачу дане майно як предмет лізингу за певну плату, на певний термін і на певних умовах у тимчасове володіння і користування. При цьому термін, на який предмет лізингу передається лізингоотримувачу, близький за тривалістю з терміном повної амортизації предмета лізингу або перевищує його. Предмет лізингу переходить у власність лізингоотримувача після закінчення терміну дії договору лізингу або до його закінчення при умові виплати лізингоотримувачем повної суми, передбаченої договором лізингу, якщо інше не передбачене цим же договором. Предмет лізингу, переданий лізингоотримувачу за договором фінансового лізингу, враховується за угодою сторін на балансі лізингодавця або лізингоотримувача.

 

 

Поворотний лізинг - різновид фінансового лізингу, при якому продавець (постачальник) предмета лізингу одночасно виступає і як лізингоотримувач.

Оперативний лізинг - вид лізингу, при якому лізингодавець закуповує на свій страх і ризик майно і передає його лізингоотримувачу як предмет лізингу за певну плату, на певний термін і на певних умовах у тимчасове володіння і користування. Термін, на який майно передається в лізинг, встановлюється на основі договору лізингу. Після закінчення терміну дії даного договору і при умові виплати лізингоотримувачем повної суми, передбаченої договором лізингу, предмет лізингу повертається лізингодавцю, при цьому лізингоотримувачем є права вимагати переходу права власності па предмет лізингу. При оперативному лізингу предмет лізингу може бути переданий в лізинг неодноразово протягом повного терміну його амортизації.

Договір лізингу незалежно від терміну його дії укладається в письмовій формі.

У назві договору лізингу визначаються його форма, тип і вид.

Договором лізингу зобов'язання сторін, які виконуються сторонами інших договорів, утворюються шляхом укладення з іншими суб'єктами лізингу обов'язкових і супутніх договорів.

До обов'язкових договорів відноситься договір купівлі-продажу.

До супутніх договорів відноситься договір про залучення грошових коштів, договір застави, договір гарантії, договір поручительства та інш.

Договір лізингу повинен містити наступні істотні положення:

- точний опис предмета лізингу;

- об'єм прав власності, що передаються:

- найменування місця і вказівка порядку передачі предмета лізингу:

- термін дії договору лізингу;

- порядок балансового обліку предмета лізингу;

- порядок утримання і ремонту предмета лізинг}';

- перелік додаткових послуг, що надаються лізингодавцем на основі договору комплексного лізингу;

 

Факторинг

 

Факторинг - здійснювана на договірній основі купівля вимог по товарному постачанню факторинг-фірмою. Внаслідок подібної операції підприємець, що продає вимоги, протягом 2-3 днів отримує від 70 до 90% суми вимог у вигляді авансу. 10-30%, що залишаються, є для факторинг-фірми свого роду гарантійною сумою, яка призначається до виплати підприємцеві при отриманні факторинг-фірмою рахунку на оплату вимоги боржником. Факторинг -. фірма стягує з підприємця певні проценти за негайне падання еквівалента • боргових вимог, премію за ризик і відшкодування адміністративно - управлінських витрат.

Вперше факторингові послуги були надані промисловій компанії американським банком «Ферст Нешнл Бенк оф Бостон» в 1947 р. В Західній Європі перші факторингові фірми з'явилися трохи пізніше - в Великобританії в кінці 60-х років. 70- і та 80-і роки характеризувалися високими і стійкими темпами зростання (на 40-50%) факторингових операцій практично у всіх розвинених країнах.

У техніці здійснення факторингу можна виділити кілька основних найпростіших операцій, кожна з яких по окремості давно відома банкам. Це послуги по веденню дебіторських рахунків та інкасо, фінансування вимог клієнтів, кредитні гарантії. Факторинг-фірми готові інформувати клієнтів про платоспроможність покупців; при бажанні можуть брати на себе гарантію за неплатежі в зарубіжних країнах. Вони також готові приймати на себе відповідні ризики у разі неплатоспроможності боржника.

Але не можна «спихнути» факторинг-фірмі все, в тому числі і безнадійні борги. Беручи на обслуговування кожного нового клієнта, факторинг-фірма ретельно вивчає його фінансові показники і ніколи не скуповує борги, які здаються «поганими».

При здійсненні факторинг-операцій дебіторська заборгованість трансформується в готівкові кошти і, отже, може бути негайно використана для виробничих цілей. Як правило, факторинг-фірма бере на себе додатковий ризик неплатоспроможності боржника (така умова називається делькредере), а також приймає на себе ряд зобов'язань на користь клієнта (наприклад, бухгалтерський облік дебіторської заборгованості, функції фінансування І т.п.).

Вдаючись до послуг факторинг-фірм, ви маєте можливість перетворити майбутній борг на готівку в потрібний момент часу. Факторинг-фірма, надавши біля 80% суми боргу до настання терміну платежу, фінансує вас. Касове положення підприємства поліпшується. Воно звільняється від ризику можливих неплатежів, які бере на себе факторинг-фірма. Ви скорочуєте витрати по веденню дебіторських рахунків і кредитному контролю.

 








Дата добавления: 2016-12-26; просмотров: 838;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.01 сек.